Zilliqa (ZIL) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Zilliqa (ZIL) Nedir

zilliqa-nedir-temel-rhber

Zilliqa (ZIL) Nedir?

Zilliqa, blok zincirinin boyutu büyüdükçe doğrusal ölçeklemeye izin veren, parçalama uygulamak için tasarlanmış ilk halka açık blok zinciridir.

Zilliqa, bir blok zincirinin fikir birliğine ulaşma şeklini temelden değiştirir. Parçalama çözümleri ağın boyutuna göre ölçeklenir. Teorik olarak, Zilliqa’nın saniyede işleyebileceği işlem sayısında bir sınır yoktur. Bununla birlikte, pratik olarak, ağdaki düğüm sayısına bağlı olarak, Zilliqa saniyede on binlerce veya yüz binlerce işlemi işleyebilir.

Zilliqa ayrıca akıllı sözleşmeleri desteklemeyi vaat ediyor. Parçalanmış bir ağda akıllı sözleşmeler yürütmek, Zilliqa için büyük bir teknik zorluktur.

Zilliqa Nasıl Çalışır?

  • Ölçeklenebilirlik Sorununu Çözme

Blockchain’in kendine özgü bir ölçeklenebilirlik sorunu vardır. Bir ağda ne kadar çok düğümünüz varsa, fikir birliğine varmak o kadar zor olur.

Bu noktayı açıklamak için, fikir birliği ölçeklendirmeyi insanlar açısından düşünmek faydalı olacaktır:

  • Küçük bir yakın arkadaş grubuyla karar vermek çok kolay. Her zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz, ancak herkesin nasıl hissettiğini görmek basittir.
  • İnsanlarla dolu bir oditoryum gibi daha büyük bir grup insan için, insanların hızla oy kullanmaları için ellerini kaldırmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak sayılması zorlaşır ve herkesin dürüst davrandığından emin olamazsınız.
  • Binlerce veya milyonlarca kişiden oluşan gruplarla, daha fazla enerji tüketen daha karmaşık bir oylama sistemine ihtiyacınız olacak. İnsanların iyi niyetle hareket ettiğinden de emin olamazsınız ve kesinliğe ulaşmak zordur.

Ağınız büyüdükçe fikir birliğinin nasıl daha karmaşık hale geldiğini görebilirsiniz. Konsensüs hızı / kalitesi ve ağ boyutu ters orantılıdır. Biri yukarı çıktığında diğeri aşağı iner.

Blok zinciri ölçeklenebilirlik sorununa yönelik diğer çözümler, bazı bilgileri zincir dışına taşımaya odaklanır. Ya da blok boyutunu artırmaya çalışırlar ve her bir fikir birliği turunda daha fazla işlem üzerinde etkili bir şekilde fikir birliği sağlarlar. Bu çözümler geçici olarak işe yarayabilir, ancak ölçeklenebilirlik sorununu temelde çözmezler.

Bunu düzeltmek için, tüm sistemin mimarisini, fikir birliği hızı ve ağ boyutu pozitif olarak ilişkilendirilecek şekilde değiştirmeniz gerekir.

  • Zilliqa’nın Ölçeklenebilirlik Yanıtı

Zilliqa, ağa daha fazla düğüm katıldıkça daha fazla işlem gerçekleştirmenin bir yolunu buldu. Bu fikir blok zincirini sıfırdan ve yeniden hayal etmeyi içeriyor. Yeni modelleri, katılan her ~600 yeni düğümle ağın verimini artırmak için hibrit bir fikir birliği protokolü uygular.

Her parça, atanmış işlemlerini diğer parçalarla paralel olarak bir mikro blok halinde işler. “DS dönemi” olarak bilinen paralel işlem süresinin sonunda, bu mikro bloklar blok zincirine eklenen tam bir blok halinde birleştirilir.

Parçalama: Çalışmayı Ağ Geneline Bölme

Zilliqa bu ölçeklenebilirliği nasıl gerçekleştiriyor? Parçalama olarak bilinen bir çözüm kullanıyorlar. Zilliqa protokolü, ağdaki madencilik düğümlerinin sayısını 600 düğümlü gruplara ayırır. Her grup bir parça olarak bilinir.

Örneğin, yukarıdaki testnet örneklerinde, 1.800 düğüm ile çalışırken, test ağı kendisini 3 parçaya böldü. 3.600 düğüm ile çalışırken 6 parça vardı. Ağa daha fazla düğüm katıldıkça, Zilliqa ağı daha da bölerek daha fazla parça oluşturabilir.

Bu parçaların her biri, ağ işlemlerinin küçük bir bölümünü işler. Basitleştirilmiş terimlerle, altı parça varsa, her parça ağ işlemlerinin yaklaşık 1 / 6’sını işler. Ne kadar çok parça varsa, ağ, fikir birliği yükünü parçalar arasında o kadar fazla böler ve bilgi işlem taleplerini nispeten sabit tutar.

Zilliqa Coin Temini

Zilliqa, ekosistemi için bir tokena sahiptir. Başlangıçta ZIL, Ethereum blok zincirine dayalı bir ERC-20 tokenı idi. Zilliqa ana ağı, Ocak 2019’un sonunda piyasaya sürüldü. Bu lansmanla, ERC-20 ZIL tokenleri Zilliqa yerel tokenleri ile değiştirildi.

Ocak 2019 itibarıyla dolaşımda 8 milyardan biraz fazla olan toplam 12.6 milyar ZIL token var.

Zilliqa Yol Haritası ve Ekip

Zilliqa, 2017’nin sonuna doğru özel bir finansman turunda 12 milyon dolarlık ETH’ye eşdeğer bir artış sağladı. Özel turdan sonra, ETH’nin yükselen fiyatı, başlangıçta 12 milyon dolar değerinde özel finansmanın yakında projenin 20 milyon dolarlık sabit sınırında değerleneceği anlamına geliyordu.

Sert sınırına ulaşan Zilliqa, topluluğuna artık halka açık bir satışa ihtiyacı olmadığını söyledi. Ancak topluluk ilgisi nedeniyle Zilliqa, 4445 ETH’yi Ocak 2018’de halka açık bir satışa tahsis etti.

O zamandan beri, Scilla akıllı sözleşme programlama dili Mayıs 2018’de kullanıma sunuldu. Kasım ayında testnet başlatıldı, bu nedenle proje madencileri ve geliştiricileri platformu test etmeye davet etti.

En sonki önemli dönüm noktası,  31 Ocak 2019’daki ana net lansmanıydı. İlk başlatma, madencilik ödüllerinin tahsis edildiği ancak hiçbir işleme izin verilmeyen önyükleme modu için ayarlandı. Bu, ağı erken saldırılara karşı korumak içindir.

ZIL Nereden Alınır?

ZIL token şu anda Binance, Coinbase ve  Huobi gibi birçok borsada mevcuttur.

ZIL Nerede Saklanır?

ZIL satın alırsanız, bunları herhangi bir Ethereum ERC-20 uyumlu cüzdanda saklayabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanında soğuk depolamayı öneriyoruz . Token değişiminden sonra, büyük olasılıkla resmi bir Zilliqa cüzdanı kullanmanız gerekecek.

Zilliqa: Sonuç

Ölçeklenebilirlik, blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojileri için bir sorun olmaya devam edecek. Pek çoğunun aksine, Zilliqa ölçeklenebilirlikle doğrudan mücadele eden önemli bir projedir. Bu nedenle, platformun kendisi blok zincirinde önemli bir gelişme olabilir. Bununla birlikte, daha genel olarak, Zilliqa’nın parçalama teknolojisindeki açık kaynaklı atılımlarının önümüzdeki yıllarda diğer blok zinciri projeleri için de kullanılacağını görmeyi bekliyoruz.