Bitcoin Çeşitleri Var Mı? Kaç Çeşit Coin Var? Altcoin Listeleri

Bitcoin, her türlü merkezi otoritenin gözetiminden bağımsız olarak çalışan dijital bir para birimidir


Bitcoin, her türlü merkezi otoritenin gözetiminden bağımsız olarak çalışan dijital bir para birimidir. Temeli eşler arası yazılıma ve kriptografiye dayanmaktadır. Bitcoin, bloklar halinde düzenlenmiş olan ve ortak bir işlem kaydını tutan blockchain teknolojisiyle desteklenmektedir.

Bitcoin, türünün tek örneğidir. Ancak Bitcoin’den sonra, Bitcoin kodları temel alınarak çok sayıda kripto varlık geliştirilmiştir. Bunların tamamına altcoin adı verilir. Altcoin, Bitcoin dışındaki her türlü kripto para birimini ifade etmektedir. Bugün kripto para piyasasına 10 binin üzerinde altcoin vardır.

İşlevsel yönleri ve altyapı özellikleri dikkate alındığında altcoinlerle Bitcoin’in çok sayıda ortak noktası vardır. Örneğin Litecoin, Bitcoin’in geliştirilmiş bir versiyonu olarak piyasaya sürülmüştür. Bitcoin bugün toplam kripto piyasasının yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır. Kalan %60’ı ise altcoinlerden meydana gelmektedir.

İlk dönemler altcoinler, Bitcoin’in işlem hızları veya enerji verimliliği gibi yönlerini iyileştirmeyi amaçlayarak tasarlanmış ve piyasaya sürülmüştür. Bu onların işlevsel veya teknik olarak farklı özellikler sergilemesine neden olur. Son zamanlarda ise altcoinler, geliştiricilerin hedeflerine bağlı olarak çeşitli amaçlara hizmet edecek şekilde tasarlanmaktadır.

Altcoinlerin çoğu Bitcoin’in küçük değişikliklere uğramış olan alternatif versiyonlarıdır. Ancak bir kısmı da Bitcoin’den çok farklı özelliklere ve çok farklı amaçlara sahiptir. Örneğin Bitcoin dijital para birimi olarak kullanılmasına rağmen Ethereum ve NEO gibi uygulamalar dijital para birimi olarak kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bunun yerine, bir blok zincirinde uygulamalar oluşturmak için devasa platformlar olarak inşa edilmişlerdir.

Kaç Çeşit Coin Var?

Bitcoin, ilk kripto para birimi olarak kabul edilir ve diğer bireysel kripto para birimleri altcoin olarak bilinir. Esas itibarıyla, Altcoin’lerin çoğu tamamen Bitcoin’e dayanmaktadır ve ayrıca temel işlevleri de temelde aynıdır. Sundukları işlevler ve kullandıkları mekanizmalar yönüyle altcoinler kendi içinde farklı türlere ayrılır. Stabil paralar, Memecoinler, yardımcı tokenler, yönetim belirteçleri, güvenlik belirteçleri, madenciliği yapılan altcoinler ve çatallar altcoin türlerinin başlıcalarıdır.

Altcoin Listeleri

Altcoin ifadesi, alternatif coin’in kısaltmasıdır ve Bitcoin dışındaki kripto para birimleri anlamına gelmektedir. Bitcoin’den sonra piyasa değerine göre popüler ve iyi bilinen altcoinler şu şekildedir:

  • Ethereum
  • XRP
  • Tether
  • Cardano
  • Polkadot
  • Stellar
  • USD Coin
  • Dogecoin
  • Chainlink
  • Uniswap