Kripto Para Nedir & Nasıl

Bitcoin Dolandırıcılığı Nedir? Bunlardan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

En-Yaygın-Bitcoin-Dolandırıcılıkları-nedir-temel-rehber-coin-bilgi

GİRİŞ

Blockchain alanında birkaç kripto para birimi dolandırıcılığı var. En yaygın olanlardan bazıları şantaj, sahte alışverişler, sahte eşantiyonlar, sosyal medya kimlik avı, kötü amaçlı yazılım kopyalayıp yapıştırma, kimlik avı e-postaları, saadet zinciri, piramit şemaları ve fidye yazılımıdır.

Her birini kısaca tartışalım ve böylece en yaygın Bitcoin dolandırıcılıklarından nasıl kaçınacağınızı ve kripto para varlıklarınızı nasıl güvende ve sağlam tutacağınız hakkında da fikir sahibi olalım.

Bitcoin Dolandırıcılığı Nedir?

Yeni teknoloji dünyaya tanıtıldığı sürece, dolandırıcılar gelişmek için bir yer aramaya devam edecek. Ne yazık ki Bitcoin, kripto para dolandırıcılarına sınırsız bir dijital para birimi olduğu için ilginç bir fırsat sunuyor.

Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı, yatırımlarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Bununla birlikte, uygun bir düzenleyici ve kanun yaptırım çerçevesini tanımlamayı da zorlaştırır. Dolandırıcılar Bitcoin kullanırken hata yapmanız için sizi kandırmayı başarırsa, sonunda BTC’nizi çalabilirler ve kripto paranızı kurtarmak için yapabileceğiniz neredeyse hiçbir şey yoktur.

Bununla birlikte, dolandırıcıların nasıl çalıştığını anlamak ve alacağınız tedbirleri nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken çok sayıda Bitcoin dolandırıcılığı var, ancak bazıları diğerlerinden daha yaygındır. Bu nedenle, sekiz yaygın Bitcoin dolandırıcılığına ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinize bir göz atacağız.

Şantaj, dolandırıcıların, bir şekilde geri ödenmedikçe hassas bilgilerin açıklanmasıyla başkalarını tehdit etmek için kullandıkları iyi bilinen bir yöntemdir. Bu geri ödeme genellikle kripto para biçiminde, özellikle de Bitcoin biçiminde gelir.

Şantaj, dolandırıcıların sizinle ilgili hassas bilgileri bulması durumunda bu bilgileri sizi Bitcoin veya diğer para türlerini göndermeye zorlamak için kullanır.

Dolandırıcıların size bitcoin’lerinizden şantaj yapmasını önlemenin en iyi yolu, oturum açma bilgilerinizi, çevrimiçi olarak hangi siteleri ziyaret edeceğinizi ve bilgilerinizi kime vereceğinizi seçerken dikkatli olmaktır. Mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmak da akıllıca olacaktır.

Adından da anlaşılacağı gibi, sahte borsalar yasal kripto borsalarının sahte kopyalarıdır. Tipik olarak, bu dolandırıcılıklar mobil uygulamalar olarak sunulacaktır, ancak bunları masaüstü uygulamaları veya sahte web siteleri olarak da bulabilirsiniz. Dikkatli olmalısınız çünkü bazı sahte borsalar orijinal olanlara çok benzer özellik bulundurabilir. İlk bakışta meşru görünebilirler, ancak amaçları paranızı çalmaktır.

Tipik olarak, bu sahte borsalar ücretsiz kripto para birimleri, rekabetçi fiyatlar, düşük döviz ücretleri ve hatta hediyeler sunarak kripto traderlarını ve yatırımcıları cezbedecektir.

Sahte bir borsada dolandırılmaktan kaçınmak için, gerçek URL’yi işaretlemelisiniz ve oturum açmadan önce her zaman iki kez kontrol etmelisiniz. Mobil uygulamalar söz konusu olduğunda, geliştirici bilgilerini, indirme sayısını, incelemeleri ve yorumları doğruladığınızdan emin olun.

Sahte hediyeler, küçük bir depozito karşılığında ücretsiz bir şey sunarak sizi kripto para birimlerinizden dolandırmak için kullanılır. Tipik olarak, dolandırıcılar sizden önce bir bitcoin adresine para göndermenizi ister, böylece karşılığında daha fazla bitcoin alabilirsiniz (ör. 0,5 BTC almak için 0,1 BTC gönderin). Ancak bu bitcoin işlemlerini yaparsanız hiçbir şey almazsınız ve paranızı bir daha asla göremezsiniz.

Sahte hediye dolandırıcılığının birçok çeşidi vardır. Bazı dolandırıcılıklar BTC yerine ETH, BNB, XRP ve daha pek çok kripto para birimi isteyecektir. Bazı durumlarda, özel anahtarlarınızı veya diğer hassas bilgilerinizi isteyebilirler.

Sahte eşantiyonlar en çok Twitter’da ve dolandırıcıların popüler tweetlere, viral haberlere veya duyurulara ulaştığı diğer sosyal medya platformlarında bulunur.

Sahte hediye dolandırıcılıklarından kaçınmanın en iyi yolu, önce değerli bir şey göndermeniz gereken herhangi bir türden hediyeye asla katılmamaktır. Meşru eşantiyonlar asla para istemeyecektir.

Sosyal medya kimlik avı, sahte hediyeler gibi, büyük olasılıkla sosyal medyada bulacağınız yaygın bir Bitcoin dolandırıcılığıdır. Dolandırıcılar, kripto alanında yüksek düzeyde yetkiye sahip birine benzeyen bir hesap oluşturacaktır. Daha sonra, tweetler veya doğrudan sohbet mesajları yoluyla sahte eşantiyonlar sunacaklardır.

Sosyal medya kimlik avı yoluyla dolandırılmaktan kaçınmanın en iyi yolu, kişinin aslında söylediği kişiyi iki kez kontrol etmektir. Twitter ve Facebook’taki mavi onay işaretleri gibi belirli sosyal medya platformlarında bunun genellikle göstergeleri vardır.

5. Kopyala Yapıştır Zararlı Yazılımı

Kötü amaçlı yazılımları kopyala ve yapıştır, dolandırıcıların paranızı çalması için çok sinsi bir yoldur. Bu tür kötü amaçlı yazılımlar, pano verilerinizi ele geçirir ve dikkatli olmazsanız, parayı doğrudan dolandırıcılara göndermiş olursunuz.

Arkadaşınıza bir BTC ödemesi göndermek istediğinizi varsayalım. Her zaman olduğu gibi, size bitcoin adresini gönderir, böylece onu kopyalayıp bitcoin cüzdanınıza yapıştırabilirsiniz. Bununla birlikte, cihazınıza bir kopyala-yapıştır kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa, dolandırıcının adresi, yapıştırdığınız anda arkadaşınızın adresini otomatik olarak değiştirecektir. Bu ifade, bitcoin işleminiz gönderilir ve onaylanır onaylanmaz, BTC ödemenizin dolandırıcının elinde olacağı ve arkadaşınızın hiçbir şey almayacağı anlamına gelir.

Bu tür bir dolandırıcılıktan kaçınmak için, bilgisayar güvenliğiniz konusunda çok dikkatli olmanız gerekir. Virüs bulaşmış ekler veya tehlikeli bağlantılar içerebilecek şüpheli mesajlara veya e-postalara karşı dikkatli olun. Gezindiğiniz web sitelerine ve cihazlarınıza yüklediğiniz yazılıma dikkat edin. Ayrıca, bir virüsten koruma yazılımı yüklemeyi ve tehditlere karşı düzenli olarak tarama yapmayı da düşünmelisiniz. Cihazınızın işletim sistemini güncel tutmanız da önemlidir.

Birkaç tür kimlik avı vardır. En yaygın olanlardan biri, virüslü bir dosyayı indirmeniz için sizi kandırmaya çalışan kimlik avı e-postalarının kullanılması veya sizi meşru gibi görünen kötü amaçlı bir web sitesine yönlendiren bir bağlantıya tıklanmasıdır. Bu e-postalar, sık kullandığınız bir ürün veya hizmeti taklit ettiklerinde özellikle tehlikelidir.

Dolandırıcılar genellikle hesabınızı veya paranızı güvence altına almak için acil eylemde bulunmanızı isteyen bir mesaj içerir. Sizden hesap bilgilerinizi güncellemenizi, şifrenizi sıfırlamanızı veya belge yüklemenizi isteyebilirler. Çoğu durumda hedefleri, hesabınızı hacklemek için giriş bilgilerinizi toplamaktır.

Kimlik avı e-posta dolandırıcılığından kaçınmanın ilk adımı, e-postaların orijinal kaynaktan gelip gelmediğini kontrol etmektir. Şüpheniz varsa, aldığınız e-postanın onlardan geldiğini doğrulamak için doğrudan şirketle de iletişime geçebilirsiniz. İkinci olarak, URL’lerde yazım hataları, alışılmadık karakterler veya diğer düzensizlikler olup olmadığını kontrol etmek için e-posta bağlantılarının üzerine gelebilirsiniz.

Ponzi ve piramit planları, tarihteki en eski finansal dolandırıcılıklardan ikisidir. Ponzi programı, yeni yatırımcı parasıyla eski yatırımcılara geri dönüş sağlayan bir yatırım stratejisidir. Dolandırıcı artık yeni yatırımcılar getiremediğinde, para akışı durur. OneCoin, kripto saadet zincirinin iyi bir örneğiydi.

Bir piramit şeması, üyelere kaç yeni üye kaydettiklerine bağlı olarak ödeme yapan bir iş modelidir. Yeni üye kaydedilemediğinde para akışı durur.

Bu şemalardan herhangi birinden uzak durmanın en iyi yolu, araştırmanızı satın aldığınız kripto para birimleri üzerinde yapmaktır. Bir kripto para biriminin veya Bitcoin fonunun değeri tamamen yeni yatırımcılara veya katılan üyelere bağlıysa, muhtemelen kendinize bir saadet zinciri veya piramit şeması bulmuşsunuzdur.

Fidye yazılımı, kurbanların mobil veya bilgisayar cihazlarını kilitleyen veya bir fidye ödenmediği sürece değerli verilere erişmelerini engelleyen bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bu saldırılar özellikle hastaneleri, havalimanlarını ve devlet kurumlarını hedef aldığında oldukça yıkıcı olabilir.

Tipik olarak, fidye yazılımı önemli dosyalara veya veritabanlarına erişimi engeller. Fidye alınmazsa bunları silmekle tehdit eder. Ancak ne yazık ki, saldırganların sözlerini yerine getireceklerinin garantisi yok.

  • Bir antivirüs yükleyin ve işletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutun.
  • Reklamlara ve şüpheli bağlantılara tıklamaktan kaçının.
  • E-posta eklerine karşı dikkatli olun. .Exe, .vbs veya .scr ile biten dosyalara çok dikkat etmelisiniz.
  • Dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyin, böylece virüs bulaştığında geri yükleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken çok sayıda Bitcoin dolandırıcılığı var. Ancak, bu dolandırıcılıkların nasıl çalıştığını bilmek, onlardan tamamen kaçınmak için önemli bir ilk adımdır. En yaygın Bitcoin dolandırıcılıklarından kaçınabilirseniz, kripto varlıklarınızı güvende ve sağlam tutabilirsiniz.

Yorum Yap