Cardano Kurucusu Kim? ADA Kimin, Kim Kurdu?

Dijital dünyada açık kaynaklı bir projeye sahip olan Cardano (ADA), akıllı sözleşmeler için halka açık bir blok zincir platformu çalıştırmayı amaçlıyor


Dijital dünyada açık kaynaklı bir projeye sahip olan Cardano (ADA), akıllı sözleşmeler için halka açık bir blok zincir platformu çalıştırmayı amaçlıyor. ADA adını ünlü matematikçi Ada Lovelace’tan alan kripto para birimi aynı zaman üçüncü nesil blok zinciri olarak tanımlanıyor. Bu nedenle de kendini “yeni nesil Ethereum” olarak ifade eden Cardano (ADA), ikinci nesil blok zincirdeki ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi hedefliyor. Proje, bu vaadiyle beraber Ethereum’un büyük rakiplerinden biri olma konumuna da yerleşiyor. Cardano (ADA) projesi aynı zamanda ölçeklenebilirlik dışında güvenlik ve birlikte işlerlik sunmayı da hedefliyor. 

Cardano ADA Kimin ve Kim Kurdu?

“Yeni nesil Ethereum” olarak dikkatleri üzerine çeken Cardano (ADA), üçüncü nesil blok zinciri olma niteliği taşıyor. Ethereum’un da kurucu ortakları arasında yer alan Charles Hoskinson tarafından geliştirilmeye başlayan Cardano (ADA), mühendis ve akademisyenlerden oluşan bir ekip tarafından tasarlanmıştır. 2017 yılından bu yana borsalarda varlık gösteren Cardano (ADA), güvenli yapısıyla da dikkat çekiyor. 

Cardano (ADA), merkezinin İsviçre’de bulunduğu Cardano Vakfı, geliştirme aşamasında bulunan IOHK ve Emurgo olmak üzere üç farklı kuruluş tarafından destekleniyor. İsviçre merkezli Cardano Vakfı aynı zamanda Cardano şirketinin yasal vasi ve sahibi konumunda yer alır. Bu çerçevede vakfın görevi Cardano topluluğunu desteklemek ve platformun yaygınlığını arttırmaktır.

Cardano (ADA) Nedir ve Nasıl Çalışır? 

Cardano (ADA) projesiyle ikinci yeni blok zincirindeki ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi hedeflerken aynı zamanda da güvelik ve birlikte işlerlik sunmayı da görev haline getiriyor. Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs mekanizmasından yararlanan Cardano (ADA), kendine has bir programlama diline de sahip. Yüksek güvenlik mekanizması da sunan Cardano (ADA), hesaplama gücüne dayanan bir sistem yerine dijital varlık sahipliğini dikkate alan bir yapından istifade etmeyi tercih ediyor. Enerji tüketimi konusunda sağladığı tasarrufla ciddi bir verimlilik de vadeden Cardano (ADA) bu yönüyle de öne çıkmayı başarıyor. Bilimsel bir yaklaşımla inşa edilen ilk kripto para birimi projesi olan Cardano (ADA), benzersiz yazılım mimarilerine de sahip. Finanse edilen Cardano (ADA) projesinin yatırımcılar tarafından da büyük bir ilgi gördüğünü söylemek mümkün. Son olarak Cardano (ADA)’nun ticarette sağlıklı bir zemin yaratmayı hedeflediğini de ekleyelim.