Bityard (BYD) Nedir? Bityard Borsası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Giriş Bityard rakipleriyle karşılaştığında yeni bir kripto para borsası sayılır

bityard borsası

Giriş

Bityard rakipleriyle karşılaştığında yeni bir kripto para borsası sayılır. Singapur merkezli borsa kullanıcıları için karmaşık olmayan kaldıraçlı işlemler sunmak için yola çıktı.

Bityard şu anda 8 farklı kripto para için 100x’e kadar kaldıraçlı işlemler sunuyor. Borsanın en temel amacı karmaşık finansal araçları, kolay ve anlaşılabilir ara yüz ile kullanıcılara ulaştırmak olarak belirlendi.

Bu yazımızda Bityard hakkında genel bilgilere ve borsanın sunduklarına göz atacağız.

Bityard’ın Özellikleri

Bityard 2019 yılında kuruldu. Şirketin adı Bityard Blockchain Foundation Limited olarak belirlendi ve adresine bakıldığında Singapur olduğu görülüyor.

Bityard borsasının sunduğu temel ürün farklı kripto paralar için kaldıraçlı işlemler. Borsayı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği giriş ücretlerinin düşük olması ve özel sözleşmeler sunması olarak göze çarpıyor. BitMEX ve Prime XBT gibi rekabet ettiği borsalara kıyasla kullanıcı deneyimini en kolay hale getirmiş durumda.

Diğer yandan kaldıraçlı kripto para borsaları arasında birçok düzenleyiciye uyan nadir borsalardan biri de Bityard. Borsanın ABD, Avusturalya, Estonya ve Singapur’da lisansı bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl piyasaya çıktığından bu yana yaklaşık 150 ülkeye hizmet veren borsanın 8 farklı dilde çevirisi bulunuyor. Böylece kullanıcı kitlesini daha da genişletmeyi amaçlıyorlar. Borsanın henüz Türkçe sürümü bulunmuyor.

Bityard’ın göze çarpan bir diğer özelliği ise herhangi bir bölgenin borsa tarafından kısıtlanmaması. Birçok borsada belirli bölge ve ülkelerden kullanıcılar kısıtlanabiliyor. Bityard’da herkes hesap yaratabilir ve işlem yapabilir.

Bityard spot alım-satım borsası böyle görünüyor.

Bityard Güvenli Mi?

Güvenlik konusu tabi ki yatırımcıların borsa seçerken dikkat ettiği konuların en başında geliyor. Güvenlik konusuna birkaç açıdan yaklaşmak gerekiyor: Borsa güvenliği, lisanslar, risklere karşı önlemler ve kullanıcılarla ilgili önlemler. Bu ögelere kısaca göz atalım.

Düzenlemeler açısından yukarıda da belirttiğimiz gibi borsanın 4 farklı ülkede lisansı bulunuyor. Dilerseniz borsanın lisanslarını internet sitelerinden görüntüleyebiliyorsunuz. En azından bu ülkelerde fonlar yasa ile korunmuş durumda.

Borsa Güvenliği

Eğer kripto paralarınızı bir borsada tutmak istiyorsanız borsanın bu kripto paraları güvenli tutacağından emin olmak gerekiyor. Bu yüzden Bityard kripto paraları saklamak için çevrim dışı ve fazla sayıda cüzdan kullanıyor.

Soğuk cüzdanlar belki de kötü niyetli hacker’lardan korunmak için en iyi yol olabilir. Bityard kripto paraların çoğunu soğuk cüzdanlarda tutuyor ve sadece çekim ve ödemeler için daha küçük miktarlar içeren cüzdanları kullanıyor. Ayrıca borsa risk yönetimi araçları kullanarak belirli oranda kayıpları karşılayabilecek sigortalama sistemini kullanıyor.

Hepsinden önemlisi kullanıcıların kendi güvenliği sağlaması. Bityard da bu olanağı kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcılar dilerse 2 aşamalı doğrulamaları aktif edebiliyorlar. Bu durumda kullanıcıların şifresi çözülse bile 2 aşamalı doğrulama hesap güvenliğini koruyor.

Bityard Ürünleri

Bityard’da işlem gören ürünler menkul kıymet olarak görülmüyor. Bunun yerine CFD kategorisinde yer alıyor. Bu yüzden Bityard’da bir emir defteri bulunmuyor. Kullanıcılar işlem yapmak istediklerinde bu işlemler doğrudan borsa ile eşleştiriliyor. Bunun sonucunda slippage sorunu ortadan kalkmış oluyor. Slippage büyük emirlerin market tarafından karşılanamaması sonucunda oluşan fiyat kaymalarına verilen isimdir.

Bityard’da yer alan ve kaldıraçlı işlem yapılabilen kripto paralar şöyle sıralanıyor:

  • Bitcoin
  • Bitcoin Cash
  • DASH
  • EOS
  • Ethereum
  • Ethereum Classic
  • LINK
  • Litecoin
  • Tron
  • XRP

Bityard borsasında  izole marjinler kullanıldığı için likidite sorunu ortadan kalkıyor. Emirler tek başına yer aldıkları için diğer borsalarda bulunan çapraz marjinler Bityard’da bulunmuyor. Ayrıca kendi emir defteri olmayan borsanın dışardan fiyatı öğrenmesi gerekiyor. Bunun için de K çizgisi ağırlıklı ortalama adı verilen bir sistem kullanılıyor. Basitçe bu sistem farklı borsalardan fiyat verilerini alıp en fazla %40 ağırlıklı olacak şekilde tek bir fiyat ortalamasına dönüştürüyor.

Bityard Üyeliği ve İşlemler

Bityard üye olmak için herhangi bir şart bulunmuyor. Eğer kullanıcılar fiat para birimi ile işlem yapmayacaklarsa KYC aşamalarını geçmelerine dahi gerek kalmıyor.

Öte yandan Bityard deneme yapmak için deneme hesaplarını da sunuyor. Deneme hesaplarıyla herhangi kripto para riske atılmadan işlemler yapılıp borsanın çalışma şekli deneyimlenebiliyor. Ayrıca bu deneme hesapaları ücretsiz ve üye olan herkese veriliyor. Kullanıcılar dilediği zaman deneme ve gerçek hesapları arasında geçiş yapabiliyor.

Bityard’a yatırım yapmak oldukça kolay. USDT, BTC, ETH, TRX, XRP kripto paraları ile kolayca yatırım yapılabiliyor. Kullanıcılar dilerse TRC20, ERC20 veya OMNI standartlarında yatırımda bulunabiliyor ve aynı yöntemler ile çekim işlemleri yapılabiliyor.

Ek olarak bilgisayarımıza ulaşamadığımız zamanlarda mobil uygulamalar imdada yetişebiliyor. Bityard’ın iTunes ve Google Play’de yer alan uygulaması mevcut. Birçok Bityard özelliği bu uygulamalar üzerinden de kullanılabiliyor. Uygulamanın iTunes üzerindeki puanı iyi olsa da Goole Play puanı bir nebze olsa da geride kalmış durumda. Ancak genel bakıldığında yeterli bir uygulama olduğu söylenebilir.

Platform Ödülleri ve BYD Token

Yatırımları zenginleştirmek adına Bityard tarafından yatırımcılara birkaç promosyon sunuluyor. Kullanıcılar belirli aksiyonları karşılığında ödüller kazanabiliyor. Örneğin kullanıcı adı belirleyenler 1 USDT, mobil veya e-mail onaylayanlar 1 USDT, deneme hesabıyla işlem yapanlar 2 USDT, 50 bin işlem hacmini tamamlayanlar 8 USDT kaznabiliyor. İşlem hacimleri arttıkça bunun karşılığında alınan USDT miktarı da değişiyor.

Yukarıda başlangıç ödülleri ve altta işlem hacmine göre ödülleri görülebilir.

Diğer yandan platformun kendi tokeni BTD tokenler de çeşitli yollardan kullanıcılar ile buluşuyor. BYD token Bityard tarafından 210 milyon arz ile basıldı. Her kullanıcı hesabını aktif ettiğinde 6 BYD kazanıyor. Bununla birlikte platforma arkadaşını getiren kullanıcılar arkadaşının ödüllerinin bir kısmından faydalanabiliyor.