MESE.io Nedir? MESE.io Nasıl Kullanılır?

MESE.io, mikro hisse senedi borsası şeklinde tanımlanabilir

mese io nasıl kullanılır mese nedir

MESE.io, mikro hisse senedi borsası şeklinde tanımlanabilir. Bu borsa aracılığıyla küresel anlamda büyük olan firmalardan küçük meblağlarla hisse satın almak mümkün hale gelmektedir. MESE ilse teknoloji devi firmaların hisse senedi piyasasına mikro katılım sağlanmaktadır.

MESE.io, Algorand altyapısında başlatılmıştır ve kullanıcılara artık mikro hisse senedi satın alma imkanı da sunmaktadır. Algorand, 29 Eylül 2020’de bu çalışmanın detaylarını Twitter üzerinden şu sözlerle duyurmuştur:

“Algorand üzerine inşa edilen harika bir proje. Kripto paralar ile Tesla senedi almak mı? Bu harika. MESE, tebrikler…”

Bu proje sayesinde artık Algorand altyapısı kullanan bir borsa aracılığıyla hisse senedi satın almak mümkün hale geldi. Bununla beraber satın alınan hisseler istenilirse Algırand cüzdanında dahi saklanabilecek. Bunun için Algorand cüzdanında yer alan “asset” kısmının aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Daha sonra varlığı tanımlayarak cüzdanınızda hisse saklamaya başlayabilirsiniz.

MESE ise bu harika haberi şu sözlerle kullanıcılarına ve kripto para topluluğuna duyurdu:

“MESE.io’ya hoş geldiniz! Dünyanın en yenilikçi teknoloji stoklarına kapsamlı erişim sağlayan dünyanın ilk mikro hisse senedi borsası. Mikro equity nihayet burada. Ve HERKESİN küresel teknoloji ekonomisine katılmasına izin vermenin zamanı geldi.”

MESE Nedir? Nasıl Kullanılır?

MESE.io, finansal kapsayıcılık için tasarlanmıştır ve yükselen ve gelişmekte olan pazarları hedeflemektedir. Mikro Hisse Senedi Borsası MESE.io, küresel teknoloji hisse senedi piyasasına mikro katılım sağlayan dünyanın ilk mikro hisse senedi borsasıdır. Mikro hisse senetleri dijital Algorand ASA token’larıdır ve yüksek değerli teknoloji şirketi hisse senetlerinin gerçek değerinin 1/10.000’ini temsil eder. Apple, Tesla, Amazon, Google, Microsoft, Twitter ve Netflix, listelenen ilk mikro hisse senetleridir ve değerin temelindeki varlıklar olarak gerçek hisse senetleriyle %100 desteklenir. Tarihte ilk defa, herkes dünyanın en istikrarlı ve ileri teknoloji şirketlerinin büyümesine ortak olabilir!

mese

Micro Equity (Mikro Eşitlik) nedir?

MESE.io’nun sunduğu mikro hisse senedi, esasen, tokenize edilmiş bir hisse senedidir. Ancak borsanın yaptığı şey, belirli bir paylaşım için bunu 10.000 parçaya bölmek. Ve pratikte olan şey, hisseleri nezarette tutmak ve ardından bu hisselerin her biri için 10.000 mikro hisse token’ı çıkarmak. Ve sonra bu token’lar MESE.io’da serbestçe satın alınabilir, satılabilir ve takas edilebilir.

Mikro Hisse Senetlerinde Benzersiz Olan Nedir?

Mikro hisse senetleri, istikrar ve yüksek büyüme potansiyeline sahip tokenize edilmiş hisse senetleridir. Mikrofinans alanında yeni bir araçtır. Kullanıcılar, mikro hisse senetlerini erişilebilir bir fiyat noktasından satın alabilir ve mikro hisse senetlerini destekleyen temel varlıkların (hisse senetleri) istikrar ve büyüme potansiyeline erişebilirler.

Mikro Eşitlik Nasıl Yaratılır?

Kripto para birimlerinin ve özellikle Algorand blok zincirinin yeniliği sayesinde mikro hisse senedi mümkün hale geldi. Tüm mikro hisse varlıkları, Algorand blok zincirinde ASA (Algorand Standard Asset) token olarak oluşturulur. Tüm mikro hisse ürünleri, listelenen mikro hisse senetlerinin eşdeğer gerçek öz sermayesi ile desteklenir ve MESE.io tarafından tutulur.

Kripto Para Birimleri ve Blok Zinciri Mikro Hisse Senetleri İçin Neden Kritiktir?

Merkezi olmayan, izinsiz bir blok zinciri üzerine inşa ettiğinizde, iki ana fayda sağlarsınız: Birincisi, işlem maliyetleri dışında tipik genel maliyetlerinizin artık gerçekten mevcut olmamasıdır. Varlıkları oluşturduktan sonra orada olurlar ve minimum yönetim gerektirirler. Ve işlem maliyetleri aslında oldukça önemsiz olma eğilimindedir. Bu nedenle, genel giderleri karşılamak için fahiş ücretler talep etmeye veya varlıkları borsada tutmaya zorlamalarına gerek yoktur. Aksi takdirde dışlanacak olan kullanıcılara ve pazarlara hizmet etmeye olanak tanır. İkincisi, varlıkların bağımsız olarak dijital token’lar olarak tutulabilmesi ve serbestçe alınıp satılabilmesi veya bir varlık olarak tutulabilmesidir.

Mikro Hisse Senetleri İçin Hangi Hisse Senetlerinin Kullanılacağına Nasıl Karar Verildi?

Firma, bunu şöyle açıklıyor: “Üç ana kriterimiz vardı: Şirketler ağ etkilerinden veya bir ekosistemden yararlanmalıdır, güçlü bir teknoloji platformuna sahip olmalıdır ve sosyal veya teknolojik cephede kendi alanlarında yenilikçi olmalıdır. Tesla’yı bir ekosistem olarak ve bir bütün olarak bakıldığında ağ etkilerine sahip olan ilgili teknolojilerden birisi olarak tanımladık. Microsoft ve Amazon, temel işlerinde ve bulut veri altyapılarında net ağ etkileri yaşıyor. Apple, bir ekosistem oyununun ve yeniliğin somut örneğidir. Netflix, ölçek ekonomileri ve pazarlar oluşturmuştur ve ağ etkileri sınırlı olsa da, medya içeriği oluşturma ekosisteminde yenilikçi ve büyüyen yeteneklere sahiptir. Twitter, bu gruptaki karanlık at olarak kabul edilir, ancak ilk satırdaki bir haber ve sosyal yorum olarak sosyal işlevi ve net ağ etkileri, onu küçümsenemeyen bir varlık olarak kabul etmeyi sağladı. Umudumuz, düşünceli ve yenilikçi işlevlerin sayısını artırması ve gücünü ikiye katlamasıdır. Ve Google da Google’dır.”

mese nedir

Listelenen Hisse Senetleri Nerede Tutuluyor?

Listelenen hisse senetleri MESE.io ile gözaltında tutulmaktadır. Hisse senedi elde olmadıkça yeni mikro hisse senedi çıkarmak mümkün değildir. Bu, son çare alıcısı olarak, mikro hisse senetleri için fiyat rehberi olarak temeldeki hisse senetlerine yönelik taahhüdü sürdürebilmeyi sağlar.

Ek Yeni Türler Eklenecek mi? Ve Ne Zaman?

Öngörülebilir gelecekte, herhangi bir yeni mikro varlık eklemeyi beklenmiyor. Ancak, kriterleri karşıladıkları sürece eklenmesi gereken şirketler de inceleniyor. MESE.io, en yenilikçi, etkili, ağa bağlı ekosistemleri arıyor, çünkü nihayetinde nasıl ticaret yaptıklarına bakılmaksızın mikro hisse senetlerinin spekülatif varlıklar yerine büyüme varlıkları olmalarını istiyor.

Geçerli Bir Mikro Hisse Token’ı Olup Olmadığını Nasıl Doğrulayabilirim?

Tüm mikro miktarlar, Algorand cüzdanındaki doğrulanmış varlıklardır ve arkasında bir onay işareti vardır. Her token’ın belirli bir kimlik numarası vardır ve bu token’ın doğru olup olmadığını kontrol etmek için AlgoExplorer.io’ya gidebilirsiniz. Doğru jetonla işlem yaptığınız sürece, hiç sorun olmamalıdır. Ve bu Algorand cüzdanı ile doğrulanabilir.

MESE.io’yu Neden Yarattınız?

MESE.io tamamen IBMR.io tarafından tutulmaktadır ve misyonları, dünyanın ilk mikro varlığı olan ARCC’yi (Asia Reserve Currency Coin) yaratarak küresel finansal eşitsizliği çözmek ve inovasyon yoluyla erişilebilir ve adil bir merkezi olmayan finansal sistem oluşturmaktır. IBMR.io, doğrudan ve erişilebilir kullanıcı katılımı ve merkezi olmayan ağ etkileri aracılığıyla, mevcut finansal sistem tarafından dışlananlar için tasarlanmış ve çalışan küresel bir finansal sistemi desteklemeyi taahhüt etmektedir. Misyon yıkıcı değil, ekonomik uzlaşma gücü olarak blockchain inovasyonunu uygulayarak dünyaya gerçek bir denge getirmektir.

MESE.io’ya Kimler Katılabilir?

Ürün, yükselen ve gelişen pazarlardaki katılımcılar için tasarlanmıştır. Bu, diğer ülkeleri hariç tutmaz, ancak ABD, ABD toprakları ve ABD yaptırımına tabi ülkeler ve/veya yargı bölgelerinin MESE.io’ya katılımı kısıtlanmıştır. MESE.io’ya erişim, 29 Eylül 2020’den sonra yalnızca katılım için uygun olan yargı bölgeleri ile sınırlandırılacaktır.

Mikro Hisse Senetlerimi MESE.io’da Nasıl Takas Edebilirim?

Mikro hisse senetlerini MESE.io’da satın aldıktan sonra ticaret yapmak, herhangi bir dijital borsa ile aynıdır. Yapmanız gereken tek şey içeri girip sahip olmak istediğiniz fiyata göre alım veya satım için bir limit emri koymak. Yine de herkes, kendini platformda ve ticaretle ilgili riskler konusunda eğitmek için biraz zaman ayırmalı. Ürünler için bu riskler azaltılmış ve en aza indirilmiş olsa da her zaman riskler olacaktır.

Kaynak: Mese.io Medium