Borsalar Nedir & Nasıl

BlockSettle Nedir? BlockSettle Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Giriş

Bir kripto para borsasının güvenliği ne kadar iyi olursa olsun, varlıklarınızın tam güvenliği garanti edilememektedir. Çünkü borsalara yatırdığınız her kripto para başka bir kuruluşun cüzdanında saklandığı için kuruluşun kaderine bağlı oluyor. Günümüzde hack’lenmelere karşı sigortalar bulunsa da kısa süreli de olsa bütün yatırımı kaybetmenin vereceği rahatsızlık oldukça büyük olacaktır. Bu yüzden BlockSettle kullanıcının kripto paralarına sahip olmadan alım satım seçeneği sunmasıyla dikkat çekiyor.

Varlıklarınızın güvenliğini sağlamanın tek yolu, onların kişisel cüzdanınızda kalmasını sağlamaktır. Bu nedenle “anahtarlar cebinizde değilse, kripto paralar da değildir” kripto alanında atasözü haline geldi. Bitcoin’inimizi bir borsanın eline bırakmadan takas emek istiyorsak ne yapmalıyız? BlockSetlle platformu tam da bu soruya cevap oldu, kripto paralarını güvenli ve güvenilir bir şekilde takas etmek isteyen herkes için yaratıldı. Üstelik kullanıcıların kripto para cüzdanlarına borsa müdahale edemiyor.

BlockSettle nedir?

BlockSettle, eşten eşe kripto para birimi değişimi ve forex ticaret platformudur. Normal kripto para borsalarının ve birçok eşten eşe kripto hizmetlerinin aksine, BlockSettle’da borsa tarafından yalnızca fiat para birimleri gözetim altında tutulur. Bu, kripto para biriminizi doğrudan kişisel cüzdanınızdan başkalarıyla takas ettiğiniz anlamına geliyor.

BlockSettle, güvenliği ile ünlü ilk Bitcoin cüzdanlarından biri olan Armory üzerine inşa edildi. Böylelikle kullanıcılar BlockSettle ile kendi Bitcoin cüzdanını oluşturabiliyor. Ayrıca bu işlem sırasında herhangi bir veri kayıt altına alınmıyor. Diğer yandan BlockSettle, alım satım yapmak için mevcut donanım ve yazılım cüzdanlarınızı içe aktarmanıza da olanak tanıyor.

BlockSettle deneyimli yatırımcılara yönelik yaratıldı. Bu amaçla BlockSettle, özelleştirilmiş alma ve gönderme, SegWit Adres varyasyonlarını destekleme ve Bitcoin node’larıyla tam entegrasyon olanağı sağlıyor. Bu yüzden borsanın kurumsal yatırımcıları daha çok hedeflediğini söyleyebiliriz.

BlockSettle Yasal mı?

BlockSettle, İsveç’te (BlockSettle AB adı altında) tam lisanslı bir ödeme sağlayıcısıdır. Şirket lisansını İsveç’in mali düzenleyicisi Finansinspektionenin’den Eylül 2019’da aldı.

BlockSettle, Avrupa’nın Kara Para Aklamayı Önleme Direktifleri (FATF) ile de uyumludur ve bu nedenle kullanıcıların KYC aşamasından geçmesi gerekiyor.

BlockSettle Güvenli mi?

Daha önce de belirtildiği gibi BlockSettle, kripto paralarınıza sahip olmuyor. BlockSettle’da kripto ticareti doğrudan kendi kişisel cüzdanınızdan yapılıyor. Bu nedenle, merkezi borsalarda birçok kez olduğu gibi kripto para biriminizi kaybetme riski neredeyse sıfırdır.

BlockSettle yalnızca itibari para birimlerini gözetiyor. Kullanıcı fonları, BlockSettle’ın kendi operasyonel hesaplarından ayrı olarak belirlenmiş bir banka hesabında tutuluyor. Bu hesaba yalnızca birden fazla paydaşın (kurucular dahil) onayı ile erişilebiliyor. Bu, BlockSettle’ın başına bir felaket gelmesi durumunda (örneğin iflas) kullanıcı fonlarının güvende olduğu anlamına geliyor.

Herkes bir cüzdan oluşturmak ve mevcut cüzdanlarını yönetmek için BlockSettle’ı kullanabiliyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet eden yatırımcıların şu anda BlockSettle’da alım satım yapmasına izin verilmiyor. Aynı zamanda, AB komisyonu tarafından belirlenen Yüksek Riskli ülkelerde yaşayanlar için de geçerli. (örneğin Kuzey Kore).

BlockSettle’ın Avantajları

BlockSettle’da ‘kusurlu’ Bitcoin alım satımı yapmak mümkün değildir. Bilmeyenler için, kusurlu ya da lekeli Bitcoin , Chainalysis gibi blockchain araştırma şirketleri tarafından daha önce yasa dışı amaçlarla kullanıldığı belirlenen herhangi bir Bitcoin’i ifade ediyor. Bunun kripto para birimi oyun sitelerini de içerebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Bununla birlikte, BlockSettle kullanıcı gizliliğine önem veriyor ve kripto para cüzdanı hesap bakiyelerini gizli tutuyor. Ayrıca Coinbase gibi diğer şirketler tarafından yapılan varlık kilitleme uygulaması BlockSettle’da bulunmuyor. BlockSettle’da kusurlu Bitcoin ticareti yapmaya çalışırsanız, işlem basitçe reddedilecektir.

BlockSettle Nasıl Çalışır?

BlockSettle, açık kaynaklı BlockSettle Terminali temelinde inşa edildi. BlockSettle Terminali, ücretsiz olarak indirilebilen ve Windows, Linux ve macOS bilgisayarlarda çalışan bir masaüstü platformudur.

BlockSettle platformundan bir görüntü

BlockSettle platformu, platformun üst kısmındaki sekmelerden kolayca erişilebilen birden fazla özellik içeriyor. Herhangi bir işlem özelliğinin bir hesap oluşturmanızı ve Auth eID mobil uygulamasını kullanarak KYC’yi tamamlamanızı gerektirdiğini belirtelim.

Platformda bulunan genel bakış sekmesi, desteklenen tüm işlem çiftleri hakkında güncel piyasa verilerini, portföyünüzün (kripto ve fiat) dökümünü ve henüz sonuçlanmamış tüm işlemlerle birlikte size kullanıcıya gösteriyor.

Alım-satım sekmesi, BlockSettle’ın üç ürününe erişmenizi sağlar: Spot XBT (fiat para birimlerine karşı Bitcoin), Spot FX (fiat para birimine karşı fiat para birimi) ve Özel Pazar (Bitcoin blockchan’inde Bitcoin’e karşı tokenleştirilmiş varlıklar.)

BlockSettle’ın Yaratıcıları

BlockSettle 2016 yılında Albert Janson ve Scott Millar tarafından kuruldu. Albert, Goldman Sachs’ın eski bir ortağıdır ve aynı zamanda Çin’in en büyük ikinci flört uygulaması olan Tantan’ın kurucularından biridir. Scott, türev işlemlerde uzmanlığı ile alım ve satımda 10 yılı aşkın deneyime sahiptir.

BlockSettle Kurucuları solda Albert Janson, sağda Soctt Millar

Çoğu kripto para projesinin aksine BlockSettle’ın ilk yatırımlarını kurucuları yaptı. BlockSettle 2016 yılında 2,5 milyon ABD dolarının üzerinde para topladı ve kurucular toplanan fonların yarısından fazlasını fonlanmıştı. Kalan yatırımlar ise kurucuların mevcut ve eski iş ortaklarından geldi.

Albert ve Scott aynı zamanda BlockSettle’da bir alım satım hesabı oluştururken KYC için kullanılan mobil uygulama olan Auth eID’nin de kurucularıdır. Sistem kolaylığı ve güvenliği ile bilinen İsveç’in BankID sistemine temel alıyor. Auth eID , Metamask gibi Web 3.0 uzantılarına benzer şekilde çalışıyor. Belirli hizmetlere erişirken veya hassas işlemler gerçekleştirirken kullanıcının imzası ile çalışıyor.

Yorum Yap