Bitcoin Nedir & Nasıl

Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Olduğu Düşünülen Üç Güçlü İsim

Satoshi-Nakamoto-oldugu-iddia-edilen-3-isim
İlknur Özer

Bitcoin’in en kalıcı gizemlerinden biri, kurucusu Satoshi Nakamoto’nun kimliğidir. Satoshi Nakamoto hakkında çok az şey biliniyor. Son iletişimi ağın ortaya çıkmasından iki yıl sonra Nisan 2011’de yapıldı.

Nakamoto, Bitcoin ekosistemi için kurucu statüsünün ötesinde önemlidir. O, felsefi bir figürdür ve sıklıkla bitcoin’in gelişiminin geleceğini tartışan kripto para birimi savunucuları arasında başvurulur. Örneğin, Bitcoin Cash’in (kendisi de orijinal bitcoin blok zincirinin bir çatalı) çekişmeli çatallanmasındaki her iki taraf, Nakamoto’nun para birimi için orijinal vizyonunu desteklediğini iddia etti. Nakamoto ile ilişkili Bitcoin cüzdanları 980.000 bitcoin tutarında bulunuyor. Sadece 21 milyon Bitcoin’in madencilik yapılacağı göz önüne alındığında, Nakamoto’nun holdingleri, eğer takas edilirse ve ne zaman satılırsa fiyatını önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahiptir.

Kimliğini ortaya çıkarmak için sayısız çabaya rağmen, satoshi Nakamoto gizemini kırmanın zor olduğunu kanıtladı. Birkaç kişi önerildi, ancak hiçbirinin şüphesiz Satoshi Nakamoto olduğu kanıtlanmadı. İşte o üç aday:

Dorian Nakamoto

Bu belki de Bitcoin’in kurucusunu ortaya çıkarmak için en yüksek profilli girişimdi. Newsweek, Mart 2014’te Dorian Nakamoto’yu para biriminin yaratıcısı olarak tanımladı. Makalenin yayınlanması, kripto ve daha geniş teknoloji topluluğunda bir kargaşaya neden oldu, çünkü bu, bir yayın ilk kez bitcoin’in yaratıcısının kimliğini öğrenmeye çalıştı.

Newsweek, Satoshi Nakamoto ve Dorian Nakamoto arasında birkaç benzerlik olduğunu iddia etti. Örneğin, hem sözde özgürlükçü eğilimler hem de bir Japon bağlantısı. (California Polytechnic’ten fizik bölümünden mezun olan ve gizli savunma projelerinde çalışan Dorian, Japon-Amerikalı). Makalenin yazarı ayrıca Nakamoto’nun “artık” bitcoin ile ilgilenmediğini ve bunu diğer insanlara “devrettiğini” söylediğini iddia etti.

Dorian Nakamoto daha sonra bu iddiaları reddetti ve soruyu yanlış anladığını iddia etti. Associated Press’e “Benim bununla hiçbir ilgim yok.” açıklamasında bulundu.

Derginin en büyük hatası, Nakamoto’nun evinin bir fotoğrafını yayınlamaktı. Bir üstünkörü görsel arama, yerini kolaylıkla ortaya çıkarabilir. Birçoğu Dorian Nakamoto’nun Bitcoin’in kurucusu olduğuna inanmasa da, kripto topluluğu mahremiyetinin ihlal edildiğine çok şaşırdı.

Yine de, medya sirki Dorian Nakamoto için kârsız değildi. Bir çevrimiçi kampanya, onun adına 100’den fazla bitcoin topladı. Fon, Bitcoin topluluğunun “teşekkürler” deme biçimiydi. Nisan 2014’te Dorian Nakamoto, bitcoin topluluğuna destekleri için teşekkür etmek üzere bağış toplayan Andreas Antonopoulos ile birlikte bir YouTube videosunda göründü.

Craig Wright

Çoğunlukla, Satoshi Nakamoto olduğundan şüphelenilen kişiler iddiayı reddettiler veya sessiz kaldılar. Ancak Avustralyalı bir bilim adamı olan Craig Wright için durum böyle olmadı.
Aralık 2015’te, Wired Magazine, Wright hakkında “Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinin en güçlü kanıtını elde ettiğini” iddia eden bir makale yazdı. Makale, Wright’ın o yıl Las Vegas’ta düzenlenen Bitcoin Yatırımcı Konferansı’nda Skype aracılığıyla göründüğünü bildirdi. Kimlik bilgileri sorulduğunda Wright, “her şeyden biraz” olduğunu iddia etti. İstatistik alanında bir yüksek lisans ve iki doktora da dahil olmak üzere derecelerini listeledi ve ayrıca: “Tüm bunlarla uzun süredir uğraşıyorum …” ifadelerini kullandı.

Wired’ın kanıtı, Wright’ın blogundaki, Bitcoin whitepaper’ı dolaşıma girmeden aylar önce ortaya çıkan bir “kripto para birimi makalesine” yapılan göndermelerden oluşuyordu. Buna ek olarak, Wright’ın avukatıyla “P2P dağıtılmış defterine” atıfta bulunan sızdırılmış e-postalar ve yazışmalar vardı. Ayrıca, avukatlar ve vergi yetkilileriyle yapılan toplantıların sızdırılmış metinleri, kendisinden şöyle bahsetti: “Denemek ve saklamak için elimden geleni yaptım. ‘2009’dan beri Bitcoin kullanıyorum. Bunun sonunda, dünyanın yarısının kanlı bir şekilde bileceğini düşünüyorum.

Bu iddialar kısa sürede şüpheye düştü. Wired, Wright’ın hikayesindeki birkaç tutarsızlığı not etmek için raporunu takip etti. Örneğin, blog girişleri geçmişe dönük gibi görünüyordu.Kanıtlar ayrıca Satoshi Nakamoto ile bağlantılı genel şifreleme anahtarlarının da geçmişte kaldığını ileri sürdü. Kripto para dünyasında siyaset konusunda suskun olan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin bile Wright’a karşı çıktı ve halka açık bir şekilde sahtekar olduğunu söyledi.

Ancak Wright, eleştirilerden etkilenmemiş ve medyanın dikkatini kripto topluluğunda önemli bir rol oynamaya ikna etti. Bitcoin SV’yi oluşturan tartışmalı bir Bitcoin Cash çatalına liderlik etti.Ayrıca, kurumsal müşterilere hizmet veren bir blockchain çözümleri şirketi olan nChain’de baş bilim sorumlusu.

Nick Szabo

Nick Szabo bir bilgisayar mühendisi ve aynı zamanda hukuk bilimcisidir. 1996 tarihli bir makalede akıllı sözleşmeler kavramına öncülük ettiği için kredilendirildi. 2008 yılında, Bitcoin’in öncüsü olan Bit Gold adını verdiği merkezi olmayan bir para birimini kavramsallaştırdı. Bit Gold’u, “güvenilir üçüncü taraflara minimum bağımlılıkla çevrimiçi olarak dönüştürülemez maliyetli bitlerin yaratılabileceği bir protokol” olarak tanımladı. Bu, bitcoin konseptine benzer, böylelikle bir lider doğrulaması olmadan bir bilgisayar ağı tarafından oluşturulan bir dizi bit işlemleri doğrulama imkanı sağlıyor.

Yazar Dominic Frisby, Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto olduğunu “Bitcoin: The Future of Money?” Adlı kitabında anlatmaya çalışıyor. Frisby, Szabo’nun yazı stilinin Satoshi’nin bilinen yazılarına benzer olduğu sonucuna varan bir stilometri uzmanına danıştı. Bir başka ipucu ise hem Szabo hem de Satoshi’nin referans ekonomist Carl Menger olmasıdır. Buna ek olarak, Frisby, Szabo’nun dijital ödemelere kriptografiyi getirmeye yönelik erken bir girişim olan DigiCash için çalıştığını öğrendi. Yazarın gözünde, bu kesinlikle Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto olduğunu öne sürdü.

Yorum Yap