Kripto Para Borsaları Saat Kaçta Açılır, Kaçta Kapanır? Çalışma Saatleri

Kripto para borsalarının işleyiş mekanizması ve işlem yapma biçimleri diğer piyasalardan farklıdır


Kripto para borsalarının işleyiş mekanizması ve işlem yapma biçimleri diğer piyasalardan farklıdır. Sabit bir açılış ve kapanış saatine sahip geleneksel borsalardan farklı olarak, kripto piyasaları sürekli açıktır. Kripto para birimleri dijital varlıklardır. Dolayısıyla piyasada yalnızca dijital varlıklarla işlemler yapılır. Kripto para birimleri merkezi olmayan bir bilgisayar ağında çalıştığı için kripto piyasaları kesintisiz çalışmaktadır. Kripto piyasaları her gün 24 saat çalışırlar ve yıl boyunca kripto ticareti sunarlar. Dolayısıyla yatırımcılar, haftanın yedi günü, istedikleri zaman diliminde dijital para alıp satabilmektedir.

Kripto para piyasaları her zaman açıktır: yılın 365 günü ve günün 24 saati çalışmaktadır. Pazar ve tatil günlerinde de piyasa açıktır. Ancak teknik arıza, tıkanıklık gibi sorunlar veya altyapı güncellemeleri ve bakım dönemleri nedeniyle kripto para borsalarının kesintiye uğradığı süreçler yaşanabilmektedir.

Hisse senedi borsaları ise haftasonu ve resmi tatillerde kapanmaktadır. Bu borsaların işlem saatleri ve her işlem seansının süresi şehirden şehre değişmektedir.

Kripto Para Borsaları Çalışma Saatleri

Bir piyasadaki en yoğun işlem saatleri, genellikle sabah 08:00 ile akşam 16:00 arasıdır. Bu saatler aralığında alım satım gerçekleştirilme olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden piyasanın en aktif olduğu zaman dilimi, kripto para ticareti yapmak için en iyi zamandır.

Kripto para piyasası 24 saat açıktır. Çalışma saatleri şeklinde belli bir sınırlama olmasa da piyasada varlıklara ait fiyatlar en düşük, en yüksek, açılış ve kapanış fiyatları başlıkları altında gösterilmektedir. Açılış ve kapanış fiyatları ifadesi borsanın ya da piyasanın açılıp kapandığı anlamına gelmemektedir. Açılış fiyatı, kripto varlık açısından ilk işlemin gerçekleştiği fiyattır. Kapanış fiyatı, gün içerisinde işlem gören son fiyattır. Açılış ve kapanış fiyatları penceresi, kripto para birimi fiyatların daha düzenli izlemek için kullanılan rutin bir uygulamadır. Açılış saatinde piyasanın açılması ve kapanış saatinde piyasanın kapanması söz konusu değildir. Piyasalar izlenirken açılış saati 12:00 ve kapanış saati 00:00 olarak kabul edilir. Kripto para borsaları kapalı olsa dahi blockhain sürekli olarak aktiftir.

Kripto Para Borsalarının Sürekli Açık Olmasının Avantajları

Kripto piyasalarının her zaman açık olması bazı avantajlar sunar. Bunlar:

• Yatırımcılar için kolaylık sağlar.

• Daha geniş işlem hacmi ve likidite nedeniyle daha yüksek potansiyel getiri imkanı sunar.

• Her zaman ve her yerde piyasalara erişimi mümkün kılar.

Bununla beraber düzenlenmiş piyasa saatlerinin olmaması, kullanıcıların ve yatırımcıların piyasa hareketlerini takip etmelerini zorlaştırır.