Maker Token Nedir? MKR Nedir?

Maker platformunun toplamda iki tokenı vardır

Maker-token-nedir

Maker platformunun toplamda iki tokenı vardır. Bu tokenlar Maker Token (MKR) ve Dai‘dir. Dai piyasada stabilcoin olarak işlem görürken, MKR değişken değere sahip bir tokendır. Bu yazımızda MKR ‘ın nasıl satın alınacağı ve nasıl çalıştığı hakkında bilgilere yer verdik. İyi okumalar.

Maker (MKR) ve Dai Nedir?

Maker (MKR) tokenı, MakerDAO tarafından oluşturulmuştur. Birincil amacı, MakerDAO’nun DAI tokenının kararlılığını desteklemek ve Dai Kredi Sistemi için yönetişimi sağlamaktır. MKR sahipleri, sistemin işleyişi ve geleceği hakkında önemli kararlar verir.

MakerDAO’nun iki tokenı vardır: MKR ve DAI. DAI, daha değişken kripto para birimlerinin yanı sıra yeni bir finansal sistem türüne alternatif sağlamak için tasarlanmış bir stabilcoin’dir. Buna ek olarak MKR, DAI’yi sabit tutmak için kullanılır. Geleneksel stabilcoin’ler, kripto para birimini bu gerçek dünya varlıklarının değerine sabitlemek için fiat para birimlerinin rezervlerini ve hatta altını kullanır. Ancak bunun sorunlu olduğu kanıtlandı. İşte tam da bu sebeple MakerDAO, fiyat dalgalanmalarına karşı bir karşı ağırlık olarak hareket etmek için MKR tokenını kullanmaktadır.

Dai’nin Maker platformunda üretilmesinden kaynaklanan işlem ücretleri MKR ile ödenir. MKR, bir hizmet tokenı olarak tanımlanabilir. Ödemeler yapıldığında token yakılır. Bu, toplam token sayısını azaltır. Dai, talep artarsa ​​MKR tokenı sayısını artırır.

Maker Token (MKR) Nasıl Çalışır?

MKR, Maker platformunda risk yönetimi ve iş mantığı üzerinde oylama için kullanılmaktadır. Platformun geleceği ve başarı ölçeğinin artırılması için risk yönetimi çok önemlidir.

Tüm MKR token sahipleri, istedikleri teklife oy verme hakkına sahiptir. Ayrıca oylarını istedikleri zaman geri çekebilir veya yeni bir oylama teklif etme hakkına sahip olabilirler.

MKR sisteminde en çok oyu alan teklif, sistemdeki risk yönetiminde değişiklik sağlamak için aktif hale getirilebilir. Güvenlik açısından teklifin kabulünden sonra kısa bir gecikme yaşanır. Bu gecikme, güvenliği sağlamak için yapılır.

Platform üzerinde çalışan ekip, Maker’daki toplulukla birlikte Dai’nin geleceğine karar verir. Platform, gelecekte çok daha gelişmiş özellikler sunmayı planlıyor. Bu özelliklerden bazıları, kullanılan oyları vekil oy kullanıcısına aktarabilme ve güvenli depolama depolarında tutulan MKR coinleri ile üst düzey güvenlik duvarı ile oy verebilme özelliğidir.

Biliyor Musun?

Bazı stabilcoinler, fiat para birimleri ve fiziksel varlıklar tarafından desteklenerek düşük volatility kazanır. Diğer stabilcoinler, gerekli bir değeri korumak için blok zinciri tabanlı mekanizmalar veya algoritmalar aracılığıyla kontrol edilebilir

Maker’ı  Bu Kadar Özel Yapan Şey Nedir?

MKR tokenı, ortağı stabilcoin DAI’yi 1$ ile aynı değerde tutmaya yardımcı olur. DAI’nin dolar eşdeğerini korumak için DAI fiyat dalgalanmalarına yanıt olarak MKR oluşturulabilir ve yok edilebilir. DAI, bir teminatlandırma sistemi (esasen sigorta) kullanır. Bu sayede sahipler, ağı yönetmeye yardımcı olmak için kontrol mekanizmasının bir parçası olarak hareket eder.

MKR sahipleri, Maker platformunun sürekli onay oylama sisteminde oy hakkı kazanır. Katılım için ödül olarak MKR ücreti alırlar. Bu sahipler, sisteme fayda sağlayacak şekilde oy kullanmaya teşvik edilmektedir. Sistem iyi çalışıyorsa MKR’nin değeri korunur veya artar. Kötü yönetişim MKR’nin değerini düşürür.

MakerDAO’yu Kim Geliştirdi?

MakerDAO, geliştirici ve girişimci Rune Christensen tarafından 2014 yılında Kaliforniya‘da kuruldu. Çekirdek yönetim ve geliştirme ekibi 20 kişidir. MakerDAO, üç yıllık geliştirme sürecinden sonra nihayet stabilcoin DAI’yi başlattı.

MakerDAO, DAI’de hem güvenilir bir stabilcoin, hem de herkes için adil bir kredi sistemi yaratmayı umuyor. Ether kullanarak teminatlandırılmış bir borç pozisyonu (CDP) açmak, DAI’nin kripto varlıklara karşı likidite sağlayabileceği anlamına gelir.

Kısa Bir Tarihçe

2014 – Maker DAO kuruldu.

Ağustos 2015 – MKR tokenı başlatıldı.

Aralık 2017 – DAI stablecoin Ethereum ana ağında başlatıldı.

Ekim 2018 – DAI, Wanchain’deki ilk çapraz zincir ERC-20 tokenı oldu.

Eylül 2018 – Kraken, MakerDAO’dan Dai’yi listelemeye başladı.

Ekim 2019 – Ledn, Bankasızlara kredi vermek için MakerDAO’yu kullandı.

Aralık 2019 – Maker Foundation, MKR’nin kontrolünü Maker Governance’a devretti.

Dai’yi Tether ile Karşılaştırma

Benzerlikler

  • Fiyat  – Her ikisi de bir ABD doları fiyatına sabitlenmiştir.
  • Varlık Türü  – Her ikisi de teminata dayalı varlıklardır.
  • Madencilik – Her iki madeni para da çıkarılamaz.

Farklılıklar

  • Teminat Varlığı – Tether, denetlenen banka rezervlerinde fiat ABD doları ile desteklenirken, Dai, aşırı teminatlı Ethereum akıllı sözleşmeleriyle desteklenmektedir.
  • Fiyat İstikrarı –   Tether’in fiyatı, tamamen sahibinin bir Tether’i bir ABD doları ile takas etme yeteneğinden kaynaklanır. Dai’nin fiyatı, teminatlandırılmış borç pozisyonları (CDP’ler), otonom geri bildirim mekanizmaları ve dış ekonomik teşvikler gibi dış piyasa faktörleri kullanılarak bir ABD dolarında sabitlenir.
  • Blockchain – Tether, Bitcoin  blok zincirinde Omni Layer protokolü aracılığıyla verilirken, Dai Ethereum blok zincirinde yayınlanır .
  • Merkeziyetsizleştirme  – Tether, yalnızca Tether Limited tarafından oluşturulabileceği veya yok edilebileceği için esasen merkezileştirilmiştir. Öte yandan, Dai yalnızca bireysel kullanıcılar tarafından oluşturulup yok edilebildiğinden, Dai daha merkezsizdir.

Maker Token (MKR) Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

MKR, Ethereum’un protokolleri kullanılarak oluşturulmuş bir ERC-20 tokenıdır. ERC-20 cüzdanlarında saklanabilir ve birkaç borsada satılabilir. Yazılım cüzdanlarından daha iyi güvenlik sunan Ledger Nano S  ve  Trezor gibi donanım cüzdanları , genellikle ERC-20 standart tokenlerini depolamanın en güvenli yoludur.

MKR, Binance borsasından satın alınabilir. MKR satın almak için önce Binance borsasına üye olmalısınız. Ardından, BTC satın alabilir ve MKR ile takas edebilirsiniz.

Sonuç: Maker Dai

Tether’in dolar rezervlerinin doğruluğu söz konusu olduğunda, Maker’ın Dai’si uygun bir stabilcoin ikamesi sağlar. Maker, gerçekten merkezi olmayan, tamamen incelenebilir ve şeffaf bir stabilcoin sistemi yarattı. Tüm blok zinciri ekosistemi, Dai’nin piyasaya sürülmesinden yararlanmalıdır.