BitTorrent Token Nedir, Nereden Alınır?

Tron ve BitTorrent Vakfı arasında ortak bir proje olan BitTorrent token, popüler dosya paylaşım protokolünü belirtme ve blok zinciri yardımıyla içerik dağıtımını ve bant genişliği kullanılabilirliğini geliştirme girişimi olarak 2019’un başlarında başlatıldı

bittorrent-btt-nedir

Tron ve BitTorrent Vakfı arasında ortak bir proje olan BitTorrent token, popüler dosya paylaşım protokolünü belirtme ve blok zinciri yardımıyla içerik dağıtımını ve bant genişliği kullanılabilirliğini geliştirme girişimi olarak 2019’un başlarında başlatıldı. Bu rehber yazımızda BitTorrent Token hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

BitTorrent Token Nedir?

BitTorrent, 100 milyondan fazla kullanıcıyla bir dosya paylaşım protokolüdür. Bu nedenle, torrent teknolojisi ve daha geniş dosya paylaşım topluluğu kullanıcıları arasında bir ev adı haline geldi. TRON tarafından satın alınmasının ardından (140 milyon dolarlık bir anlaşmanın parçası olarak), bu ilan edilen hedeflerden en azından bazılarını gerçekleştirmek amacıyla BitTorrent kripto para biriminin ve BTT tokeninin yakın zamanda piyasaya sürülmesi izledi:

  • BitTorrent (BTT), içerik oluşturucular ve izleyicileri arasında bir köprü haline gelmelidir . BTT ekibi, kripto para birimlerinin hem yaratıcıların hem de kullanıcıların aracı olmadan bunları satın almasına ve harcamasına izin verme potansiyeline inanıyor. Böylece kullanıcılar, katkıda bulundukları bilgi işlem kaynaklarına yeni değer vermek için BTT tokenlarını kullanabilecekler ve işlem süreci fiat para birimlerinin kullanımını içermeyecektir.
  • Kripto Para teknolojisi, sansüre direnirken paylaşım ve işbirliğini teşvik etme konusunda uzun bir geçmişe sahip olan torrent kullanıcı topluluğuna aşina olmalıdır. BitTorrent tokenı, hedefleri “açıklığı teşvik etmek, sansürü reddetmek ve katılımcılarını ödüllendirmek” olan gelecekteki merkezi olmayan bir platformun kalbinde yatıyor. Torrent kullanıcılarının bu ilkelere yabancı olmaması gerektiğini algılayan TRON, tüm bu kullanıcıları küresel düzeyde birbirine bağlaması gereken bir teknolojik altyapı sağlayıcısı olarak devreye girer.
  • BTT tokenlarının blok zincirini ana akım bir teknoloji haline getirmesi bekleniyor. BitTorrent P2P ağını ve TRON blok zincirinin birleşik bir ekosistem gibi çalışmasını sağlamak, sonuçta blok zincirinin erişimini milyonlarca yeni kullanıcıya genişletmek ve blok zincirinin toplu olarak benimsenmesine yardımcı olmak anlamına gelmelidir.
  • BTT token modeli, BitTorrent protokolünün yapısal eksikliklerini azaltma çabalarını birleştirmelidir. BTT projesinin ilk görevi, kullanıcılarına işbirliğini teşvik etmek için pazar odaklı teşvikler sunmaktır. Ortak amaç, BitTorrent sürülerinin ömrünü optimize etmek ve uzatmak için birlikte çalışmalarını sağlamaktır .
  • BitTorrent tokenı, BitTorrent Hız modeline güç sağlayacaktır. Daha hızlı indirmelere erişim karşılığında edinilen BTT tokenları sunulabilir. Özel bir cüzdanda saklanacaklar ve merkezi olmayan bir değişim yoluyla TRON (TRX) tokenleri ile takas edilmeleri için destek verilecekler.

BitTorrent Protokolü ve TRON Birlikte Nasıl Çalışacak?

Teknolojik bakış açısından, BTT tokeni, özünde bulunan iki ana çözümün gücünü birleştirmeyi amaçlamaktadır:

  • BitTorrent (BT) protokolü ve
  • TRON, tokenın kendisinin TRC-10 tokenına dayandığını unutmayın.

Bu iki teknolojiyi bir araya getiren şey, eşler arası teknolojiye (P2P) odaklanmasıdır.

Yeni başlayanlar için BitTorrent, dosya paylaşım sisteminin omurgası olarak P2P’yi kullanan bir iletişim protokolü olarak çalışır. Bu nedenle, elektronik veri ve dosyaların internet üzerinden dağıtımı için popüler bir platformdur. Lokasyona bağlı olarak, P2P ağlarının toplu olarak gözlemlendiğinde tüm İnternet trafiğinin %43 ila %70’ini oluşturduğu söylenir . BitTorrent protokolü, video klipler, TV şovları, filmler, ses dosyaları, oyunlar vb. gibi daha büyük dosyaların dağıtımı için tercih edilen bir platform olarak kendini kanıtlamıştır.

Benzer şekilde TRON, P2P odaklı bir ağ teknolojisi olarak da çalışır. Amacı, ses ve video içeriği dahil her türden verinin sınırsız depolanması ve yüklenmesi için küresel bir işletim sistemi haline gelmektir. Bu içerik türleri BT protokolünün temel dayanağı olduğundan, Tron’un kurucusu ve BitTorrent’in CEO’su Justin Sun, bu amaç ve teknoloji birliğini şu şekilde tanımlıyor :

“Tron ve BitTorrent’i bir jilet ve bıçak gibi düşünün. Merkeziyetsizçilik tarafından yönlendirilen yeni bir internet ekonomisi yaratmak için ikisine birden ihtiyacınız var. Web’de yeniliklerden ve uygulamalardan oluşan bir pazar sunmak için BTT’yi başlatıyoruz. “

BTT Token Nasıl Çalışır?

BT protokolü, çeşitli çevrimiçi hizmet sağlayıcılarını bir araya getiren şeydir;

  • Paylaşılan dosyalar hakkında meta verileri takip eden ve torrentlere ağ geçidi görevi gören Torrent siteleri,
  • Eşleri tanıtmak için kullanılan izleyiciler,
  • Sürülerde, BTT tokenlarını kabul eden hizmet sağlayıcılar tohumlar (bir torrentin parçası olan tamamen indirilmiş dosyaya sahip kullanıcılar) veya eşler (istenen dosyaların kısmi kopyalarına sahip kullanıcılar) olabilir.

BTT tokenının arkasındaki ekip, bu uzun süredir var olan altyapıyı çalıştırmadaki mevcut uzmanlığı token tabanlı sisteminin işletimine uygulamayı vaat ediyor. BTT’nin, BitTorrent protokolü kullanıcıları ile servis sağlayıcılar ve talep edenler arasında mevcut bilgi işlem kaynaklarını içeren daha kolay işlemler için köprü görevi görmesi bekleniyor.

Gelecekteki ekosistemde çeşitli hizmetlerin sağlanmasını içeren tüm işlemler BTT tokenleri ile ifade edilecektir. Amaç, sağlanan hizmetler için geniş fiyat aralıklarını barındırmak için tokenlerin kendilerini olabildiğince geniş bir şekilde bölünebilir hale getirmektir. Token aktarımı, zincir içi / zincir dışı bir değişim yoluyla yapılacak ve hem özel defter hem de genel TRON blok zincirini içerecektir.

Torrent kullanıcıları arasında token benimseme konusu hala sadece spekülasyonlar ve tahminler alanında olsa da, BTT ekibi şu anda kullanımda olan yaklaşık 1 milyar cihazla BitTorrent ekosisteminin boyutuna güveniyor. BTT tokenının gelecekteki fiyat artışı, planlanan 990 milyar token arzından cihaz başına (teoride) yalnızca yaklaşık 990 BTT’ye sahip olarak sağlanacaktır.

Tokenler, Tron ekibi tarafından düzenlenen aylık airdropların bir parçası olarak teslim edilecek . Şubat 2019’dan başlayarak, Tron’un yatırımcıları için ödül olarak her geçen yıl artan büyüklükleriyle Şubat 2025’e kadar koşmaları bekleniyor.

BitTorrent Token (BTT) Nereden Satın Alınır?

Şuan için airdrop sürecinde olan BitTorrent Token’i yerli veya yabancı herhangi bir borsa üzerinden satın alabilmek mümkün değil. Ancak TRX bakiyesine sahipseniz, airdrop sürecini takip ettiğiniz takdirde 1 TRX için 0.11 BTT’yi cüzdanınıza ekleme şansınız mevcut. Üstelik hiçbir şekilde ücret ödemeden.