Bitcoin Kripto Para Nedir & Nasıl

Bitcoin Nasıl Saklanır?

bitcoin-nasil-saklanir

Bitcoin’in nasıl saklanacağını merak ediyorsanız, bilmeniz gereken en önemli şey şudur: Bitcoin’ler, blockchain ağında saklanır. Kişinin dijital paralarına erişmek ve bunları kullanmak için özel bir programa sahip olan “cüzdan” gereklidir.

Tıpkı fiziksel bir cüzdanda nakit veya kart saklama şeklimiz gibi, bitcoinler de dijital bir cüzdanda saklanır . Dijital cüzdan, donanım tabanlı veya web tabanlı olabilir. Sadece bitcoin’inizi nasıl saklayacağınızı öğrenmek değil, aynı zamanda onu olabildiğince güvenli bir şekilde nasıl saklayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki bilgiler Bitcoin’in nasıl doğru şekilde saklanacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanları, Bitcoinlerinizi kullanmak için ihtiyacınız olan gizli kodu korur ve internet bankacılığı hesabı gibi işlemlerin yönetilmesine yardımcı olur. Bu parola görevi gören koda “özel anahtar” denir. Özel anahtarlar paranızın güvenliği için hayati önem taşır. Özel anahtarınızı alan herkes Bitcoinlerinizi çalabilir. Anahtarınızı kaybederseniz, Bitcoinleriniz de kaybolur. Bu nedenle, özel anahtarları yanlışlıkla kaybolmaya karşı korumak ve yedeklemek çok önemlidir.

Ayrıca “genel anahtar” adı verilen başka bir kod daha vardır. Genel anahtar ise başkalarının size Bitcoin gönderebileceği adrestir.

Bitcoin Cüzdan Türleri

Tüm bitcoin cüzdanları iki kategoriye ayrılır: Sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar.

Özel anahtarın çevrimiçi olarak veya internete bağlı cihazlarda saklandığı çevrimiçi (“sıcak“) cüzdanlar denir. Örneğin; Borsalar veya diğer web siteleri, bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlar.

Özel anahtarın kağıtta veya parola korumalı bir USB gibi çevrimdışı donanımda veya yalnızca kişinin beyninde (paranıza erişmek için özel anahtarı ezberlediğinizde) depolandığı çevrimdışı (“soğuk“) cüzdanlar.

Çevrimiçi veya “sıcak” cüzdanlar, bilgisayar korsanlığı tehdidi nedeniyle daha az güvenlidir. Özel anahtarınızı üçüncü bir tarafa ifşa etmeniz gerektiğinden web sitesi cüzdanları özellikle savunmasızdır. Ancak sıcak cüzdanlar günlük kullanım için daha uygun ve pratiktir. Bu nedenle, günlük işlemlerde kullanma amaçlı küçük miktarlarda Bitcoin tutmak için sıcak cüzdanlar ve daha önemli meblağları depolamak için soğuk veya çevrimdışı cüzdanlar gibi her iki cüzdan türünü de kullanmanız önerilir. Her durumda, istediğiniz kadar cüzdan adresine sahip olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, hem sıcak hem de soğuk Bitcoin cüzdanları, donanım, masaüstü, mobil, web ve kağıt cüzdanlar olarak sınıflandırılır.

Donanım Cüzdanları

Bir masaüstü cüzdandan daha güvenli bir donanım cüzdanıdır. Özel anahtarlarınızı şifrelenmiş USB çubukları veya benzeri harici cihazlarda depolayan Bitcoin cüzdanlarıdır. En popüler markalar Trezor ve Ledger‘in donanım cüzdanlarıdır. Bu cüzdanlar, yanınızda taşıyabileceğiniz USB bellek gibi harici cihazlardır. Bir donanım cüzdanının ek bir avantajı, işlem yapabileceğiniz tam anonimliktir. Donanıma bağlı hiçbir kişisel bilgi yoktur, dolayısıyla sızdırılabilecek tanımlayıcı veriler yoktur. Donanım cüzdanları kötü amaçlı yazılımlara karşı dayanıklıdır.

Kağıt Cüzdanlar

Bir kağıt cüzdan aynı zamanda Bitcoin depolamanın nispeten güvenli bir yoludur. Ancak dijital para birimlerinin nasıl çalıştığına dair biraz daha gelişmiş bir anlayış gerektirir. İstediğiniz sayıda özel web sitesini kullanarak çevrimiçi bir kağıt cüzdan oluşturun veya daha fazla güvenlik için cüzdanı çevrimdışı oluşturun. Kağıt cüzdanlar çok fazla yer kaplamadıkları için kolayca saklanır. Aynı zamanda gerçek bir anonimlik sunarlar.

Masaüstü Cüzdanları

Masaüstü cüzdanlar, bilgisayarlara veya dizüstü bilgisayarlara yüklenen yazılımlardır. Bunların güvenliği bilgisayarınızın güvenliğine bağlıdır. Masaüstü cüzdanlar, İnternete bağlı olmayan cüzdanlardır; ayrıca “soğuk depolama” yöntemleri olarak da anılırlar. Bir masaüstü cüzdanı , çevrimiçi bir cüzdana göre bir dizi avantaj sunar. Çevrimiçi cüzdanlara dünyanın her yerinden kolayca erişilirken, potansiyel korsanlığa karşı daha savunmasızdırlar. Öte yandan, masaüstü cüzdanlarına, yalnızca o makinede saklanan kişisel güvenlik anahtarlarıyla yalnızca özel bilgisayarınız aracılığıyla erişilir. Böylece, güvenlik anahtarınızın çevrimiçi olarak açığa çıkması önemli ölçüde azalır. Bununla birlikte, makinenize anahtarları kökten çıkarmak ve Bitcoin’leri çalmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılım bulaştıysa, masaüstü cüzdanları saldırılara karşı hala hassastır.

Mobil cüzdanlar: Masaüstü cüzdanlar gibi mobil cüzdanlar da yazılım cüzdanlarıdır, ancak genellikle önemli ölçüde daha küçük ve daha basittirler.

Web cüzdanları: Web cüzdanları arasında tarayıcı eklentileri, web sitesi cüzdanları, takas cüzdanları ve diğer “sıcak” cüzdanlar bulunur.

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin depolamak kolaydır. Ancak bunu güvenli bir şekilde yapmak genellikle dikkatli planlama ve zaman gerektirir.

Sizin için en iyi depolama kombinasyonunu bulmalısınız. Günlük Bitcoin kullanacaksanız, büyük olasılıkla uygun bir mobil veya web cüzdanı kullanmak istersiniz. Uzun vadeli depolama için çok fazla Bitcoin satın aldıysanız, soğuk depolama onları depolamanın en doğru yoludur.

Bitcoin depolamaktan bahsetmişken, tek yapmanız gereken özel cüzdan adresinize bir transferdir ve işleminiz onaylandıktan sonra depolama gerçekleşir.

En çok zaman ve çaba gerektiren şey, kimsenin erişiminin olmamasını sağlamaktır. İşte bu nedenle kripto para biriminde büyük meblağlar almadan önce güvenliğinizi sağlamlaştırdığınızdan emin olmanız gerekir.

Temel Çıkarımlar

  • Kullanıcılar, hırsızlık, bilgisayar arızası, erişim anahtarlarının kaybı ve daha fazlası sonucunda Bitcoin ve diğer kripto para tokenlarını kaybedebilir.
  • Soğuk depolama (veya çevrimdışı cüzdanlar), bu cüzdanlara İnternet üzerinden erişilemediğinden, Bitcoin tutmak için en güvenli yöntemlerden biridir.
  • Donanım cüzdanları potansiyel olarak daha da güvenlidir. Ancak kullanıcılar anahtarlarını yanlış yerleştirirlerse veya unuturlarsa tokenlarına erişimi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Artık tüm farklı cüzdan türlerine ve bitcoin depolama seçeneklerine aşina olduğunuza göre, özel anahtarlarınızı korumak için doğru yöntemi seçmek ve elinizden gelen her şeyi yapmak size kalmıştır.

Yorum Yap