Altcoin Nedir & Nasıl

Bitcoin Cash ABC (BCHA) Nedir? Bitcoin Cash Hakkında Genel Bilgiler

Giriş

Geliştiriciler ve topluluk arasında bir anlaşmazlık veya yol ayrımı olduğunda, karşıt görüşlü topluluklar fikirleri gibi zincirlerini de ayırıyorlar. Özellikle 2018’den bu yana sıkça bu duruma hard fork ya da çatallanma adı veriliyor. Bitcoin çok göz önünde olduğu için Bitcoin hard fork’ları da haliyle gündem konusu oluyor. Geçtiğimiz yıl yeni bir Bitcoin hard fork’u olan Bitcoin Cash’de bir ayrılık söz konusu oldu.

Bitcoin Cash ABC (BCHA) 15 Kasım 2020’de Bitcoin Cash (BCH) blockchain’in ikiye ayrılmasıyla ortaya çıktı. Bu tarz bölünmeler ortaya çıktığında genellikle bir zincir orijinal ismi ve kısaltmayı alırken diğeri  yeni bir ad alır. Bu durumda adı değişen Bitcoin ABC (BCHA) zinciri oldu.

Bitcoin Cash Çatallanması

Bitcoin Cash ABC’den bahsetmeden önce Bitcoin Cash’in tarihine kısaca bakmamız gerekiyor. BCH 1 Ağustos 2017’de Bitcoin blockchain’inde yapılan hard fork sonrasında ortaya çıktı. Bitcoin ölçeklendirmesi hakkında uzun süren bir anlaşmazlık bulunuyordu. BCH geliştiricileri ve tanıtıcıları blok boyutu limitinin artırılması gerektiğini savunuyordu. Öte yandan diğer tarafta bunun belirli güvenlik sorunları ortaya çıkaracağını öne sürenler ve böyle bir geliştirmenin henüz erken olduğunu düşünenler vardı. Sonucunda blok boyutunun yükseltilmesi taraftarı olanlar hard fork’a gitti. BCH topluluğu ve önde gelenleri halen BCH’nin “gerçek bitcoin” olduğunu iddia ediyor çünkü günlük yaşamda BTC’ye göre daha kullanışlı olduğunu savunuyorlar.

Bitcoin Cash tarihinde birden fazla zincir ayrılığı oldu. BCH’nin ayrılmasında sonra bir başka hard fork ile Bitcoin Cash SV (Satoshi’s Vision) ve Bitcoin Cash ABC (BCHABC) ortaya çıkmıştır. Bu ayrılığın taraflarında Satohshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright (BSV) ve Bitcoin.com CEO’su Roger Ver (BCHABC) yer alıyordu. BCHABC fork sonrasında orijinal ismi geri aldı ve Bitcoin Cash olarak anılmaya başlandı. Kafa karışıklığını gidermek adına belirtelim; bu ayrılık 2017’de yaşandı. Yeni ortaya çıkan Bitcoin ABC (BCHA) ise Bitcoin Cash’in 2020 Kasım ayında yapılan fork sonucu ortaya çıktı.

Bitcoin Cash ABC

Bitcoin ABC önde gelen geliştiricisi ve eski Facebook çalışanı Amaury Sechet tarafından yaratıldı. BCH blockchain’i ilk başta planlanan yol haritası gereği 6 ayda 1 kez fork’lanıyor ve yeni özellikler BCH blockchain’ine ekleniyor. Sechet bu güncellemelerin bir tanesinde madenci ödüllerinin dağıtılması ve vergilendirilmesi konusunda bazı fikir ayrılıkları yaşadı. Sechet’a göre bu ödüllerin bir kısmının geliştiricilere gitmesi gerekiyordu çünkü geliştiriciler için yeterli fon yaratılmamıştı.

Coinbase Kuralı

“Coinbase kuralı” olarak da bilinen konu hakkındaki tartışmalar da Bitcoin ABC’nin ortaya çıkmasında başlıca nedenlerden biriydi. Buna göre madencilik ödüllerinin %8’i bir cüzdana gönderilecek ve gelecekteki geliştirmeler için harcanacaktı. Bitcoin Cash tarafı bu fikre hiç sıcak bakmadı çünkü bu durum geliştiricileri bir merkeze bağlıyor dolayısıyla ağı daha merkezi hale getiriyordu. Başlangıçta topluluk tarafından Bitcoin Cash ABC’ye verilen destek neredeyse geri çekilmişti. Üstelik Sechet’ın madencilik devi Bitmain tarafından desteklendiği biliniyordu.

Yeni güncellemelerin zamanı Kasım 15’te geldi. Güncellemenin iki farklı versiyonu ağa yüklendi. Bu durumda borsaların ve cüzdanların da bir seçim yapması gerekiyordu. Birçok borsa genelde yaptıkları gibi her iki ağa birden destek verdiler. Çatallanmadan kısa süre sonra BCH blok üretebilmek adına yeterli sayıya ulaşmıştı ancak Bitcoin Cash ABC için aynı şeyi söyleyemeyiz. Blok üretiminde bir süre sıkıntı çeken Bitcoin Cash ABC 2. gününde ilk bloğunu üretebildi ve yeni ismini ve kısaltmasını belirledi.

BCHA’nın Özellikleri

Bitcoin Cash fork’u olan Bitcoin Cash ABC, Bitcoin Cash’in birçok karakteristik özelliğini taşıyor. BCHA’nın başlıca hedefi dünya üzerindeki herkes tarafından kullanılabilen dijital bir para birimi yaratmak. Bu sayede de insan özgürlüğünü artırıp refah sahibi yapmak. Bitcoin’e kıyasla daha büyük blok boyutlarıyla bu hedefe doğru ilk adım atılmış oluyor. BCHA büyük bloklar sayesinde daha fazla ölçeklendirme ve hız kazanıyor.

BCHA’yı BCH’den ayıran başlıca birkaç özelliği bulunuyor. Bunlardan ilki ASERT olarak bilinen madencilik protokolü. ASERT yeni basılan coin’lerin %8’inin geliştirmeler için harcanmasına olanak tanıyor. “Coinbase kuralı” olarak da bilinen bu uygulama ayrılığın temel sebebiydi. Bu yöntemle toplanan kripto paraların yarısı geliştiricilere gönderiliyor, diğer yarısı topluluk tarafından oylanmak üzere bir havuzda tutuluyor ve harcama kararını topluluk veriyor

Bitcoin ABC’si ağı Bitcoin’de olduğu gibi proof of work madencileri tarafından korunuyor. Buna göre bir işlemin onaylanması için ağdaki node’ların en az %51’inin işlemin geçerli olduğunu doğrulaması gerekiyor. Ancak proof of work madenciliğinin enerji tüketimi yüksek ve maliyetli olması sorunu BCHA için de devam eden bir mesele.

BCHA arz miktarı diğer Bitcoin ve türevlerinde olduğu gibi 21 milyon olarak belirlendi. Fork’un ardından bütün BCH sahiplerine aynı miktarda BCHA gönderildi. Ardından BCHA Binance, OKEx, Upbit, KuCoin, Huobi Global gibi sitelerde listelendi.

BCHA Fiyatı

BCH fiyatı ilk piyasaya çıktığı 15 Kasım 2020’de 13 dolar seviyesindeydi. Mart 2021’e kadar bu seviyesini korudu. BCH fiyatı 10 – 20 dolar arasında salınıyordu. Birçok yatırımcı tarafından öldü sanılırken çıkış yakaladı ve Nisan ayına gelindiğinde 43 dolara kadar yükselmişti. Diğer Bitcoin benzeri sistemlerde de olduğu gibi BCHA’da da madencilik ödüllerinin yarılanması söz konusu. Her 210 bin blokta bir madencilik ödülleri %50 oranında azalıyor. Bu sistemde arz artışı azaldığı için uzun vadede fiyata olumlu etki ediyor.

Yorum Yap