Bitcoin

Bitcoin ile Ödeme Yapmanın Avantajları

Bitcoin-ile-odeme-yapmanin-avantajlari

Sanal para birimlerinin benzersiz doğası nedeniyle, fiat para birimleri üzerinden bitcoin ile işlem yapmanın bazı doğal avantajları vardır. On yıldan daha eski olmasına rağmen, dijital para birimi ortamı sürekli değişiyor, çoğu token bir değişim aracı olarak test edilmiyor. Bu sebeple kullanıcılar dijital paranın, faydalarını ve risklerini tartmaya dikkat etmelidir. Bununla birlikte, bitcoin, kullanıcılara diğer ödeme yöntemlerine göre benzersiz bir dizi avantaj sunmak için tasarlanmıştır. Aşağıdakilere daha yakından bakacağız, ancak bunlara bakmadan önce bitcoin’in ne olduğunu keşfetmek faydalı olacaktır. Bitcoin’in nasıl tasarlandığını daha iyi anlamak ve böylece ödemeler için bitcoin kullanmanın avantajlarının ne olduğunu görmek daha kolay olacaktır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, çevrimiçi kullanıcıların Bitcoin (BTC) adı verilen dijital değişim birimleri aracılığıyla işlemleri işlemesine olanak tanıyan, merkezi olmayan, eşler arası bir kripto para birimi sistemidir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir kişi/grup tarafından başlatılan Bitcoin ağı, kripto para birimi alanına hükmetmeye ve hatta tanımlamaya başladı. Bir altcoin takipçisi lejyonu yarattı ve birçok kullanıcı için ABD doları veya euro gibi devlet elindeki Fiat para birimlerine alternatif oluşturdu.

Zaten bu kadar çok geleneksel ödeme yapma yöntemi varsa, neden ilk etapta Bitcoin’e ihtiyaç var? Bitcoin’in önemli bir unsuru, merkezi olmayan durumudur. Yani herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmediği veya düzenlenmediği anlamına gelir. Bu, onu fiat para birimlerinden hemen ayırır. Bitcoin ödemeleri, paylaşılan bir defter aracılığıyla bağlantılı özel bir bilgisayar ağı aracılığıyla işlenir. Her işlem aynı anda her bilgisayardaki tüm hesapları güncelleyen ve bilgilendiren bir “blok zincirine” kaydedilir. Blok zinciri, dağıtılmış bir defter görevi görür ve bu tür kayıtları tutmak için herhangi bir merkezi otoriteye duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Bitcoin, fiat para birimleri gibi bir merkez bankası veya hükümet sistemi tarafından verilmez. Daha ziyade, bitcoinler, blok zincirine eklenecek işlem bloklarını doğrulamak için giderek karmaşıklaşan matematiksel algoritmaları çözme süreci aracılığıyla bir bilgisayar tarafından “çıkarılır”. Veya standart ulusal para birimleriyle satın alınırlar ve en yaygın olarak bir akıllı telefon veya bilgisayar aracılığıyla erişilen bir “bitcoin cüzdanına” yerleştirilirler.

Bitcoin’in Faydaları

Artık bitcoin’in ne olduğuna dair kısa bir genel bakış gördüğümüze göre, bu lider kripto para biriminin kullanıcılarına nasıl potansiyel faydalar sağladığını daha iyi anlayabiliriz.

1. Kullanıcı Özerkliği

Aslında kripto para birimlerinin temel ilkelerinden biri, daha genel olarak özerkliktir. Dijital para birimleri, kullanıcıların kendi paraları üzerinde, en azından teoride, fiat para birimlerinden daha fazla özerkliğe izin verir. Kullanıcılar, banka veya hükümet gibi aracı kurumlarla uğraşmadan paralarını nasıl harcayacaklarını kontrol edebilirler.

2. Geleneksel Para Birimlerine Göre Anonimlik ve Gizlilik

Bitcoin alımları ayrıktır. Bir kullanıcı Bitcoin işlemlerini gönüllü olarak yayınlamadıkça, satın alımları asla kişisel kimliğiyle ilişkilendirilmez. Tıpkı sadece nakit alımlarında olduğu gibi ve kolayca ona kadar izlenemez. Aslında, kullanıcı satın alımları için oluşturulan anonim bitcoin adresi her işlemle birlikte değişir. Bu, bitcoin işlemlerinin gerçekten anonim veya tamamen izlenemez olduğu anlamına gelmez. Ancak kişisel kimlikle bazı geleneksel ödeme yöntemlerinden çok daha az bağlantılıdır.

3. Eşler Arası Odaklanma

Bitcoin ödeme sistemi tamamen eşler arasıdır. Yani kullanıcılar herhangi bir dış kaynaktan veya otoriteden onay gerektirmeden dünyanın her yerindeki ağdaki herhangi birine veya herhangi birinden ödeme gönderip alabilirler.

4. Banka Ücretlerinin Kaldırılması

Kripto para borsaları arasında “üretici” ve “alıcı” olarak adlandırılan ücretlerin yanı sıra ara sıra para yatırma ve çekme ücretlerinin tahsil edilmesi standart kabul edilirken, bitcoin kullanıcıları fiat para birimleriyle ilişkili geleneksel bankacılık ücretlerine tabi değildir. Bu, diğerlerinin yanı sıra hesap bakımı veya asgari bakiye ücreti, açık kredi ücreti ve iade depozito ücreti olmadığı anlamına gelir.

5. Uluslararası Ödemeler için Çok Düşük İşlem Ücretleri

Standart banka havaleleri ve yabancı satın almalar genellikle ücretler ve döviz maliyetlerini içerir. Bitcoin işlemlerinde aracı kurumlar veya hükümetin katılımı olmadığı için işlem maliyetleri çok düşük tutulur. Bu, gezginler için büyük bir avantaj olabilir. Ek olarak, bitcoin’deki herhangi bir transfer çok hızlı gerçekleşir ve tipik yetkilendirme gereksinimleri ve bekleme sürelerinin sıkıntısını ortadan kaldırır.

6. Mobil Ödemeler

Birçok çevrimiçi ödeme sisteminde olduğu gibi, bitcoin kullanıcıları, internet erişimi olan her yerde paralarının karşılığını ödeyebilirler. Bu, alıcıların bir ürün satın almak için hiçbir zaman bir bankaya veya mağazaya gitmeleri gerekmediği anlamına gelir. Ancak, ABD banka hesapları veya kredi kartlarıyla yapılan çevrimiçi ödemelerin aksine, herhangi bir işlemi tamamlamak için kişisel bilgiler gerekli değildir.

7. Erişilebilirlik

Kullanıcılar yalnızca bir akıllı telefon veya bilgisayarla bitcoin gönderip alabildikleri için, bitcoin teorik olarak geleneksel bankacılık sistemlerine, kredi kartlarına ve diğer ödeme yöntemlerine erişimi olmayan kullanıcı popülasyonları tarafından kullanılabilir.

8. Ödeme Yöntemi Olarak Giderek Daha Geniş Kabul Görme

Yüzlerce satıcı Bitcoin ödemelerini kabul ediyor. Overstock.com gibi büyük şirketler sayesinde, Bitcoin birimlerini kullanarak neredeyse her fiziksel ürünü satın almak mümkündür. Fiat para birimlerine maruz kalmanızı azaltma konusunda ciddiyseniz, Bitcoin’in artan ana akım kabulü büyük olasılıkla büyük bir yardım olacaktır.

9. Diğer Kripto Para Birimlerine Göre Daha Fazla Likidite

Önemli bir marjla en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, benzerlerinden çok daha fazla likiditeye sahiptir. Bu, kullanıcıların ABD doları ve euro gibi fiat para birimlerine dönüştürürken doğal değerinin çoğunu korumalarına olanak tanır. Aksine, diğer kripto para birimlerinin çoğu ya doğrudan fiat para birimleri ile değiştirilemez ya da bu tür borsalar sırasında önemli bir değer kaybederler.

Bu bakımdan Bitcoin, diğer çoğu kripto para biriminden daha çok fiat para birimlerine benziyor. Ancak Bitcoin’i herhangi bir zamanda, ABD doları ve diğer büyük dünya para birimlerinde olduğu gibi hemen hemen herhangi bir miktarda alıp satmak henüz mümkün değil.

Yorum Yap