Nedir & Nasıl

Çift Harcama Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

cift-harcama-nedir-temel-rehber-coin-bilgi

GİRİŞ

Çift harcama, bir dijital para biriminin iki kez harcanma riskidir. Bu risk, dijital para birimlerine özgü potansiyel bir sorundur çünkü dijital bilgiler, blockchain ağını ve onu manipüle etmek için gerekli bilgi işlem gücünü anlayan bilgili kişiler tarafından nispeten kolay bir şekilde yeniden üretilebilir.

Fiziksel para birimleri bu soruna sahip değildir çünkü kolayca kopyalanamazlar. Bir işleme dahil olan taraflar, fiziksel para biriminin gerçekliğini ve geçmiş sahipliğini anında doğrulayabilir. Fakat dijital para biriminde işler değişir.

Dijital para biriminde, sahibinin dijital paranın bir kopyasını çıkarması ve orijinali korurken bir yatırımcıya veya başka bir tarafa göndermesi riski vardır.

Bu, başlangıçta en popüler dijital para birimi veya “kripto para birimi” olan bitcoin ile ilgili bir endişeydi. Çünkü yalnızca bir kez harcandığını doğrulayacak merkezi bir ajans bulunmayan merkezi olmayan bir para birimi. Bununla birlikte, bitcoin, her işlemin gerçekliğini doğrulamak ve çift harcamayı önlemek için blok zinciri olarak bilinen işlem günlüklerine dayalı bir mekanizmaya sahiptir.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Çift harcama, bir blockchain ağı bozulduğunda ve kripto para birimi esasen çalındığında gerçekleşir. Hırsız, yasal görünmesi için para birimi işleminin bir kopyasını gönderir veya işlemi tamamen silebilir.
  • Yaygın olmamakla birlikte çift harcama yapılmaktadır. Bununla birlikte, çok daha olası olan, kripto para biriminin uygun şekilde güvenli olmayan bir cüzdandan çalınmasıdır.
  • Çifte harcamanın en yaygın yöntemi, bir blockchain hırsızının ağa birden fazla paket göndermesi ve işlemleri hiç gerçekleşmemiş gibi görünmesi için tersine çevirmesidir.

Çift Harcama Nedir?

Bitcoin, istisnasız tüm işlemlerin blok zincirine dahil edilmesini gerektirir. Bu mekanizma, bitcoinleri harcayan tarafın gerçekten onlara sahip olmasını sağlar ve ayrıca çift harcamayı ve diğer sahtekarlıkları önler. Doğrulanmış işlemlerin blok zinciri, ona daha fazla işlem eklendikçe zamanla oluşturulur.

Bitcoin işlemlerinin doğrulanması biraz zaman alır çünkü süreç, yoğun sayı hesaplama ve büyük miktarda hesaplama gücü kullanan karmaşık algoritmalar içerir. Bu nedenle, blok zincirini kopyalamak veya tahrif etmek, bunu yapmak için gereken muazzam bilgi işlem gücü nedeniyle son derece zordur.

Çift Harcamayla İlgili Blok Zincirinin Dezavantajları

Bilgisayar korsanları, blok zinciri güvenlik mekanizmasını aşma veya bir satıcıya sahte bir işlem günlüğü ve bitcoin ağının geri kalanına başka bir sahte işlem günlüğü göndermeyi içeren çift harcama tekniği gibi yöntemleri kullanarak bitcoin doğrulama sistemini aşmaya çalıştılar.

Bu oyunlar yalnızca sınırlı bir başarı ile karşılaştı. Aslında, şimdiye kadarki çoğu bitcoin hırsızlığı çift harcamayı içermedi. Bunun yerine yaşanan saldıların çoğu kullanıcıların yeterli güvenlik önlemleri olmadan bitcoin depolamasından kaynaklandı.

Çifte harcama için en büyük risk, bir kullanıcının bir kripto para biriminin dağıtılmış defterlerini koruyan bilgi işlem gücünün %50’sinden fazlasını kontrol etmesi durumunda meydana gelebilen %51’lik bir saldırı biçimindedir. Bu saldırı sayesinde kullanıcı blok zincirini kontrol ederse, ilk işlemler hiç gerçekleşmemiş gibi blok zinciri defterini tersine çevirerek cüzdanlarına birden çok kez transfer bitcoinlerini işleyebilecekler.

Bitcoin’de Çift Harcama Nasıl Olabilir?

Bitcoin, en azından protokol beklendiği gibi kullanıldığında, çift harcama saldırılarını önlemek için dikkatlice tasarlanmıştır. Yani, bireyler işlemlerin bir blokta onaylanmasını beklerse, gönderenin bunu geri almasının kolay bir yolu yoktur. Bunu yapmak için, gerçekçi olmayan miktarda hash gücü gerektiren blok zincirini “tersine çevirmeleri” gerekir.

Bununla birlikte, onaylanmamış işlemleri kabul eden tarafları hedefleyen bir avuç çift harcama saldırısı vardır. Düşük değerli satın alımlar için, örneğin bir yatırımcı, işlemlerin bir bloğa dahil edilmesini beklemek istemeyebilir. Yoğun bir fast-food restoranı, ağ her satın alma işlemini gerçekleştirirken muhtemelen ayakta kalamaz. Dolayısıyla, bir işletme “anında” ödemeleri mümkün kılarsa, kendilerini iki kat harcamaya açar. Birisi hamburger sipariş edebilir, parasını ödeyebilir ve ardından aynı parayı hemen kendi adresine gönderebilir. Daha yüksek bir ücretle, bu yeni işlem büyük olasılıkla önce onaylanacak ve bu nedenle bir öncekini geçersiz kılacaktır.

Çift harcama yapmak için üç popüler yöntem vardır:

  • % 51 saldırılar : tek bir varlık veya kuruluş, hash oranının % 50’sinden fazlasını kontrol etmeyi başardığında, bu da işlemlerin sırasını hariç tutmalarına veya değiştirmelerine olanak tanır. Böyle bir saldırı Bitcoin’de pek olası değildir, ancak diğer ağlarda da olmuştur.

  • Yarış saldırıları: birbiriyle çakışan iki işlem, aynı fonlar kullanılarak arka arkaya yayınlanır ancak yalnızca bir işlem onaylanır. Saldırganın amacı, yalnızca kendisine fayda sağlayan işlemi doğrulayarak (örneğin, aynı parayı kontrol ettiği bir adrese göndererek) ödemeyi geçersiz kılmaktır. Yarış saldırıları, alıcının onaylanmamış bir işlemi ödeme olarak kabul etmesini gerektirir.

  • Finney saldırıları: Bir saldırgan, bir işlemi ağda hemen yayınlamadan bir bloğa önceden mayınlar. Bunun yerine, aynı paraları başka bir işlemde harcıyor ve ancak o zaman önceden kazılmış bloğunu yayınlıyor, bu da ödemeyi geçersiz kılabilir. Finney saldırıları, belirli bir olay dizisinin gerçekleşmesini gerektirir ve ayrıca alıcının onaylanmamış işlemleri kabul etmesine bağlıdır.

Gördüğümüz gibi, blok onaylarını bekleyen bir yatırımcı, çifte harcamaların kurbanı olma riskini büyük ölçüde azaltacaktır.

Yorum Yap