Borsalar Nedir & Nasıl

Coinsquare Nedir? Coinsquare Hakkında Genel Bilgiler

Giriş

Coinsquare Kanada’nın en büyük borsalarından biri. Geçtiğimiz 2 yılda kayda değer büyüme kaydetti. Ancak hakkında bazı tartışmalar da yaşandı. 2020 yılını çalkantılı geçiren borsa haberlerde kendine geniş yer buldu.

Coinsquare hakkındaki iddialara borsanın genel görünümüne ve özelliklerine genel bir bakış atalım.

Coinsquare’in Kısa Tarihi

Coinsquare başlangıçta Coinsquare.io olarak yola çıkmıştı ardından işlerini büyüterek Coinsquare.com’a geçiş yaptılar. Ayrıca şirket madenciliğe yatırım yapan başka bir şube açtı ve varlıklı yatırımcılara hizmet eden yatırım opsiyonlarını da sunmaya başladı.

Şirket 2014 yılında kurulda ve neredeyse kurulduğundan itibaren katlanarak büyüdü. Geçtiğimiz yıllarda 50 milyon dolara ulaşan fonlama aldı ve doksandan fazla çalışanı bulunan bir ofise sahip. Bu sayıyı yıll sonuna kadar 200’e çıkarmayı planlıyorlar. Bu gelişmeler Coinsquare’in Kanada’da dominant bir kripto para borsası olmasını sağladı. Borsa kullanıcı sayısı yüz bini geçti.

QuadrigaCX trajedisinin Coinsquare şans olmasının da Coinsquare yükselişinde ayrı bir etkisi vardı. Quadriga CEO’su özel cüzdan anahtarlarını kimseye söylememişti ve bu anahtarlar CEO hayata gözlerini yumunca bir sır olarak kaldı. Böylece Quadriga çökmüştü.

Bununla birlikte diğer Kanadalı kripto para borsaları da ortaya çıktı ve hali hazırda var olanlar operasyonlarını genişlettiler. Örneğin BitBuy, Coinsmart ve Coinberry bunlardan bazılarıydı. Market rekabeti böylece giderek arttı.

Güvenlik

Quadriga faciası binlerce kullanıcının milyonlarca dolarının uçup gitmesine sebep olmuştu. Bu yüzden güvenlik ve kripto paraların saklanma biçimi oldukça önemli. Yaklaşık 5 yıllık tarihinde Coinsquare güvenlik açısından bir problem yaşamadı.

Borsa Güvenliği

Coinsquare tanınmış güvenlik protokolleriyle birlikte çalışıyor. Bu şirketler coin’lerin yönetimini ve sunucu güvenliğini test ediyor. Soğuk cüzdanlarda saklanan kripto paralar borsadaki kripto paraların neredeyse %95’ini oluşturuyor.

Borsaların güvenlik açısından bir diğer endişe verici durumu defter takibinin ve hesap bakiyelerinin kaybolması olabiliyor. Bitgrail borsasından buna benzer bir durum yaşanmıştı ve kullanıcılar mağdur olmuştu. Coinsquare bakiyelerin gün içerisinde iki binden fazla defa kontrol edildiğini ve bu sorunun ortadan kalktığını öne sürüyor.

Öte yandan Coinsquare sunucularını stres testine tabii tuttuğunu bu yüzden DDoS saldırılarına karşı dayanıklı olduğunu iddia ediyor. Geçmişte Bitfinex gibi büyük borsalar bile DDoS saldırıları dolayısıyla zor duruma düşmüştü.

Kullanıcı Güvenliği

Coinsquare aynı zamanda kullanıcıların alması gereken önlemlere de destekte bulunuyor. Örneğin 2 faktörlü doğrulama sistemi birçok olta saldırısı ve kopya siteye giriş yapma ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Günümüzde SSL protokolü olmayan siteler oldukça nadirdir. Bu yüzden kullanıcıların tarayıcılarındaki adres çubuklarında kilit işaretini görmeden herhangi bir bilgi paylaşmamaları gerekiyor. Ek belirtmeliyiz ki hiçbir borsada değerler uzun süre saklanmamalıdır.

Coinsquare Güvenlik Açığı

Bütün güvenlik prosedürlerine rağmen Haziran 2020’de verilerinin kaybolmasına engel olamadı. Bu sorun bir hack’lenme vakası değildi ancak eski bir Coinsquare çalışanı tarafından gerçekleştirilmişti. Çalınan veriler darkweb üzerinden satışa sunuldu.

Verileri çalan eski eleman telefon numaraları, e-posta adresleri ve kimlik belgelerini ele geçirdi. Sim swap (sim kartların kopyalanması) adı verilen bir saldırıya karşı borsa zayıf hale gelmiştir. Bu saldırıda varlıklarını borsada tutunlar hedef alınıyor. Elindeki verilerin doğruluğunu kanıtlamak için saldırgan  verilerin bir kısmını paylaştı. Ek olarak bu sadece Coinsquare için değil kullanıcıların o telefon numarasıyla üye olduğu bütün borsa hesaplarını tehlikeye atıyor.

Coinsquare’de Yer Alan Kripto Paralar

Coinsquare başlangıçta Bitcoin borsasıydı. Sonradan sunduğu listeyi uzattı;

  • Ethereum (ETC)
  • Litecoin (LTC)
  • Bitcoin Cash (BCH)
  • Dogecoin (DOGE)
  • Ethereum Classic (ETC)
  • Dash (DASH)
  • Ripple (XRP)
  • Stallar Lumens XLM

Coinsquare daha çok Kanadalılar tarafından fiat geçişi borsası gibi kullanılıyor. Kanada Doları ile kripto para alınabiliyor. Tabii ki bu Kanada vatandaşı olmayanlar ya da Kanada Doları kullanmayan yatırımcılar için doğru bir giriş borsası sayılmaz. Ayrıca kripto para çeşitliliği açısından oldukça kısıtlı. Günümüzde birçok borsada 20’nin üzerinde kripto para yer alıyor.

Coinsquare Platformu

Hangi tip kripto para yatırımcısı olduğunuza göre platform özellikleri deneyimlerinizi değiştirebilir. Bazı yatırımcılar alıp saklamak isterken bazıları günlük olarak al-sat yapmak isterler. Borsaların farklı yaklaşımlara karşı farklı çözümler sunması gerekir. Coinsquare’de de bahsettiğimiz durum için çabuk al-sat ve normal alım satım seçenekleri bulunuyor.

Coinsquare platformundan bir derinlik grafiği

Diğer yandan Coinsquare platformu genel olarak sade ve anlaşılır. Fakat alternatiflerine göre çok fazla göze çarpan özelliği bulunmuyor ve sadece Canada’da ikamet edenler üye olabiliyor. Borsa arkadaşlarına referans olanlara oldukça cömert davranıyor. Her üye olan, kimlik doğrulayıp yatırım yapan arkadaş başına 20 dolar ödül veriyor. 1 kullanıcı en fazla 100 dolar ödül alabiliyor.

Coinsquare Uygulaması

Bütün gün masaüstü bilgisayara erişimi olmayan kullanıcılar için Coinsquare mobil uygulamasını sunuyor. Mobil uygulama hem Android hem de İOS cihazlar için geliştirildi. Platformun bütün fonksiyonları mobil uygulama üzerinden de kullanılabiliyor.

Coinsquare’in mobil uygulaması ve web platformu

Coinsquare CEO’su Hakkında İddialar

Geçen yıl Coinsquare için iyi bir yıl olmadı. Verilerin sızması dışından bazı raporlar CEO’nun çalışanlarını wash trading için yönlendirdiğini iddia ediyordu. Wash trading bir varlığın aynı anda alınıp satılarak borsa üzerinde çok fazla hareketlilik varmış gibi gösterilmesine verilen addır.

İddiaya göre düzenleyici kurumların borsayı inceleme altına alıp, incelemenin sona ermesinin ardından CEO çalışanlara böyle bir talimat vermiş. Wash trading tabi ki illegal ve bir çeşit market manipülasyonu olarak görülebilir.

Borsa hem veri sızdırılması hem de wash trading iddialarını yalanladı ve sistemlerini daha güvenli hale getirmek için çalıştıklarını belirtti. Fakat iddialar ortaya atıldıktan sonra herkesin kafasında soru işaretleri kaldı.

Yorum Yap