Blockchain Afrika Konferansı 2023: Blockchain ve Sosyo-Ekonomik Büyüme

Blockchain teknolojisinin benimsenmesinde Güney Afrika, Kenya, Nijerya ve Gana’da önemli bir artış yaşandı


Blockchain teknolojisinin benimsenmesinde Güney Afrika, Kenya, Nijerya ve Gana’da önemli bir artış yaşandı.

Bu durum daha verimli ve daha düşük maliyetli sınır ötesi ödemeler yapılmasını imkan tanıyarak Afrikalı işletmelerin yurtdışında ticaret yapmalarını kolaylaştırdı.

Bu değişim, aralarında Amazon, Tencent, Nike ve MacDonalds gibi teknoloji devlerinin yer aldığı en büyük 100 halka açık şirketin yaklaşık %44’ünün blockchain’i küresel çapta benimsemesine bağlanabilir.

Giderek daha fazla sayıda işletme, güven, güvenlik, şeffaflık ve izlenebilirliğine duyulan ihtiyaç nedeniyle bu blockchain teknolojisine yöneliyor. Kıtanın sosyo-ekonomik büyümesini hızlandırabilecek, hızlı ve uygun maliyetli bir teknoloji olan blockchain, Afrika için büyük öneme sahip. Dolayısıyla blockchain’in Afrika’daki kullanım alanlarının tüm dünyaya duyurulması, kıtadaki büyümenin sürdürülmesine katkı sağlayabilir.

Bu vizyonu desteklemek için Bitcoin Events’in amiral gemisi etkinliği Blockchain Afrika Konferansı’nın dokuzuncusu düzenlenecek.

Kıtanın en önde gelen blockchain etkinliği 16-17 Mart 2023 tarihleri arasında Güney Afrika’nın Sandton kentindeki The Galleria’da gerçekleştirilecek.

Etkinlik koronavirüs pandemisi nedeniyle son iki yıldır sanal ortamda düzenleniyordu. Ancak bu yılki etkinlikte katılımcılar, değerli insanlarla yüz yüze görüşme şansı elde edecek. Blockchain Afrika Konferansı, dünyanın en yenilikçi fikirlerini, piyasayı alt üst isimleri, en önemli sektör trendlerini ve geleceğin piyasasının üzerinde işleyeceği teknolojileri bir araya getirecek.

Konferansta önde gelen uluslararası ve yerel uzmanlar, blockchain teknolojisinin ve kripto varlıklarının küresel olarak ve Afrika kıtasında iş operasyonlarını nasıl dönüştürdüğünü açıklayacak.

Bitcoin Etkinlikleri Direktörü Sonya Kuhnel konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

Blockchain’in Afrika’nın gelişmekte olan ekonomileri üzerindeki etkisi hakkında söylenecek çok şey var. Blockchain bize, 2022 konferansında paylaşıldığı gibi, topluluklar arasında bağlantı kurabileceğimiz ve gençlerimizin seslerini yurtdışında da duyurabileceği araçlar sunuyor. Afrika, blockchain aracılığıyla sosyo-ekonomik büyümeyi ilerletmeye fayda sağlayabilecek sonsuz fırsatlar barındırıyor.

Bu yıl, Afrika’nın iş dünyası için hazır olduğunu yinelemek istiyoruz. Küresel kitlemizi büyülemek ve eğitmek için en iyi uzmanları bir araya getirmeye devam etmeyi ve Afrika’yı küresel bir ölçeğe taşımayı planlıyoruz.

Blockchain Afrika Konferansı’nın ilki 2015 yılında gerçekleştirildi. O günden bu yana etkinliğe 160 ülkeden 9.000’i aşkın kişi katıldı.

Blockchain Afrika Konferansı, Afrika kıtası başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından blockchain ve kripto para alanlarının en iyileri bir araya getirdi. Bu yılki etkinlikte ise şirketlerin kullandığı blockchain tabanlı çözümlere odaklanılacak. Şirketler artık “neden” diye sormuyor, blockchain teknolojisini “nasıl” kullanacaklarını tartışıyorlar. Bu teknolojinin neden kullanılması gerektiğini sormanın zamanı geçti ve bu teknolojiyi mevcut sistemlere uygulama ve daha iyi sistemler kurma zamanı geldi.

Bu yılın heyecan verici konuşmacı ve uzman kadrosunda Adanian Labs ve Afyarekod’un Kurucusu ve Afrika Blockchain Merkezi Başkanı John Kamara, Celo’nun Kurucu Ortağı ve Celo Vakfı Başkanı Rene Reinsberg, Stake Capital Group Kurucusu ve Curve Ekip Üyesi Julien Bouteloup, Interledger Vakfı Başkanı Briana Marbury ve Eight BV CEO’su ve Kurucusu Michaël van de Poppe gibi isimler yer alıyor.

Tüm bu önde gelen isimler, işletmeler için blockchain ve kripto para teknolojilerinin kullanımına ilişkin fikirlerini paylaşacak.

Blockchain teknolojisinin Afrika kıtasında yarattığı etki hakkında açıklamalarda bulunan John Kamara şunları kaydetti:

Blockchain’in küresel ekonominin geleceğinin kritik bir parçası olacağına ve Afrika’nın bu teknolojide önemli bir rol oynaması gerektiğine inanıyorum. Sadece kullanıcı değil aynı zamanda altyapı sahibi olmalıyız. Kendi stabilcoin’lerimizi oluşturmalıyız.

Rene Reinsberg’in görüşleri ise şu şekilde:

Blockchain teknolojisi, dijital varlıkların benimsenmesinin en yüksek olduğu toplulukları güçlendirerek gerçek dünyada etkisini kanıtladı. Celo gibi hızlı, ölçeklenebilir mobil öncelikli platformlar sektör için şeffaflık, daha iyi finansal erişim ve refah sağlayabilir.

Blockchain birçok sektörün temel yapı taşlarından biri haline geldi. Öyle ki son zamanlarda bu sektörler finans, lojistik, tedarik zinciri, sağlık, telekomünikasyon ve tarımı da kapsayacak şekilde genişledi

Blockchain teknolojisi, çiftçilerin ürünleri ve süreçleriyle ilgili hayati bilgileri takip edebilebilmesine olanak sağlıyor. Bu veriler, tedarik zincirlerinin şeffaflığını arttırmış ve yasadışı ve etik olmayan üretimle ilgili sorunları azaltmıştır.

Ayın 16’sındaki paneller arasında ‘Sağlık Hizmetlerinde Blockchain’in Fırsatları ve Zorlukları’ ve ‘Küresel Finans Piyasasında Stablecoin’lerin Geleceği’ konulu panel de yer alacak. Panel tartışmalarının dışında, konuklarla şömine başı sohbetleri, açılış konuşmaları, sergiler, atölye çalışmaları, VIP’ler için ayrılmış özel bir açılış gecesi yemeği, çatı terasında düzenlenecek bir kokteyl ve network kurma etkinliği ve herkese açık olacak bir kapanış gecesi tanışma etkinliği gerçekleştirilecek.

Geçen yılki konferansa %60’ı Afrika’dan olmak üzere 1.900’ün üzerinde katılımcı, işlerini nasıl büyütebilecekleri, iş fırsatları yakalayabilecekleri ve network kurabilecekleri konularında bilgi edinmek üzere bir araya geldi. Kuhnel sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

Bu konferans şirketler, startup’lar, hükümetler ve gençler için bağlantı kurmak ve iş kullanım örneklerinden öğrenmek ve bir adım atarak Afrika’nın e-ticaret ve girişimcilik alanındaki sosyo-ekonomik büyümesini ölçeklendirmek ve kıtanın potansiyelini dünyanın geri kalanına açmak için inanılmaz bir fırsat.

Daha fazla bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://bitcoinevents.co.za/ 

Tarih: 16 – 17 Mart 2023

Saat: 08:00 – 19:00 

Yer: The Galleria, Sandton, Johannesburg 

Buradaki bağlantıya tıklayarak konferans için rezervasyon yapabilirsiniz

Bitcoin Events Hakkında

Bitcoin Events, 2014 yılında Sonya Kuhnel ve Theo Sauls tarafından Afrikalı birey ve kuruluşların blockchain teknolojisi ve kripto para birimlerinin sunduğu fırsatlar ve zorluklar konusundaki eğitim ve bilgi eksikliğini gidermek amacıyla kurulmuştur.

İkili, kripto para birimlerini erken benimsemiş ve blockchain teknolojisinin heyecan verici geleceği ve finansal katılım, ekonomik kalkınma ve iş fırsatlarının yaratılması gibi Afrika’nın en büyük zorluklarından bazılarının ele alınması konularındaki kullanım durumları hakkında oldukça umutlu.

Bitcoin Events Hakkında Daha Fazla Bilgi için:

https://www.engineeringnews.co.za/article/blockchain-can-provide-infrastructure-for-financial-inclusion-in-africa-standard-bank-2022-07-07

https://www.worldbank.org/content/dam/Worldbank/Research/GlobalFindex/PDF/N2Unbanked.pdf