Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin kullanmak güvenli mi

bitcoin-güvenli-mi

Bitcoin kullanmak güvenli mi? Paranızla merkezi olmayan bir bilgisayar ağına güvenebilir misiniz?

Çoğu insan hâlâ daha Bitcoin’i hırsızlar, para aklayıcılar, dolandırıcılar ve kötü niyetli diğer insanları içeren anlaşılması güç bir pandora kutusu olarak görüyor.

Bununla birlikte, tüm bu efsanelerin dışında, bu tür ifadeler tamamen yanlış ve yanıltıcıdır. Kişisel özgürlük ve finansal katılım anlamına gelen açık kaynaklı topluluk odaklı bir proje olduğu için binlerce programcı her gün ve çoğunlukla boş zamanlarında ücretsiz olarak Bitcoin ağını geliştiriyor. Henüz Bitcoin ağı mükemmel değil, elbette eksik yanları var ancak her geçen gün daha iyi bir hale geliyor.

“Bitcoin Kullanmak Güvenli Mi?” sorusunun cevabı tabii ki evet. Ancak bu aynı zamanda güvenliğinizi ne kadar iyi yönetebileceğinize de bağlı.

Bitcoin Kullanmak Güvenli Mi?

Bitcoin tarihi boyunca, doğru kullanıldığında ve depolandığında, değer depolama, sınırsız eşler arası para transferleri ve erişilebilirlik söz konusu olduğunda güvenilir bir finansal araç olduğunu kanıtlamıştır.

Protokolün kendisi, en karmaşık saldırıları bile engelleyecek kadar sağlamdır. Bitcoin saldırılarını çevreleyen kötü haberlerin çoğu, merkezi borsalar, cüzdan geliştiricileri veya özel anahtarın yanlış yönetimi gibi üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarından kaynaklanmaktadır.

Elbette, diğer tüm para türlerinde olduğu gibi, Bitcoin kullanıcılarının servetlerini korumak isteyip istemediklerini bilmeleri gereken bazı sorunlar var. Bunlar arasında Bitcoin fiyat oynaklığı, kripto para biriminin güvenli depolanması, güvenli olmayan üçüncü taraf hizmetlerin kullanımı ve bilgisayar korsanlığı gibi siber güvenlik tehditleri yer alıyor.

Aynı zamanda, kara para aklama ve diğer alçakça faaliyetlerin çoğu hala geleneksel para kullanılarak yürütülüyor. Bu sebeple dolar ve diğer geleneksel finans araçlarını kullanmanın güvenli olup olmadığı sorusunu da gündeme getirebiliriz. Geleneksel finansal sistemlerin ekonomik balonlara ve krizlere eğilimli olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca hükümet destekli para zamanla önemli ölçüde değer kaybetme eğilimindedir.

Bu nedenle Bitcoin kullanmak güvenlidir, özellikle paranızı korumak için sorumluluk almaya istekliyseniz. Ve teknoloji hala geliştirme aşamasında olduğundan, bununla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek zaman ve çaba gerektiriyor.

Bitcoinlerinizi Güvenle Nasıl Koruyabilirsiniz?

  • Bitcoin’leri Saklama

Bu koruma yöntemleri, en iyi Bitcoin güvenlik uygulamalarını takip ettiğinizden emin olmak için hayati adımlardır:

Birinci kural, gizli “özel anahtarınıza” (Bitcoinlerinize erişim ve kullanım parolası) iyi bakmaktır. Özel anahtar güvenliyse ve başka kimse ona ulaşamıyorsa, Bitcoinleriniz güvendedir. Ancak özel anahtarınızı kaybederseniz, kendiniz bile paranıza erişemeyeceğinizi unutmayın.

Paranıza erişmek için bir banka hesabı görevi göreceğinden size uyan güvenilir bir cüzdan seçin. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak saklanabilirler.

  • Değişim ve Harcama

Bitcoinlerinizi harcarken veya takas ederken en güvenilir hizmetleri seçmek çok önemlidir. Geleneksel bir banka kartı kullanarak dolandırıcılığın kurbanı olursanız, yasalar ve düzenlemeler tüm kayıpları telafi etmenize yardımcı olabilir. Çünkü geleneksel paralar bir merkeze bağlıdır. Ancak Bitcoin için böyle bir koruma henüz gelmedi. Ayrıca, Bitcoin ile yapılan ödemelerin reddedilemez olduğunu unutmayın! Ödeme yaptıktan sonra para biter. Bir hata yaparsanız – örneğin 22,22 USD yerine 222,2 USD ödersiniz veya Bitcoin’leri yanlış adrese gönderirseniz – paranızı geri almak için yalnızca alıcının iyi niyetine güvenmek zorundasınızdır.

  • Anonimlik Sorunları

Bitcoin kullanıcılarının hoşuna giden anonimliği mutlaka duymuş olabilirsiniz. An kısmen doğru. Herkes ağdaki herhangi bir cüzdanı ve içeriğini takip edebilir ancak cüzdanın sahibini belirleyemez. Bitcoin cüzdanları, yapılan işlemler ve kişisel veriler kimlikle bağlantılı değildir. Ancak sahiplerin kimliğini bulmanın alternatif yolları vardır. Örneğin, bir kripto para borsasına kaydolurken kimliğinizi açıklamanız gerekebilir. Bu şekilde borsadaki tüm işlemleriniz cüzdanınıza kadar izlenebilir. Yine de, daha güçlü bir gizliliğe, TOR tarayıcısına ve diğer gizlilik çözümlerine ihtiyacınız varsa; Dash, Monero ve Zcash gibi entegre gizlilik ve anonimlik özelliklerine sahip diğer kripto para birimlerinin yanı sıra gizlilik odaklı birçok Bitcoin cüzdanı da vardır.

  • Hacklemek

Diğer Bitcoin risklerini kontrol etmek biraz zordur. Ancak teknoloji hala geliştirme aşamasında olduğu için bunları bilmek ve en son haberleri takip etmek yine de önemlidir.

Teorik risklerden biri, Bitcoin blok zincirine yapılan  51’lik bir saldırıdır. Teoride, bir grup Bitcoin madencisi, Bitcoin blok zincirini çalıştıran tüm hashing gücünün %51’ini veya daha fazlasını kontrol ederse, potansiyel olarak birkaç son işlemi geri alabilir. %51 saldırısı ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz ” Yüzde 51 Saldırısı Nedir? ” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Aslında, 2014 yılında Ghash.io madencilik havuzunun tüm Bitcoin ağının %51’ini elde etmeye yaklaştığı bir an vardı. Ancak daha sonra havuzun bazı üyeleri gönüllü olarak ayrıldı, payını ve etkisini azalttı. Yine de Bitcoin uzmanları, maliyetinin saldırının potansiyel faydalarını aşacağından ve blockchain kullanıcılarının %99’undan fazlasına çok az zarar vereceğinden veya hiç zarar vermeyeceğinden “% 51 saldırısının” olası olmadığını düşünüyor. Bu tür saldırı, Bitcoin çalmak veya eski işlemleri değiştirmek için kullanılamaz. Yalnızca en son işlemleri etkiler ve ağın verimliliği de bir an için kesintiye uğrayabilir. Esasen, herhangi bir %51 saldırısı, Bitcoin topluluğu tarafından hızla düzeltilmeden önce yalnızca kısa bir süre devam edecektir. En büyük zarar kripto para biriminin imajına verilecek olan zarardır.

Hacking, çoğu düzenlenmemiş olan ve bazıları da oldukça düzenli olarak hacklenen kripto para borsaları söz konusu olduğunda daha büyük bir risk oluşturmaktadır.

Bugünün bilgisayarlarından çok daha güçlü olacağı için, bir kuantum bilgisayar kurulduktan sonra Bitcoin ağının hacklenmesi tehdidi gerçek olabilir. Ancak inşa etmenin yıllar alması bekleniyor ve bu tür saldırılara karşı koymanın yolları şimdiden iş başında.

  • Düzenlemeler

İzlenmesi gereken bir diğer önemli konu ise düzenlemelerdir. Giderek daha fazla ülkenin, kripto para biriminin nasıl satın alınabileceğini ve harcanabileceğini, yasal ve vergi sonuçlarını etkileyebilecek Bitcoin yasalarını uygulamaya başlaması muhtemeldir. Kuralların yanı sıra, yeni düzenlemeler Bitcoin kullanıcılarına daha fazla hak, koruma ve netlik sağlayabilir.

Önlemlere ek olarak, Bitcoin güvenliği ile ilgili bu saydığımız ipuçlarına dikkat ettiğinizden emin olun. En yaygın Bitcoin güvenlik kurallarını takip ederseniz, Bitcoin’i en güvenli şekilde kullanmanız muhtemeldir.

Sonuçta, Bitcoin’in kendisi şimdiye kadar yapılmış en güvenli para protokolünü oluşturuyor. Bununla birlikte, üçüncü taraf hizmetleri vardır ve bireyler kendilerini korumak için yeterli önlemleri almak durumundadırlar.