Chainlink (LINK) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

ChainLink, blok zincirindeki akıllı sözleşmelere gerçek dünya verileri sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. LINK ağdaki hizmetler için ödeme yapmak için kullanılan dijital varlık tokenıdır

chainlink-nedir-nasil-calisir

ChainLink, blok zincirindeki akıllı sözleşmelere gerçek dünya verileri sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. LINK ağdaki hizmetler için ödeme yapmak için kullanılan dijital varlık tokenıdır.

Başlangıç ​​Kılavuzu

Chainlink, blok zincirlerinin üstünde çalışan akıllı sözleşmelere güvenilir, gerçek dünya verileri sağlamak için küresel bir bilgisayar ağını teşvik etmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir.

Aşina değilseniz, akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında ve gerçekleştiğinde yürütmek üzere programlanmış sözleşmelerdir. Bugüne kadar, yeni kripto-finansal ürünler oluşturmaktan yeni kripto varlıkları geliştirmeye kadar her şey için akıllı sözleşmeler kullanıldı.

Bununla birlikte, devam eden bir sorun, çoğu akıllı sözleşmenin şartlarını düzgün bir şekilde yürütmek için bir tür harici veri kaynağına güvenmesi gerektiğidir.

Örneğin, tahvilleri veya sigorta sözleşmelerini kopyalamak isteyen akıllı sözleşmelerin, piyasa fiyatları veya Nesnelerin İnterneti verileri hakkında rapor veren API’lara erişmesi gerekebilir.

Chainlink, veri sağlayıcılarını (“oracles” olarak adlandırılır) blockchain akıllı sözleşmeleri ve harici veri kaynakları arasında bir köprü görevi görmeye teşvik ederek bu sorunu çözmek için oluşturuldu.

Chainlink ağındaki her oracle, her birine bir itibar puanı atandığından doğru veriler sağlama konusunda teşvik edilir. Ayrıca, düğümler yazılımın kurallarına uyduklarında ve yararlı veriler sağladıklarında, Chainlink’in kripto para birimi LINK olarak ödüllendirilirler.

2017’de kalabalık bir proje alanının ortasına gelen Chainlink ekibi, şimdiye kadar vizyonunu yerine getirmeyi başardı ve pazar faaliyetlerindeki artışla birlikte Ethereum’un (ETH) ötesinde çabaları genişletti.

Chainlink, 2020 itibariyle tüm blockchain tabanlı akıllı sözleşme ağlarını desteklemeye çalışıyor.

Chainlink’in mevcut geliştirme durumu hakkında bağlantıda kalmak isteyen kullanıcılar, güncel ayrıntılar için resmi proje takipçisini takip edebilir.

Chainlink Nasıl Çalışır?

Chainlink, kullanıcıları ve harici veri kaynakları arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için yürütme sürecini üç farklı adıma ayırır.

Oracle Seçimi – İlk olarak, Chainlink kullanıcıları bir dizi istenen veri gereksinimini belirten bir hizmet seviyesi anlaşması (SLA) hazırlar. Yazılım daha sonra kullanıcıyı verileri sağlayabilen oracle’larla eşleştirmek için SLA’yı kullanır. Parametreler ayarlandıktan sonra, kullanıcı SLA’yı gönderir ve LINK kripto para birimini oracle’lardan teklifleri kabul eden bir Sipariş Eşleştirme sözleşmesine yatırır.

Veri Raporlama – Bu, oracle’ların harici kaynaklarla bağlandığı ve SLA’da istenen gerçek dünya verilerini aldığı yerdir. Veriler daha sonra oracle’lar tarafından işlenir ve Chainlink blok zincirinde çalışan sözleşmelere geri gönderilir.

Sonuç Toplama – Son adım, veri oracle’larının sonuçlarının hesaplanmasını ve bir Toplama sözleşmesine geri döndürülmesini içerir. Toplama sözleşmesi yanıtları alır, her birinin geçerliliğini değerlendirir ve kullanıcıya alınan tüm verilerin toplamını kullanarak ağırlıklı bir puan verir.

Mimari

Chainlink blok zinciri, üç tür akıllı sözleşme tarafından desteklenmektedir.

Sözleşmeleri Birleştirme – Oracle’lardan veri toplar ve en doğru sonuçları, onlara ihtiyaç duyan akıllı sözleşmeyle eşleştirir.

Sipariş Eşleştirme Sözleşmesi – Akıllı bir sözleşmenin hizmet düzeyi sözleşmesini (SLA) en iyi teklif oracle’larıyla eşleştirir.

İtibar Sözleşmesi – Geçmiş geçmişini kontrol ederek bir oracle’ın bütünlüğünü doğrular. Bu, tamamlanan isteklerin toplam sayısı, ortalama yanıt süresi ve oracle’ın istediği LINK kripto para birimi miktarı gibi faktörleri içerir.

Bununla birlikte, Chainlink, kendi blok zincirinde çalışmayan ve sözleşmelerin talep ettiği gerçek dünya verilerini toplamaktan bağımsız olarak sorumlu olan oracle’larla da etkileşime girer. Düğümler iki bileşenden oluşur:

Chainlink Core – Chainlink Core, yeni dosyalanmış SLA’ları okumaktan ve atamaları Chainlink Adapterine yönlendirmekten sorumludur.
Chainlink Adapter – Düğüm ile harici veriler arasında köprü görevi görür. Adapter verileri okuyup işleyebilir ve blok zincirine yazabilir.

Chainlink’i Kim Oluşturdu?

Chainlink ağı, kar amacı gütmeyen SmartContract şirketi tarafından Haziran 2017’de başlatıldı ve ilk sürüm aynı ay piyasaya sürüldü.

Şirketin kurucu ortakları Steve Ellis ve Sergey Nazarov, daha sonra Chainlink’in teknik incelemesini Eylül 2017’de şirketin danışmanı Ari Juels ile birlikte yayınladı.

Chainlink ekibi daha sonra, LINK kripto para biriminin 1 milyar birim arzının %35’ini satarak 32 milyon $ ‘a eşdeğer bir artış sağlayan bir ilk madeni para teklifi (ICO) düzenledi.

Tokenların geri kalanına gelince, %30’u Chainlink blok zincirinin geliştirilmesi için kullanılmak üzere SmartContract’a dağıtıldı ve %35’i düğüm operatörlerini teşvik etmek için gitti.

LINK’in Neden Değeri Var?

LINK kripto para birimi, değerini, Chainlink ağına bağlı akıllı sözleşmelerin başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlama becerisinden alır.

En önemlisi, LINK ağın kendisinde yerleşiktir ve anahtar ağ işlemleri için kullanılabilen tek para birimidir. Örneğin LINK, verileri alan düğüm operatörlerine ödeme yapmak için kullanılır. Bu şekilde, Chainlink kullanıcıları arasındaki etkileşimlerin yönetilmesinde de gerekli bir rol oynar.

LINK, akıllı sözleşme yaratıcıları tarafından talep edilen ve oracle’lar tarafından ödenen bir depozito olarak kullanılır. Bu ücret, hizmetleri kabul edilmezse veya görevi tamamlar tamamlamaz iade edilir. Akıllı sözleşme yaratıcıları, bir Oracle sözleşmenin sonunu tamamlayamazsa ücreti tutar.

Son olarak, bir oracle’ın sahip olduğu LINK miktarı, itibarını belirleyen faktörlerden biridir.

Diğer birçok kripto para birimi gibi, LINK belirteçlerinin arzı da sınırlıdır, yani yazılımın kurallarına göre yalnızca 1 milyar LINK olacaktır.