Boğa Piyasası Nedir? Kripto Para ve Bitcoin Boğa Piyasası

Boğa piyasası, fiyatların yükseldiği veya yükselmesinin beklendiği bir finansal piyasanın durumudur

boga-piyasasi-nedir

Boğa piyasası, fiyatların yükseldiği veya yükselmesinin beklendiği bir finansal piyasanın durumudur. “Boğa piyasası” terimi genellikle borsaya atıfta bulunmak için kullanılır. Ancak yine bu terim tahviller, emlak, para birimleri ve emtialar gibi alınıp satılan her şeye uygulanabilir. Menkul kıymet fiyatları ticaret sırasında esasen sürekli olarak yükselip düştüğü için, “boğa piyasası” terimi tipik olarak menkul kıymet fiyatlarının büyük bir kısmının yükseldiği uzun dönemler için ayrılmıştır. Boğa piyasaları aylarca hatta yıllarca devam etme eğilimindedir.

Boğa Piyasalarını Anlamak

Boğa piyasaları iyimserlik, yatırımcı güveni ve güçlü sonuçların uzun süre devam etmesi gerektiğine dair beklentilerle karakterizedir. Pazardaki trendlerin ne zaman değişebileceğini tutarlı bir şekilde tahmin etmek zordur. Zorluğun bir kısmı, psikolojik etkilerin ve spekülasyonun bazen piyasalarda büyük bir rol oynayabilmesidir.

Bir boğa piyasasını tanımlamak için kullanılan belirli ve evrensel bir tanım yoktur. Bununla birlikte, belki de bir boğa piyasasının en yaygın tanımı, hisse senedi fiyatlarının genellikle %20’lik bir düşüşün ardından ve ikinci bir %20’lik düşüşün ardından  %20 arttığı bir durumdur. Boğa piyasalarını tahmin etmek zor olduğundan, analistler genellikle bu fenomeni ancak gerçekleştikten sonra tanıyabilirler. Yakın tarihte kayda değer bir boğa piyasası, 2003 ile 2007 arasındaki dönemdi. Bu süre zarfında, S&P 500, önceki bir düşüşün ardından önemli bir marj arttı; 2008 mali krizinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, boğa piyasası hareketinin ardından büyük düşüşler tekrar yaşandı.

Boğa Piyasası İle İlgili Temel Noktalar

  • Boğa piyasası, finansal piyasalarda bir varlığın veya menkul kıymetin fiyatının sürekli yükseldiği bir dönemdir.
  • Boğa piyasasının yaygın olarak kabul edilen tanımı, hisse senedi fiyatlarının her biri %20’lik iki düşüşün ardından %20 artmasıdır.
  • Traderlar, boğa piyasalarından kâr elde etmek için satın alma ve tutma ve geri çekme gibi çeşitli stratejiler kullanır.

Bir Boğa Piyasasının Özellikleri

Boğa piyasaları genellikle ekonomi güçlendiğinde veya zaten güçlü olduğunda gerçekleşir. Gayri safi yurtiçi hasıla (Gross Domestic Product-GDP) ve işsizlikte bir düşüş ile paralel olarak olma eğilimindedirler. Genellikle şirket kârlarındaki artışla aynı zamana denk gelirler. Yatırımcı güveni de bir boğa piyasası dönemi boyunca tırmanma eğiliminde olacaktır. Hisse senetleri için genel talep, piyasanın genel havasıyla birlikte olumlu olacaktır. Ayrıca boğa piyasalarında halka arz faaliyetinin miktarında genel bir artış olacaktır.

Özellikle, yukarıdaki faktörlerin bazıları diğerlerinden daha kolay ölçülebilir. Kurumsal kârlar ve işsizlik ölçülebilirken, örneğin piyasa yorumunun genel tonunu ölçmek daha zor olabilir. Menkul kıymetler için arz ve talep tahmin görecek: arz zayıf, talep güçlü olacak. Yatırımcılar menkul kıymet almaya istekli olurken, çok azı satmaya istekli olacak. Bir boğa piyasasında, yatırımcılar kâr elde etmek için (hisse senedi) piyasasında yer almaya daha isteklidir.

Boğa ve Ayı Piyasaları

Boğa piyasasının tersi, düşen fiyatlar ile karakterize edilen ve tipik olarak karamsarlıkla örtülmüş bir ayı piyasasıdır. Bu terimlerin kökeni hakkında yaygın olarak kabul edilen inanç, pazarları tanımlamak için “boğa” ve “ayı” kullanımının, hayvanların rakiplerine saldırma biçiminden geldiğini göstermektedir. Bir boğa boynuzlarını havaya doğru iterken, bir ayı pençelerini aşağı doğru kaydırır. Bu eylemler, bir piyasanın hareketi için metaforlardır. Eğilim yükselirse, bu bir boğa piyasasıdır. Eğilim düşerse, bu bir ayı piyasasıdır.

Boğa ve ayı piyasaları genellikle dört aşamadan oluşan ekonomik döngü ile çakışır: genişleme, zirve, daralma ve çukur. Bir boğa piyasasının başlangıcı, genellikle ekonomik genişlemenin önde gelen bir göstergesidir. Gelecekteki ekonomik koşullara ilişkin kamuoyu hissiyatı hisse senedi fiyatlarını yönlendirdiğinden, pazar, Gayri safi yurtiçi hasıla (Gross Domestic Product-GDP) büyümesi gibi daha geniş ekonomik önlemler yükselmeye başlamadan önce bile sık sık yükselir. Benzer şekilde, ayı piyasaları genellikle ekonomik daralma gerçekleşmeden önce ortaya çıkar. Tipik bir ABD durgunluğuna bakıldığında, GDP düşüşünden birkaç ay önce düşen bir borsada görülüyor.

Bir Boğa Piyasasından Nasıl Yararlanılır?

Boğa piyasasından yararlanmak isteyen yatırımcılar, yükselen fiyatlardan yararlanmak için erken satın almalı ve zirveye ulaştıklarında satmalıdır. Dip ve zirvenin ne zaman gerçekleşeceğini belirlemek zor olsa da, kayıpların çoğu asgari düzeyde olacak ve genellikle geçicidir. Aşağıda, yatırımcıların boğa piyasası dönemlerinde kullandıkları birkaç önemli stratejiyi inceleyeceğiz. Bununla birlikte, piyasanın durumunu şu anda mevcut haliyle değerlendirmek zor olduğundan, bu stratejiler en azından bir dereceye kadar risk de içerir.

1. Satın Al ve Tut

Yatırım yapmadaki en temel stratejilerden biri, belirli bir menkul kıymeti satın alma ve potansiyel olarak daha sonraki bir tarihte satmak için elinde tutma sürecidir. Bu strateji, yatırımcının güvenini gerektirir. Şöyle ki fiyatının artmasını beklemiyorsanız, neden bir menkul kıymete tutunasınız? Bu nedenle, boğa piyasaları ile birlikte gelen iyimserlik, al ve tut yaklaşımını beslemeye yardımcı olur.

2. Artırılmış Satın Alma ve Tutma

Artırılmış satın alma ve tutma, basit satın alma ve tutma stratejisinin bir varyasyonudur ve ek riskler içerir. Artırılmış satın alma ve tutma yaklaşımının arkasındaki dayanak, bir yatırımcının, fiyatı artmaya devam ettiği sürece belirli bir menkul kıymetteki varlıklarına eklemeye devam etmesidir. Hisse senetlerini artırmak için yaygın bir yöntem, bir yatırımcının önceden belirlenmiş bir miktarın hisse fiyatındaki her artış için ek sabit miktarda hisse satın alacağını önermektedir.

3. Geri Çekilme

Geri çekilme, bir menkul kıymetin fiyatındaki genel eğilimin tersine döndüğü kısa bir dönemdir. Bir boğa piyasası sırasında bile, hisse senedi fiyatlarının yalnızca yükselmesi olası değildir. Aksine, genel eğilim yukarı doğru devam etse bile, küçük düşüşlerin de meydana geldiği daha kısa süreler olması muhtemeldir. Bazı yatırımcılar bir boğa piyasasında geri çekilmeleri izler ve bu dönemlerde satın almak için hareket eder. Bu stratejinin arkasındaki düşünce, boğa piyasasının devam ettiğini varsayarsak, söz konusu menkul kıymetin fiyatının hızla yükseleceği ve geriye dönük olarak yatırımcıya indirimli bir alım fiyatı sunacağıdır.

4. Full Swing Ticareti

Bir boğa piyasasından kazanç sağlamaya çalışmanın belki de en agresif yolu, full swing ticareti olarak bilinen süreçtir. Bu stratejiyi kullanan yatırımcılar, daha büyük bir boğa piyasası bağlamında değişimler meydana geldikçe maksimum kazançları sıkıştırmaya çalışmak için kısa satış ve diğer teknikleri kullanarak çok aktif roller alacaklardır.