Civic (CVC) Nedir? Yeni Başlayanlara Temel Rehber

Civic (CVC) Nedir

civic-coin-nedir-temel-rehber

Civic (CVC) Nedir?

Civic, dijital kimlikleri daha iyi yönetmek için dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanan kişisel bir kimlik doğrulama protokolüdür. Civic, tüketici ürünleri için kalite doğrulamaya odaklanan blockchain projelerinde olduğu gibi , dünya çapındaki bireyler ve endüstriler için daha güvenli, daha ucuz ve daha verimli bir kimlik doğrulama yöntemi öngörüyor.

Müşterinizi Tanıyın (KYC) doğrulama sürecinden kaç kez geçmek zorunda olduğunuzu hayal edin. Yeni bir işe başvurduğunuzda, bir banka hesabı açtığınızda veya bir ICO’ya katıldığınızda, kimlik kanıtı sunmanız ve doğrulanmasını beklemeniz gerekir. Hizmete bağlı olarak, kuruluşların bu bilgileri eski sistemlerle doğrulamak için zaman ve kaynak harcaması gerektiğinden, bu işlem günler veya haftalar sürebilir.

Civic, bu soruna yeni bir çözüm sunuyor; kişisel kimlik bilgilerinizin tek bir girişi, herhangi bir kuruluş veya hizmetin, aynı verileri iki kez sağlamanızı istemeden blok zincirinde çapraz kontrol etmesine izin verir.

Civic Nasıl Çalışır?

Civic’in ağı, üç farklı fakat birbirine bağlı varlığı barındırır: kullanıcılar, doğrulayıcılar ve hizmet sağlayıcılar

Kullanıcılar, bir kimlik kaydetmek için protokolü kullanmak isteyen kişilerdir. Civic, Secure Identity uygulamasıyla bunu kolay ve güvenli hale getirir .

Doğrulayıcılar, blok zincirinin dağıtılmış defterinde bir kimliğin gerçekliğini doğrulamaktan sorumludur. Daha sonra bu bilgileri, müşterilerinin kimliklerini doğrulaması gereken hizmet sağlayıcılara satarak verileri CVC ile değiştirebilirler. Civic, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve bu iş için veri doğrulamasını ve ödemeyi denetlemek için akıllı sözleşmeler kullanır.

Güvenli Kimlik Uygulaması

Civic’i kullanmaya başlamak için, Secure Identity uygulamasını mobil veya web biçiminde (veya her ikisinde) indirmeniz gerekir. Uygulamayı kurarken, adınız, adresiniz, sosyal güvenlik veya vergi kimlik numaranız, pasaport numaranız, ehliyetiniz vb. dahil olmak üzere çeşitli kişisel kimlik bilgilerinizi girersiniz. Kullanıcı adı ve şifre kullanmadan, parmak izi taraması gibi çok faktörlü yöntemlerle, uygulamayı tamamen kontrolünüz altında tutmak için güvenli hale getirmeniz gerekir.

Uygulama ayrıca kişisel bilgileri üçüncü taraf bir cüzdan tarafından verilen özel bir anahtarla şifreler. Bu şifreleme, Civic ve kullanıcıları arasında bir tampon görevi görerek, Civic’in sizin izniniz olmadan kişisel kimlik bilgilerine erişmeyeceği konusunda içinizin rahat olmasını sağlar.

Aslında Civic, herhangi bir kişisel bilgiyi doğrudan blok zincirinde saklamaz. Bunun yerine, referans için bu bilgilerin tasdiklerini saklar. Verilerin kendisi yerine verilere referansları saklamak, kendi hassas kimlik bilgilerinizin kontrolünün her zaman elinizde olmasını sağlarken, aynı zamanda doğrulayıcıların verilerinizin gerçekliğini onayladığına dair kanıt sağlar.

CVC Token ve Civic Marketplace (Identity)

Doğrulayıcı kimlik bilgilerini doğruladığında, diğer hizmet sağlayıcılar, Civic’in yardımcı program simgesi olan CVC’ye sahip bir kullanıcı adına bu bilgilere erişim haklarını satın alabilir. Doğrulayıcılar ayrıca, yakın zamanda markalı Identity olan Civic Marketplace’te kullanıcının izniyle bilgilerin haklarını satabilir . Bir hizmet sağlayıcı kimlik bilgileri için ödeme yaptığında, CVC bir doğrulama sözleşmesine dahil edilir. Doğrulayıcı kimlik bilgilerinin kanıtını sağladığında, karşılığında hem kendisi hem de kullanıcı CVC’yi alır. Doğrulayıcılar, bir servis sağlayıcının talebine göre hangi bilgilerin doğrulanacağını seçip seçebildiğinden, bu hizmet de esnektir.

Bir kredi puanı şirketi gibi bir hizmet sağlayıcısının bir müşterinin kredi geçmişine ve banka hesabı bilgilerine erişmesi gerektiğini varsayalım. Kullanıcı ile iletişim kurduktan sonra, hizmet sağlayıcı önceki bir onaylayıcıya, belki bir kredi kartı şirketine, bankaya veya başka bir finans kuruluşuna bir veri talebi sunacaktır. Bu doğrulayıcı, müşterinin şu anda sağladığı bilgilerle bunu doğrulamak için blok zincirinden istenen bilgilerin karmasını alır. Her şey kontrol edilirse, doğrulayıcıya bu hizmetler için ödeme yapılır (kullanıcı gibi) ve hizmet sağlayıcı müşterinin kimliğini onaylar.

Civic Ekibi ve Yol Haritası

Kurucu ortak ve CEO Vinny Lingham, on yıldan fazla e-ticaret deneyimine sahip bir seri girişimcidir. 

Projenin CTO’su ve kurucu ortağı Jonathan Smith, Deloitte ve RBS gibi kuruluşlar için geliştirme, teknik analiz ve yönetim konularında 15 yıldan fazla deneyime sahiptir.

Civic’in web ve mobil uygulamasında zaten çalışan bir ürün var. Ve bugün isterseniz, doğrulayacak bir doğrulayıcı olduğu sürece, ağa onay için bilgi gönderebilirsiniz. 2018’in 3. çeyreğinde ekip, Civic Marketplace’i Identity olarak yeniden adlandırdı, akıllı sözleşmeler uyguladı ve fiat oranları için destek ekledi. Görünüşe göre ekibin odak noktası, temel Civic teklifinden Identity pazarına kaydı. 

CVC Nereden Alınır?

Binance, BTC veya ETH’de token’ın 24 saatlik hacminin neredeyse yüzde 50’sini oluşturan CVC pazarına hakim. Bittrex ve Huobi diğer iki popüler seçenektir.

CVC Nerede Saklanır?

Bir ERC20 tokenı olarak CVC’yi bir Ethereum cüzdanında saklayabilirsiniz. Seçenekleriniz arasında  MyEtherWalletLedger Nano STrezor ve MetaMask bulunmaktadır.

Civic: Son Düşünceler

Civic ile, yeniden kullanılabilir KYC ve kişisel kimlik bilgileri, ilgili herhangi bir hizmet için kimlik doğrulamasını kolaylaştırabilir. Hizmet sağlayıcıların bir kullanıcının kimliğini doğrulamak için çaba ve para harcaması gerekmez. Ağdaki bir doğrulayıcı onlar için eski işleri yaptığı sürece, bilgi sürecini gerçek zamanlı olarak almak için Civic’te yalnızca bir ücret ödemeleri gerekir. Ayrıca, kullanıcıların aynı bilgileri birbiri ardına yorulmaksızın farklı kuruluşlara göndermeleri gerekmez; bu da ek zaman ve emekten tasarruf sağlar.

Tüm bunların arkasında daha fazla kimlik güvenliği ve bütünlüğü vaadi var. Civic uygulamasının şifreleme ve biyometrik kilitleme mekanizmaları, kullanıcılara kimlikleri üzerinde tam kontrol sağlarken, blok zincirinin kendi şifrelemesi ve dağıtılmış yapısı, bu bilgileri kullanıcı izni olmadan hırsızlık ve açığa çıkmadan korur.