USD Coin Nedir? USDC Nedir?

Circle ve Coinbase arasındaki ortaklığa paralel olarak USD Coin, kripto para birimlerinin dalgalı tablolarına bir son vermeyi planlamaktadır


Circle ve Coinbase arasındaki ortaklığa paralel olarak USD Coin, kripto para birimlerinin dalgalı tablolarına bir son vermeyi planlamaktadır. Bu ortaklığın bir sonucu olarak USD destekli stabilcoin piyasaya sürülmüştür. Bu rehber yazımızda, bahsi geçen iki firmanın ortaklığı neticesinde oluşturulan USD Coin ile ilgili bilgiler vereceğiz. İyi okumalar.

USD Coin Nedir?

USD Coin (USDC), ABD dolarına sabitlenmiş nispeten taze bir stabilcoindir ve 26 Eylül 2018’de başlatılmıştır. USD Coin, Tether (USDT) veya TrueUSD ( TUSD) gibi USD destekli diğer kripto para birimlerine bir alternatiftir .

Özetle, USD Coin, ABD dolarının, internet ve halka açık blok zincirleri üzerinden kullanımlarını kolaylaştırmak için bir hizmettir. Ayrıca, USDC tokenleri herhangi bir zamanda USD’ye geri çevrilebilir. USDC tokenlarının çıkarılması ve kullanılması, ERC-20 akıllı sözleşmesi ile sağlanır.

Blok zincirine ABD doları getirmek, onları dakikalar içinde dünyanın herhangi bir yerine taşımaya izin verir ve kripto para birimlerine çok ihtiyaç duyulan istikrarı getirir. Ayrıca ticaret, borç verme, riskten korunma ve daha fazlası için yeni fırsatlar yaratır.

USD Coin Nasıl Çalışır?

Ethereum tabanlı kripto para birimi USD Coin, USDT gibi çalışır. Ancak USD Coin herhangi bir spekülasyondan etkilenmeyecek ve diğer kripto para birimleri kadar kırılgan olmayacaktır. Circle CEO’su Jeremy Allaire’ın sözlerine bir göz atalım:

“USD Coin, düşük maliyet, yüksek güvenlik ve hız sunan küresel bir para birimidir. Bu, dünya çapında para gönderip alan ve ödemeleri dijital olarak kabul eden müşteriler için büyük bir gelişmedir. “

USD Coin’in Arkasındaki Takım Kim?

USD Coin, Circle ve Coinbase arasındaki bir ortaklık olan Center Konsorsiyumu tarafından geliştirilmiştir. Teknoloji ve yönetim çerçevesi Center tarafından geliştirilirken, Circle ve Coinbase USDC’nin ilk ticari ihraççılarıdır.

Circle, girişimciler Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafından 2013 yılında kuruldu.

Circle, şirketi açık bir finansal kitap haline getiren resmi bir Para Transferi Kuruluşu’dur. Para Transferi Kuruluşları, federal yasa ve yönetmeliklere uyması gereken ABD para hizmeti işletmeleridir. USDC ihraç edilmeden önce, USD’nin eşdeğer miktarı Circle’ın akredite ortaklarından birindedir. Sonuç olarak, tüm USDC belirteçleri düzenlenir, şeffaftır ve doğrulanabilir. Ayrıca Circle, Goldman Sachs tarafından desteklenen kripto girişimi olarak biliniyor .

Circle’ın USD Coin Amacı

USDC’nin mimarı Circle, yaklaşık 7 milyon kullanıcılı küresel bir portföye sahiptir. Circle’ın diğer hedeflerinden biri de Circle Payment ve Trade ile entegre olarak USD Coin çalıştırmaktır.

Circle, yakın zamanda satın aldığı Poloniex borsasına istikrarlı bir şekilde USD Coin eklemeyi planlıyor. Circle’ın kurucu ortağı Sean Neville, USD Coin dolaşımını artırmak için yatırım yapan kullanıcılar için işlem ücreti alınmayacağını açıkladı.

USD Coin’in Diğer Stabilcoinlerden Farkı Nedir?

Kripto stablcoinler dört kategoriye ayrılabilir:

 • Fiat teminatlı: Bunlar, ayrılmış fiat değerine sabitlenmiş tüm sabit paraları içerir. Tüm fiat teminatlı kripto paralar tasarımla merkezileştirilmiştir. Örnekler: Tether (USDT); TrueUSD (TUSD); Paxos Standart Tokenı (PAX); Digix Gold (DGX); Gemini Dolar (GUSD); USD Coin (USDC) 
 • Kripto teminatlı: Bunlar, değeri ayrılmış kripto varlıklarına sabitlenmiş sabit paralardır. Örnekler: Makercoin (MKR ve DAI); Havven (nUSD ve HAV).
 • Algoritmik teminatlandırılmamış: Herhangi bir teminatlı varlık olmadan fiyat istikrarı sağlamayı amaçlayan yazılım tabanlı ekonomik modeller. Örnek projeler: Basis; Kowala; Fragments
 • Hibrit: Yukarıda listelenen yaklaşımların bir karışımına dayanan sabit paralar. Örnek projeler: Carbon.

USD Coin, ilk fiat teminatlı kripto paralar kategorisine giriyor ve merkezi bir stabilcoin. Genel olarak, aynı kategorideki tüm projeler benzer şekilde çalışır ve yalnızca küçük farklılıkları vardır. En göze çarpanlar, gerçekten şeffaf bir denetim yapmayı reddetmesiyle bilinen Tether (USDT) ve değeri altına sabitlenen Digix Gold (DGX).

Geri kalan fiat teminatlı stabilcoinler düzenli tasdikler yayınlar ve ABD doları ile desteklenir. Aralarındaki temel farklılıklar, ücret politikaları ve farklı ortak kuruluşlar etrafında dönüyor, ancak iş modeli çoğunlukla aynı kalıyor.

USD Coin’i Nereden Alabilirsiniz?

USD Coin (USDC) aşağıdaki borsalarda satın alınabilir:

 • Binance  (BTC, BNB ile eşleştirilmiş)
 • Poloniex  (BTC, ETH, XRP , BHC, STR, LTC, ZEC, XMR, DOGE ile eşleştirilmiş)
 • Coinbase Pro  (BTC, ETH ile eşleştirilmiş)
 • CoinEx  (USDT ile eşleştirilmiş)
 • Coinsuper  (BTC, USD ile eşleştirilmiş)
 • OKEx  (BTC, USDT ile eşleştirilmiş)
 • CPDAX  (BTC ile eşleştirilmiş)
 • Hotbit  (USDT ile eşleştirilmiş)
 • Kucoin  (BTC, ETH, USDT ile eşleştirilmiş)
 • Korbit  (KRW ile eşleştirilmiş)
 • FCoin  (USDT ile eşleştirilmiş)
 • LATOKEN  (BTC, ETH ile eşleştirilmiş)
 • SouthXchange  (BSV, DASH ile eşleştirilmiş)
 • COSS  (BTC, ETH ile eşleştirilmiş)
 • Crex24  (USD ile eşleştirilmiş)

Bu döviz çiftlerinin yanı sıra USDC, Coinbase’de USD’ye çevrilebilir ve tersi de geçerlidir.

USD Coin Nerede Saklanır?

USDC, Ethereum blok zincirinde verilen bir ERC-20 tokenıdır ve herhangi bir Ethereum cüzdanında saklanabilir. En popüler seçenekler MyEtherWallet, MetaMask, Mint or Jaxx cüzdanlarıdır.

Projenin Mevcut Durumu

USD Coin, arkasında güvenilir kurumlarla birlikte hızla gelişen bir projedir. Mayıs 2018’deki proje duyurusundan bu yana, ekosistemi şimdiden 60’tan fazla ortağa genişledi.

USDC projesini çevreleyen son haberlerden bazıları, proje yaratıcılarının istikrarlı kripto para birimi üzerinde tuttukları kontrol seviyesiyle ilgilidir . Görünüşe göre geliştiriciler, USD Coin’lerin yasa dışı faaliyetler için kullanıldığına dair herhangi bir şüphe varsa, adresleri kara listeye alma ve fonları dondurma hakkına sahip.