Bitcoin Nedir & Nasıl

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor? Bitcoin Değer Kaybının Olası Nedenleri

Bitcoin nedir

Bu yazımızda son zamanlarda kripto para kullanıcıları tarafından sıkça sorulan bir soruyu ele alacağız. Bitcoin neden değer kaybediyor? Bu sorunun arkasında pek çok neden var.  Bu düşüşe neden olan faktörlerden birkaçını inceleyeceğiz. .

2019 Kasım ayında Çin Halk Cumhuriyeti’nden Blockchain haberlerinden sonra fiyat yine 10.300 dolara ulaşmıştı. Bu tırmanış, birçok kripto analistine göre 2019’un son zirvesi oldu.

10.000$ ‘dan düştükten sonra BTC 25 Kasım 2019’da 6600-6900$’ a düştü. 2018’e baktığımızda yine düşüş trendiyle karşı karşıya kaldık. Bitcoin, Kasım 2018 ve Aralık başında %50 düşüşle 3.000 $ ‘a geriledi. Yakın geçmiş zamanda yaşanan bu düşüşün nedenleri nelerdir? Bu sorunun cevabına geçmeden önce Bitcoin’in fiyat hakkında konuşalım.

Bitcoin’in Fiyatı Nedir?

Bitcoin’in fiyatı hakkında konuşurken, insanlar genellikle ya önde gelen bir borsadaki ( Bitfinex , Binance veya Bitstamp gibi ) USD fiyatından ya da birden fazla borsa fiyatının (örneğin CoinGecko ) ortalamasından oluşan bileşik bir fiyattan bahsediyorlar .

İnsanlar belirli bir borsadaki fiyattan bahsettiklerinde, o belirli borsada yapılan son işlemin fiyatını kastediyorlar. Örneğin Bitstamp’taki Bitcoin’in fiyatı 10.000 $ ise, bu Bitstamp’ta yapılan son işlemin 10.000 $ ‘dan kapatıldığı anlamına gelir. Yeni bir ticaret yapıldığında, fiyat buna göre güncellenecektir.

Bitcoin, birçok borsada ve dünya çapında sayısız kişi arasında işlem gören merkezi olmayan bir varlık olduğundan, aslında tek bir Bitcoin fiyatı yoktur. Her borsanın Bitcoin için kendi fiyatı vardır, ancak bu fiyatlar genellikle oldukça benzerdir.

Fiyat Endeksi

Resmi bir Bitcoin fiyatı olmadığından, bazı siteler ve şirketler bileşik bir endeks fiyatı sunar. Bu fiyat, çeşitli önde gelen para birimlerinin fiyatlarının hacme göre ağırlıklandırılması ve ortalama olarak birleştirilmesiyle hesaplanır.

Örneğin, Coindesk Bitcoin fiyat endeksi , belirli kriterleri karşılayan önde gelen küresel borsalardaki ortalama bitcoin fiyatlarını temsil eder. Bu endeksler, herhangi bir olağandışı alım satım faaliyetinin tek bir borsadaki etkisini düzelttikleri için yararlı fiyatlandırma mekanizmaları olabilir.

Örneğin, büyük bir traderın Bitfinex’te 25.000 BTC satmaya karar verdiğini varsayalım. Bu borsada fiyat büyük ölçüde bastırılacak ve uluslararası ortalama fiyata geri dönmesi biraz zaman alacaktır. Bir endeks fiyatı, süresi boyunca bu yerelleştirilmiş rahatsızlığı daha az gösterecektir.

 

 

Bitcoin’in Düşüşünün Arkasındaki Nedenler

Artık Bitcoin’in fiyatının ne olduğunu ve nasıl belirlendiğini anladığınıza göre, Bitcoin’in fiyatının düşmesine neden olabilecek bazı olayların üzerinden geçelim.

Bitcoin’in düşüşünü etkileyen ilk faktör balinalar olarak biliniyor. Son günlerdeki haberlere baktığımızda düşüşten önce bir balina tarafından 44.000 BTC’lik bir işlem gerçekleştirildi. Bu sürecin BTC değerini etkilediği açıktır.

BTC’nin düşüşünde bir diğer önemli faktör de Çin konusunda ortaya çıkan manipülasyonlardır. Çin’de Bithumb ve Binance gibi borsaların kapatıldığı iddiaları kripto para piyasasında dalgalanma yaratmıştı. Bu tür durumlar kripto para piyasasını etkiler.

Uzman kripto para birimi analistlerinin düşüşle ilgili öne sürdükleri argümanlardan biri de 2019’un başlarında görülen yüksek değerler. 10.000 dolar seviyesinin üzerine çıkan BTC, birçok analiste göre borç vadesini konsolide edecek konumda. Bu durumun dibe vurana kadar devam etmesi bekleniyor.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Tüm Zamanların En Yüksek Fiyatı:

Çoğu zaman, Bitcoin’in fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın bir noktaya ulaştığında , fiyat direnci karşılanır ve fiyat önceki en yüksek seviyeyi geçemez. Bu, birçok traderın tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın satış siparişleri vermesine bağlanıyor. Bu nedenle, fiyat bu noktalara ulaştığında fiyatı aşağı çeken bir satış baskısı hissedilir.

Medya FUD:

FUD; Korku, Belirsizlik ve Şüphe anlamına gelir. Media FUD, Bitcoin çok olumsuz baskı aldığında zaman zaman gerçekleşir. Bitcoin’in yıllar boyunca 350’den fazla kez nasıl ölü ilan edildiğine dair birçok örnek bulabilirsiniz . Bu tür Medya FUD, kitlesel paniğe neden olabilir ve insanlar Bitcoin’e olan güvenini kaybettikçe satış baskısını artırabilir. Medyanın, kapsamlı ve ayrıntılı araştırma yapmak yerine, çoğu zaman manşetlere çıkmaya ve ilgi uyandırmaya çalıştığını unutmayın. Bu yüzden Bitcoin’in tekrar öldüğünü duyduğunuz anda satmak için acele etmeyin.

Piyasaya Para Dökümü:

Genel bir kural olarak, piyasada büyük miktarda Bitcoin satıldığında, satış baskısı arttığı için Bitcoin’in fiyatını aşağı çekecektir. Örneğin, bazı durumlarda, FBI veya farklı yetkililer, yasadışı işlemlerden önemli miktarda Bitcoin ele geçirir . Bu olduğunda, genellikle bu Bitcoinleri halka açık artırma ile satarlar. Yetkililer kârı en üst düzeye çıkarmaya yönelik olmadıklarından ve genellikle büyük miktarda Bitcoin açık artırmaya çıkarıldığından, normalde piyasa fiyatının altında satılırlar. Bu da, Bitcoin’in fiyatının düşmesine neden olur. Çünkü açık artırma galibi genellikle yeni edindiği paraların bir kısmını borsalarda da satışa sunar.

Kısaca: Bitcoin’in Fiyatı Neden Dalgalıyor?

Bitcoin’in fiyatı oldukça değişken . Tek bir günde %5 ve hatta %10’luk fiyat hareketleri görmek nadir değildir. Bu dalgalanmaların nedeni, Bitcoin’in piyasa değerinin hala nispeten küçük olmasıdır.

Piyasa değeri = Dolaşımdaki Bitcoin Sayısı * Bitcoin Başına Fiyat

Genellikle, bir varlığın sahip olduğu piyasa değeri ne kadar küçükse, o kadar değişken olacaktır. Küçük bir gölete bir taş attığınızı hayal edin. Şimdi aynı kayayı alın ve gölete atın. Kaya, gölet üzerinde okyanustan çok daha fazla etkiye sahip olacaktır. Aynı şekilde Bitcoin (şimdilik küçük havuz) günlük alım / satım emirlerinden (kaya) daha çok etkilenir. Bitcoin’in fiyatı arttığında, piyasa değeri ve fiyat hareketi de kademeli olarak azalacak.

Yorum Yap