Beeple Kimdir?

Beeple, Amerikalı grafik tasarımcı ve dijital sanatçı Mike Winkelmann’dir

Beeple'ın Everydays projesindeki çizimler ve Winkelmann'in foroğrafı

Beeple, Amerikalı grafik tasarımcı ve dijital sanatçı Mike Winkelmann’dir. Yarattığı sanat eserleri NFT, kısa filmler, VR ve AR, “Creative Commons VJ Loops” gibi birçok değişik çeşitten oluşmaktadır.

Winkelmann, on yıldan fazla süredir her gün resim oluşturduğu projesi “Everdays” ile tanınıyor. 11 Mart 2021’de “Everydays: the First 5000 Days” isimli NFT’si 69 milyon USD’ye satılmıştır.

Beeple

Winelmann, 2003’de Prude Üniversitesi’nde Bilgisayar bilimleri eğitimini tamamlamıştır. 2007’de her gün bir çizim yapma projesine başlamış ve hala devam etmektedir. Beeple, evlendiği gün ve çocuğunun doğduğu günler gibi günlerde bir sanat ürünü çıkartmanın zor olduğunu kabul ediyor, ve bu zorlu sürece başlama sebebinin çizim yeteneklerini geliştirmek olduğunu söylüyor. İlerleyen yıllarda her sene bir platform ya da beceriye odaklanmıştır.

Beeple’ın Çalışmaları

Beeple’ın çalışmalarında bolca popüler kültür ve politik skeçler yer alıyor. Donald Trump, Hillary Clinton, Kim Jong-un gibi siyasetçilerle (genelde robot ya da mutant olarak) ya da Mickey Mouse ve Pikachu gibi karakterlerle karşılaşmak mümkün. Beeple, günde bir sanat eseri oluşturduğu için genelde haberlerde olup bitenlerden ya da internet kültüründen esinleniyor. Sanat eserlerinde günümüz mizahını ve distopyayı genelde bir arada görüyoruz.

2019 yılında Beeple’ın çizimleri Paris Moda Haftası’nda lüks bir giyim mağazası olan Louis Vuitton’un koleksiyonunda yer almıştır.

Beeple, 2020 yılında çizimlerini NFT olarak ETHDenver ve Nifty Gateway üzerinden satmaya başlamıştır. Bu NFT’lerden biri olan “Crossroads” 2020 Amerika seçimlerinde kazanan kişiye göre değişecekti ve bu NFT 66,666.66 USD’ye satılmıştır. Daha sonrasında bu NFT 6.6 milyon USD’ye tekrardan satılmıştır.

Mart 2021’de “Everydays: the First 5000 Days” adlı projenin NFT’si 69,400,000 USD’ye satılmıştır. Bu NFT, bir müzayede evinde satılan ve Ether para birimiyle alınabilen ilk NFT’dir.

Beeple’ın Kasım 2021’de “HUMAN ONE” isimli projesi koleksiyoncu Ryan Zurrer’a 28,958,000 USD’ye satılmıştır. Bu sanat eseri, iki metrelik bir heykel ve dijital bir çizim arasında hibrit bir projedir. Beeple, projeyi “metaverse’de doğmuş bir insanın ilk portresi” olarak tanımlamıştır. Satışından sonra HUMAN ONE, Castello di Rivoli Museum of Contemporary Art’da sergiye sunulmuştur.

Winkelmann “Creative Commons VJ Loops” çalışmaları sonrası Justin Bieber, One Direction, Katy Perry, Nicki Minaj, Eminem ve Zedd gibi büyük isimlerin konserlerinde yer alan görsellerde çalışmıştır.

Beeple’ın çizimleri ve diğer çalışmalarına sitesinden ulaşabilirsiniz.