Altcoin Nedir & Nasıl

Decred (DCR) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

decred-nedir-temel-rehber

Decred Nedir?

Decred (DCR) , blok zincirinde merkezi olmayan yönetişim ve karar almaya öncelik veren bir kripto para birimidir. Amaç, doğrudan madenciler ve para sahipleri tarafından oylanan ve yürürlüğe giren iyileştirmelerle özerk olarak çalışan bir kripto para birimidir.

Decred, bu merkeziyetsiz hedeflere ulaşmak için temel aldığı Bitcoin protokolüne göre bazı temel değişiklikleri içeriyor.

Decred, kripto meraklılarını için 8 Şubat 2016’da ana ağını başlattı. Bazıları için Decred, Bitcoin’in başından beri olması gereken her şeyi temsil ediyordu. Bunu, eşler arası bir ağ için merkeziyetsizliğin ve demokratik karar almanın zirvesi olarak gördüler. Buna ek olarak yeni özellikler için saldırılara ve topluluk taleplerine hızlı bir şekilde yanıt vermesine izin verdiler.

Öte yandan, birçok şüpheci, Decred’in masaya gerçekten yeni ve benzersiz olan ne getirdiğini sorguluyor. Diğer kripto para birimleri, topluluk ihtiyaçlarını dahil etmek için mekanizmalara sahiptir ve Decred’i neden daha yerleşik bir para birimi yerine kullanmayı seçeceğiniz tam olarak açık değildir.

Decred’in geliştiricileri ve topluluğu, ağın iyileştirmeleri ve değişiklikleri dahil etme protokolünün uzun vadede piyasadaki en uygun kripto para birimi haline gelmesine izin vereceğine inanıyor. Zamanla, Decred’in gelecekteki kripto para birimi kullanıcılarının ihtiyaçlarına en çok cevap veren kripto para olacağına ve bunun da onu kullanıcı etkisine dayalı olarak en önde gelen para haline getireceğini iddia ediyorlar.

Decred Hangi Sorunu Çözmeyi Amaçlıyor?

Decred’in geliştiricileri kripto meraklıları ve Bitcoin’i erken benimseyenler, Bitcoin’in çalışma biçiminde bir verimsizlik tespit ettiler. Madencilik operasyonları büyüdükçe, Bitcoin’in karar verme süreci daha merkezi hale geldi ve en büyük madencilik şirketleri Bitcoin iyileştirme süreci üzerinde büyük miktarda güce sahip oldu. Ek olarak, bazı Bitcoin iyileştirmeleri yumuşak bir çatal yoluyla uygulanabilirken, Bitcoin yazılımında önemli bir değişiklik içeren hemen hemen tüm iyileştirmeler, eski blok zincirinden sert bir çatal gerektirdi.

Bu, Bitcoin blok zincirinde önerilen SegWit2x hard fork’uyla 2017’de sergilendi. Tartışmalar alevlendi ve topluluk, ağın geleceği konusunda kargaşa içindeydi. Sonunda, madencilerden, kurumsal kullanıcılardan ve borsalardan yeterli desteği olmadığı için hard fork iptal edildi. Decred’e göre, madencilerin ve kurumsal kullanıcıların blok zincirinde bir iyileştirme üzerinde sahip oldukları bu tür bir güç, ters etki yaratıyor.

Topluluğun bir çatal üzerinde anlaşmaması durumunda, bağımsız gruplar da Bitcoin açık kaynak blok zincirinin kendi sert çatallarını oluşturabilirler. Bunu Bitcoin Cash, Bitcoin Gold ve Bitcoin Diamond ile zaten gördük . Bu şubeler, farklı şekillerde ve farklı hızlarda çeşitli iyileştirmeler uygulayarak, bir gelişme hakkında her fikir birliğine varılmadığında Bitcoin topluluğunu parçalamaktadır.

Decred, özellikle topluluğu bölen sert çatalları azaltmayı veya ortadan kaldırmayı hedefliyor. Decred’de hard fork mümkünken ve aslında proje kısa süre önce tamamen kullanıcı odaklı ilk hard fork’ta gezinirken, Decred’in oylama protokolü, kullanıcıların aktivasyondan önce değişiklikleri oylayabilmesini sağlıyor. Daha sonra oylama geçtiğinde değişiklikler canlıya geçer.

Decred Takım ve İlerleme

Diğer birçok blok zinciri projesinden çok daha fazlası, topluluk Decred’i yönetiyor. Politeia’nın uygulanmasıyla birlikte, projenin geleneksel bir liderlik ekibi yok.

2016’daki kökeninden bu yana, Decred oldukça fazla şey başardı. Geliştirme ekibi, Q2 2017’de blockchain tabanlı zaman damgaları oluşturdu, o yılın 3. çeyreğinde Bitcoin ve Litecoin ile zincir üzerinde atomik takasları tamamladı ve bildiğiniz gibi 2018 Ekim ayında Politeia’yı piyasaya sürdü.

Yol haritasındaki sonraki dönüm noktalarından bazıları şunlardır:

  • Android cüzdan ve Trezor entegrasyonu
  • Yıldırım Ağı
  • Decrediton Politeia entegrasyonu
  • Gizlilik işlevi
  • Merkezi olmayan özerk kuruluşlar

Rekabet

Decred, Bitcoin ve Litecoin gibi geleneksel kripto para birimleri dışında, merkezi olmayan bir yönetişim odağına sahip projelerle rekabet ediyor. Aragon, yönetişim odaklı bir kripto örneğidir. Bununla birlikte, Decred topluluğu projenin fiili para birimi haline gelmesiyle daha çok ilgilenirken, Aragon merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) etrafında toplanıyor.

DCR Nereden Alınır?

DCR satın almak için en iyi seçenekler Binance ve Bittrex’tir. Her iki platformda da bunun için BTC ticareti yapabilirsiniz. UPbit’te KRW ile ticaret çifti olarak da mevcuttur.

DCR Nerede Saklanır?

DCR’nizi saklamak için ideal yer Decrediton cüzdanındadır. Bu bir Grafik Kullanıcı Arabirimi olduğundan, kullanımı Komut Satırı Arabiriminden daha kolaydır ve Mac, Linux ve Windows işletim sistemlerinde mevcuttur. Bu cüzdanı kullanırsanız paralarınızı yatırdığınızdan emin olmanız gerekir.

Ayrıca üçüncü taraf seçenekler olarak emrinizde Exodus, Coinomi ve Atomic var.

Her zaman olduğu gibi, güvenlik bir numaralı önceliğinizse, donanım cüzdanı mükemmel bir seçimdir. Ledger ürünler DCR desteklemez ve Trezor’a kısa bir süre sonra  Decrediton entegre edilecek.

Sonuç: Güçlü Yönler ve Zorluklar

Decred’in en büyük gücü, topluluğudur. Kurucu geliştirme ekibi, büyük kripto projelerinin eski geliştiricilerinden, özellikle de Bitcoin’in Go programlama dilinde yazılmış bir sürümü olan Btcsuite’in geliştiricilerinden oluşuyor. Btcsuite’in açık kaynak Go kodu diğer projeler için de kullanılmıştır.

Ekip, Decred’i topluluk üyeleri için daha kullanışlı hale getirecek şekilde genişleten harika özellikler oluşturabilirse, o zaman Decred’in benimsenmesi, iyi yönetişimin iyi kararlar almasına yol açtığı için büyümeye devam edecektir. Bununla birlikte, Decred’in topluluğu hızlı gelişmeler için harekete geçemez veya organize edemezse, Decred kendisini kutudan daha iyi özellikler sunan yeni, heyecan verici kripto para birimleri tarafından hızla aşılmış bulabilir.

Yorum Yap