Nedir & Nasıl

İçerik Paylaşım Platformu Contentos (COS) Nedir?

Contentos (COS) Nedir?

Contentos blockchain tabanlı merkezi olmayan bir içerik ekosistemi inşa ediyor. Contentos’un vizyonu, “yazar haklarını korurken içeriğin özgürce üretilmesine, dağıtılmasına, ödüllendirilmesine ve ticaretinin yapılmasına izin veren merkezi olmayan bir dijital içerik topluluğu” oluşturmaktır. Contentos içerik oluşturucularını desteklerken küresel çeşitliliği teşvik etmeye ve içeriğin haklarını ve değerini kullanıcılara iade etmeye çalışır. Contentos içerik ve reklam değeri taşımanın yanı sıra aynı zamanda her kullanıcının katkılarını kaydeden bir bellek zinciri olan genel bir içerik protokolü olmayı amaçlıyor.

Contentos’un Özellikleri

Contentos’un özellikleri şöyle sıralanıyor:

Eşler arası gelir dağılımı: Contentos, içerik oluşturucular, reklamcılar ve izleyiciler arasında açık ve şeffaf ödeme kanalları sağlıyor. Abonelik ücreti, hediye veya sponsorluk gibi leyleri temsil eden tokenler blockchain işlemlerinde izlenebiliyor. Contentos ayrıca içerikten para kazanmayı otomatikleştiren bir akıllı sözleşme şablonuyla birlikte çalışıyor.

Merkezi olmayan trafik dağıtımı: Contentos blockchain’i platform kontrolünden bağımsız içerik dağıtımını kolaylaştırmak için tasarlandı. Yerleşik ekolojik ödül sistemi içerik oluşturucuları yarattıklarını geliştirmeye, izleyicileri gerçekten takdir ettikleri içerikle etkileşime girmeye ve topluluk ve dApp geliştiricilerini ilgili kitleye uygun içerik sunmak için en iyi stratejiyi tasarlamaya motive eder.

İzlenebilir telif hakları: Contentos blok zinciri aracılığıyla fiziksel olmayan mülkiyet haklarının doğrulanması, ticareti ve depolanması, telif hakkı bilgilerine hızlı ve kapsamlı erişim sağlıyor. Bütün işlemler blockchain’e kalıcı olarak kaydediliyor. Böylece içerik oluşturucuları telif haklarını saklayabiliyor ve zaman damgalarıyla doğrulayabiliyor.

Contentos’un birlikte çalıştığı platformlar.

Değişmez kredi sistemi: Contentos ekosisteminde, kullanıcı etkileşimleri blockchain üzerinde izlenir ve değiştirilemez. Kullanıcılar, yalnızca olumlu ve güvenilir davranışlar sergileyerek kredi puanlarını yükseltebilir, böylece ekolojik ödüllere hak kazanır ve güvenilirliklerini artırabilirler. Bu şekilde, kullanıcılar toplu olarak güvenilir, kendi kendini idame ettiren bir inceleme sistemi oluşturur.

İçerik endüstrisi için optimize edilmiş genel zincir: İçerik topluluğunun büyük etkileşimlerini daha iyi desteklemek için Contentos, saBFT’yi veya düşük ücretli işlemlere ve düşük blok onay süresine olanak tanıyan kendi kendini uyarlayan Bizans Hata Toleransı fikir birliği mekanizmasını uyguladı.

Veriye dayalı ekolojik ödül modeli: Yerleşik ekolojik ödül modeli, ekosisteme olumlu katkıları teşvik eder. Contentos şu anda ödül modelini, büyük miktarda tokene sahip kıdemli kullanıcıların ödüllerin domine etmesi gibi sorunlardan kaçınmak için testnet entegrasyonlarından toplanan gerçek verilere dayanarak inşa ediyor.

Açık platform: Contentos, farklı blockchain’leriyle dApp’lere aktif olarak ulaşıyor. PhotoGrid ve LiveMe gibi olgunlaşmış dApp’lerle ortaklıklar, Contentos’un kripto alanından olmayan kullanıcıları blok zinciri dünyasına tanıtmasını ve ortak dApp’leri kullanmaya başlamasını kolaylaştırdı. Hesap ve token entegrasyonu ile Contentos tarafından başlatılan açık platform, tüm blok zinciri endüstrisine fayda sağlamayı amaçlıyor.

Contentos Uygulamaları

Contentos, test ağını Mart 2019’da başlattığından beri, Contentos Platformuna 4 dApp entegre edilmiştir: PhotoGrid, COS2048, WalkCoin ve COS.TV.

PhotoGrid: Instagram’a benzer bir topluluğa sahip popüler bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. PhotoGrid, Contentos test ağı ve gerçek COS tokenleri tarafından desteklenmektedir. PhotoGrid hem iOS hem de Android’de kullanılabilir.

COS2048: Orijinal 2048 oyunundan türetilen bir Android oyun uygulamasıdır. Kullanıcılar tek oyunculu oyunlar aracılığıyla COS kazanabilir ve bunları çok oyunculu oyunlarda kullanabilirler.

WalkCoin: kullanıcıların yürüyüş kayıtlarını takip eden bir Android Uygulamasıdır. WalkCoin, kullanıcıları egzersiz hedeflerine ulaşmaya motive etmek için Contentos test ağında Energy Coins (ENC) yayınlar. Kullanıcılar, yürüme görevlerini tamamlayarak Enerji Parası kazanabilirler.

COS.TV: Bu uygulamada proje bilgileri paylaşılır ve bir blockchain gezgini olarak hizmet eder. Platform aynı zamanda COS sahipleri için bir cüzdandır. Kullanıcılar, cüzdan içinde COS etkin Uygulama hesaplarını bağlayabilir ve COS’u BNB cüzdanlarına çekebilir. Web sitesi ayrıca video içeriği ve LiveMe’den canlı akışlar içeriyor. Kullanıcılar ve gönderiler, beğeniler ve yorumlar gibi içerikler arasındaki etkileşimler Contentos test ağına kaydedilir.

Cos.tv platformu.

Contentos Nasıl Çalışır?

Contentos’da bir kimlik doğrulama sistemi vardır. Her Contentos kullanıcısının 2 kimliği bulunur, biri genel anahtarlı diğeri ise benzersiz hesap adıdır. Hesap adları, genel olarak açık anahtarların okunabilir takma adlarıdır. Kimlikler, bakiyeler ve krediler gibi tüm kullanıcı özellikleri, halka ücretsiz olarak erişilebilen zincir üstü hesap kayıtları olarak gruplandırılır ve korunur. İşlemler ve bloklar, oluşturucuları tarafından imzalanmalıdır. İçerikler, yalnızca imza doğrulamasını geçen işlemleri kabul eder. Eliptik eğri dijital imza algoritması, zincirdeki her şeyin hem alıntılanamaz hem de inkar edilemez olmasını sağlar.

Contentos Telif Hakkı Yönetimi bir sistem akıllı sözleşmesidir. Blok yapımcıları, sözleşmeyi kullanarak herhangi bir içeriği orijinal veya korsan olarak işaretlemek için sözleşmeyi kullanarak erişimi olan bir telif hakkı moderatörü seçebilir. Korsan içerik, ödül dağıtım sistemi tarafından göz ardı edilir ve yaratıcılarına hiçbir fayda sağlamayacaktır. Pratikte, bir telif hakkı moderatörü, telif hakkı doğrulama konusunda güçlü bir yeteneğe sahip ve blok üreticilerinin çoğunluğu tarafından güvenilen profesyonel bir kuruluşa ait bir hesaptır. Diğer yandan, güvenilirlik yönetimi sözleşmesi, Telif Hakkı Yönetimi sözleşmesine çok benzer. Blok yapımcıları tarafından bir moderatör seçildikten sonra, herhangi birinin kredisini belirlemek için sözleşmeyi kullanabilir.

Ağın Teknik Detayları

Contentos, WebAssembly bayt kodlarındaki akıllı sözleşmeleri destekler. Derleyicisi WebAssembly’yi desteklediği sürece herhangi bir programlama dili sözleşme geliştirme için kullanılabilir. Maksimum verimlilik ve rahatlık için Contentos ekibi C++’ı önerir ve hem C++ SDK hem de çevrimiçi IDE sağlar. Programlama dili Turing’in eksiksiz olması nedeniyle geliştiriciler bir sözleşmede rastgele mantık uygulayabilir. SDK’nın yardımıyla, bir sözleşme ayrıca zengin zincir üstü verilere ve kalıcı depolamaya erişime sahiptir.

Şu anda, yalnızca içeriğin bağlantıları zincirde depolanmaktadır. IPFS ve FileCoin gibi merkezi olmayan depolama sistemleri henüz emekleme aşamasında olduğundan, içerikler her bir dApp tarafından çoğunlukla Amazon S3 gibi merkezi bulut depolarında depolanır.

COS Token Nasıl Alınır?

COS, Contentos ekosistemindeki yerel tokendir. Kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

Oylama ve seçim: COS’u stake ederek, herkes blok yapımcı seçimine katılmaya hak kazanabilir.
Gaz ücreti: Contentos platformunda, tüm kullanıcılar akıllı sözleşme uygulamaları için belirli bir miktarda “enerji” (gaz) alır. Ancak, varsayılan “enerji” bittiğinde, kullanıcıların “enerji” elde etmek için COS’u kullanmaları gerekir.
İşlemler: İçerik aboneliği veya bağış gibi içerikle ilgili mikro işlemler COS ile yapılır. Reklamcı ile içerik üretici arasındaki reklam ödemesi gibi herhangi bir ticari işlemde de COS kullanılabilir.

COS tokenleri piyasaya çıktığında Binance‘in desteğini almıştı. Bu sebeple ilk olarak Binance borsasında listelendi. Binance borsasında COS tokenleri USDT, BTC ve BNB karşılığında satın alınabilir.

Yorum Yap