Ripple Kurucusu Kim? XRP Kimin, Kim Kurdu?

Kripto dünyasının adından sıkça söz ettiren para birimlerinden biri olan Ripple (XRP), aynı zamanda kripto para ekosistemindeki en eski ve köklü teknolojilerden biri olması nedeniyle de ön plana çıkıyor

ripple-xrp-nedir

Kripto dünyasının adından sıkça söz ettiren para birimlerinden biri olan Ripple (XRP), aynı zamanda kripto para ekosistemindeki en eski ve köklü teknolojilerden biri olması nedeniyle de ön plana çıkıyor. Bir ödeme protokolü olan Ripple (XRP),  finansal işlemler için dijital ödeme ağı görevi üstlenen bir blok zincirdir. Böylelikle Ripple (XRP), genel olarak yetersiz kalan, aksayan ve sorun çıkaran mevcut bankacılık sistemini daha iyi bir konuma taşıma misyonunu üsteleniyor. Bu nedenle de Ripple (XRP)’in kripto para dünyasına ve ekosistemine farklı bir pencereden baktığını da söylemek mümkün. 

Ripple (XRP) Kimin ve Kim Kurdu? 

Ripple (XRP) aslında klasik bir ödeme platformu. Basit bir tabirle sadece bankacılık sistemini geliştirmeyi amaçlıyor diyebiliriz. Bu fikir ilk olarak 2004 yılında Ryan Fugger tarafından ortaya atılıyor. 2011 yılına gelindiğinde ise proje David Schwartz, Jed McCaleb ve Arthur Britto tarafından geliştirilmeye başlanıyor. Bitcoin’den etkilenerek yola çıkan bu üç girişimci madenciliğin temelinde israfı fark ederek önüne geçmeyi ve daha sürdürülebilir bir sistem yaratmayı hedefledi. 

2012 yılının Haziran ayında XRP Ledger’ı hayata geçiren üç girişimci, başlangıçta NewCoin ismini kullanırken kısa bir süre sonra OpenCoin ismini benimsedi. Şirketleşme yoluna gidilirken ise Chris Larsen OpenCoin’in CEO’su koltuğuna oturdu. Jed McCaleb kurucu ortak ve CTO, David Schwartz baş kriptografi sorumlusu olurken, Arthur Birtto da danışman oldu. 

Ekibin yatırımcılar ve potansiyel müşteriler ile yapmış olduğu görüşmelerin sonucunda ise şirketin adı Ripple Labs adına kavuşurken kripto para birimi de XRP Coin olarak tanımlandı. 

Ripple (XRP) Nedir ve Nasıl Çalışır? 

Bildiğimiz birçok kripto para birimi hatta kripto dünyasındaki çok sayıdaki coin, merkeziyetsiz olmasıyla biliniyor. Ripple (XRP) bunun aksine merkezi olan bir kripto para birimi olarak ayrışıyor. Ripple (XRP) bu çerçevede blok zincir üzerinde işlem görmesine karşın tamamıyla bir şirket tarafından yönetiliyor. Yüksek miktarlardaki para ve dijital varlık transferlerinin; hızlı, ucuz maliyetle ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan Ripple (XRP), önemli bir alana hitap etmeyi başarıyor. Madencilik ve çoklu onay mekanizması gerektirmeyen Ripple (XRP) blok zincirinde saniyede yaklaşık olarak 1500 işlem gerçekleşiyor. Bu sayede de Ripple (XRP) ağında işlemler düşük maliyette gerçekleşiyor.