Nedir & Nasıl

Bulut Bilişim Platformu iExec (RLC) Nedir?

iExec RLC Nedir?

iExec RLC protokolü, zincir dışı dApp’ler oluşturmak için kullanılan merkezi olmayan bir bulut bilgi işlem protokolüdür. Platformun hesaplamalarını işlemek için merkezi bir sunucusu yoktur. iExec RLC hesaplamalarını ağdaki birden çok node’a dağıtır. Diğer kripto para protokolleri süper bilgi işlem veya veri depolamaya dayalıyken, iExec RLC işlem gücü için bulut teknolojisini kullanıyor.

Filecoin ve Sia protokolleri, merkezi olmayan depolama imkanı sağlar. Bu, depolama alanınızı kâr elde etmek için başkalarına kiralayabileceğiniz anlamına gelir. iExec RLC protokolü daha çok bulut bilişim avantajlarına odaklanır. Bir kullanıcı olarak, merkezi olmayan bir ağ üzerinden ücretsiz bilgi işlem gücünüzü paraya dönüştürebilirsiniz. Ethereum‘un ev sahipliğini yaptığı protokol, hem kullanıcıların hem de dApp’lerin bulut bilgi işlem gücüne erişmesini sağlar. Platform yapay zeka, finans ve büyük veri gibi alanlarda yüksek işlem uygulamalarını desteklemektedir.

Geliştiriciler, bilim adamları ve araştırmacılardan oluşan bir ekip, 2016 yılında iExec RLC’yi oluşturdu. Protokolün ICO’su 19 Nisan 2017’de Fransa’da gerçekleşti. Şirket, 3 saatten kısa bir sürede 12,5 milyon dolar topladı.

iExec kurucu ve yönetici ekibi.

iExec’in Özellikleri

Protokol ağı, işlemlere kaynak sağlayıcılarından oluşur. Bu kaynak sağlayıcılar aynı zamanda “iExec RLC Çalışanları” olarak da bilinir. iExec RLC çalışanları arasında normal kullanıcılar, dApp sağlayıcıları ve veri sağlayıcıları bulunur. Çalışan olmak için işleme cihazınızı veya makinenizi ağa bağlarsınız. Bağlı makineniz RLC tokenleri kazanır. dApp geliştiricileri ayrıca dağıtılan algoritmalarından ve uygulamalarından para kazanabilir. Ayrıca, çok kullanışlı veri kümelerinin veri sağlayıcıları, bunları iExec RLC platformundaki diğer kullanıcıların kullanımına sunabilir.

iExec RLC, paralel ve dağıtılmış hesaplamada 2 araştırmacıdan kaynaklanmıştır. İlk girişimleri, yüksek talep gören veri merkezli bilim sağlamak için büyük dağıtılmış bilgi işlem platformlarını kullanmaktı. Dağıtılmış işlemlerin çoğunluğu ağ gönüllüleri tarafından sunuldu, ancak değerli bir ödüllendirme sistemi yoktu. Ödeme sistemlerinin mevcudiyetine rağmen, gönüllülerin hesaplamaları doğru bir şekilde yapmasını sağlamanın hiçbir yolu yoktu.

Blockchain teknolojisinin varlığı, Pazar yeri protokollerinde sipariş ve ödeme yapmak için kullanılacak akıllı sözleşmeler için bir yol yaratır. Blockchain’ler performans sonuçları üzerinde karar vermeyi mümkün kılmak için mekanizmalar sağlar. Bu mekanizmalar, kaynak sağlayıcıları ödüllendirir ve kötü aktörleri en aza indirir. Bunlar, iExec RLC “Katkı Kanıtı” protokolünün bir parçasıdır. Protokolde ödül ve yönetim gerçekleştirmek için kullanılan yerel token, RLC’dir.

Bulut Bilişim ve iExec

iExec RLC protokolünün nasıl çalıştığını daha fazla açıklamadan önce bulut bilişim konusuna bir göz atalım.

Bulut bilişim (Cloud Computing, kısaca CC), internet üzerinden bilgi işlemdir. Dosyaları saklayabilir, uygulamalara erişebilir, hesaplamaları işleyebilirsiniz. Teknik faaliyetleri ucuz, güvenilir ve ölçeklenebilir bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur.

2020’de merkezi bulut bilişim endüstrisinin piyasa değeri 375 milyar dolardı. Bunun nedeni, CC’nin altyapı maliyetini korurken bilgi işlem gücüne ihtiyaç duymasıdır. Apple, Netflix veya Xerox gibi şirketler, uygulamalarını yönetmek için Google, Amazon veya Microsoft gibi bulut sağlayıcılarına bağımlıdır. Bunun nedeni, bu bulut sağlayıcılarının, yüksek veri merkezli hesaplamaları mümkün kılan büyük işlem gücüne sahip binlerce sunucuya sahip olmasıdır. Bu nedenle şirketler bu kaynakları bulut sağlayıcılarına yaptırmaktadır. Bu, donanım, alan ve hesaplama gereksinimlerinin maliyetini azaltır.

Ancak merkezi bulutlardaki sunucular sabit konumlarda bulunur.  Merkezi olmayan bulut bilişim, buluttaki sunucuların ve kaynakların bulut ağı içinde dağıtılmasına olanak tanır. Kaynaklar sabit bir yerde bulunmamış olur. İşlevleri Amazon ve Google’ınkine benzer, ancak dağıtılmış bir şekilde çalışırlar. Ayrıca bulut sağlayıcıları tarafından kontrol edilmezler.

Merkezi olmayan CC, uygulamaları barındırmak için Ethereum blockchain’ini kullanır. Hesaplama, blok zinciri ağındaki bireysel düğümlerden gelir. Merkezi olmayan bulut bilişimden kaynaklanan temel sorun, Etheruem Sanal Makinesinin yoğun veri hesaplamaları etkin bir şekilde gerçekleştirememesidir.

Ethereum’un VM’sindeki akıllı sözleşmeler, ağır görevleri verimli bir şekilde yerine getiremez. Bu noktada iExec’in bir çözümü bulunuyor.

iExec RLC Çözümü

Bu sorunu çözmek için zincir dışı bilgi işlemi kullanıyor. Bu, dApp’lerin blok zincirinden uzakta titiz hesaplamalar yapması ve doğrulamalar için sonuçlarla geri dönmesi anlamına gelir. iExec bunu sağlayan altyapıyı sunar. dApp’ler, yürütmeleri güvenli, etkili ve uygun maliyetli bir şekilde gerçekleştirmek için iExec’in bulut hizmetlerinden yararlanabilir.

Basit uygulamalardab bir örnek Flixxo dApp’dir. Platform, ana ağdaki videoları kodlama ve kod çözme konusunda Google’ın Youtube’u gibi çalışır. Zincirdeki video sayısı çok yüksek bir işlem gücü gerektirecektir. iExec RLC’nin ekibi, gerekli hesaplama gücünün sağlanması konusunda Flixxo’ya güvence verir.

Diğer bir kullanım durumu, mali kayıtların otomatik olarak denetlenmesini sağlayan istek protokolüdür. Bu süreç çok titizdir ve yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyar. iExec RLC ayrıca bu protokole hesaplamalı erişilebilirlik sağlar.

iExec RLC Protokolü Nasıl Çalışır?

Daha önce iExec RLC’nin dApp’lerin ve akıllı sözleşmelerin sorunsuz bir şekilde çalışması için zincir dışı titiz işlemler gerçekleştirmesine olanak tanıdığını belirtmiştik.

iExec RLC, bunu XtremeWeb-HEP adlı bir yazılım kullanarak başarır. XtremeWeb-HEP, mevcut tüm kaynakları bir araya toplayan ve bunları dApp’ler ve akıllı sözleşmeler için sağlayan bir masaüstü yazılımıdır. iExec RLC’nin geliştirme ekibi, bu bulut yazılımını bulut bilişim konusundaki araştırmaları sırasında geliştirdi. Böylece, geliştiricilerin büyük işleme makineleri havuzlarına erişmesine izin verilir. XtremeWeb-HEP, uygulama geliştirmeyi ölçeklenebilir hale getirir ve serbest piyasa tarafından yönlendirilir.

Masaüstü platformu, bu projeyi küresel bir görünümde erişilebilir kılmak için gereken tüm özellikleri yürütür. Bu özellikler arasında sağlamlık, birden çok kullanıcı, birden çok uygulama, karma genel/özel araçlar, veri işleme vb. bulunur. Akıllı sözleşmeler, mevcut ana bilgisayarlar ve müşteri gereksinimleri arasındaki bağlantıyı kurar. Akıllı sözleşmeler bir eşleştirme algoritması kullanır. Bu eşleştirme algoritması, uygun bir kaynak sağlayıcıya yapılan bir kaynak talebini izler. Hesaplamayı işlemek için uygun bir kaynak varsa yürütür, yoksa sonlanır. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların gerekli kaynakları almalarını sağlamak için Katkı Kanıtı mekanizmasını kullanır.

iExec RLC tokenlerinin swap işlemleri sırasında yolculuğu.

RLC Nasıl Alınır?

Tüm kripto para protokolleri, dahili yürütme veya yönetim tokenine sahiptir. iExec RLC’de yerel token RLC’dir. Bu token kullanıcıların platformun hesaplama gücüne erişmelerini sağlar. RLC terimi, “Run-on-Lots-Computers”ın kısaltmasıdır.

RLC tokenleri protokol için yardımcı amaçlar gerçekleştirir. İşlemler için ödemeler için kullanılırlar. RLC tokenleri aynı zamanda Ethereum blockchain’inde yürütülen bir ERC-20 belirtecidir. Protokolün ICO’su 17 Nisan 2017’de gerçekleşti. Her biri 0.2521 $’dan 60 milyondan fazla RLC tokeni satıldı. Toplam RLC token miktarı sabittir. Bu a rtık yeni bir token oluşturulmayacağı anlamına gelir. Daha fazla kişi token satın alıp kullandıkça token fiyatlarının artması beklenir. Halka arz sırasında ekip, 173.886 ETH ve 2.761 BTC topladı ve o an itibariyle 12 milyon Euro’ya ulaşmıştı.

RLC tokenleri popüler kripto para borsası Binance üzerinden USDT, BTC ve ETH karşılığında satın alınabilir. Ayrıca RLC Huobi Global’de de USDT karşısında listelenmektedir.

Yorum Yap