Altcoin Nedir & Nasıl

Compound (COMP) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

compound-COMP-nedir

Çoğu DeFi protokolü gibi, Compound da Ethereum üzerine kurulmuş, açık erişilebilir akıllı sözleşmeler sistemidir. Compound, borç alanların kripto varlıklarını protokole kilitleyerek kredi almalarına ve borç verenlerin ise kredi vermelerine odaklanmaktadır.

Compound, Ethereum’da kullanıcıların faiz elde etmelerine veya varlıkları teminat karşılığında ödünç almalarına izin veren algoritmik bir para piyasası protokolüdür. Herkes Compound’un likidite havuzuna varlık tedarik edebilir ve sürekli artan faiz kazanmaya başlayabilir. Bu rehber yazımızda Compound nedir, COMP nedir ve nasıl çalışır gibi soruların cevaplarını bir arada bulabilirsiniz. İyi okumalar…

Compound Nedir? (COMP)

Compound, geleneksel bir para piyasasını işletmek için dağıtılmış bir bilgisayar ağını teşvik etmeyi amaçlayan, Ethereum üzerinde çalışan bir yazılımdır .

Gelişmekte olan ve merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinden biri olan Compound, bu hizmeti sağlamak için birden fazla kripto varlığını kullanarak, banka gibi bir finansal aracı olmadan gereken borç verme ve borçlanmayı mümkün kılıyor.

Basitçe söylemek gerekirse, Compound, kullanıcıların borç alanların erişimi için kredi havuzlarına kripto para yatırmalarına olanak tanır. Borç verenler daha sonra yatırdıkları varlıklardan faiz kazanır.

Bir para yatırma işlemi yapıldıktan sonra Compound, borç verene cToken (depozitoyu temsil eden) adı verilen yeni bir kripto para birimi verir. CToken örnekleri arasında cETH, cBAT ve cDAI bulunur.

Her cToken kısıtlama olmaksızın aktarılabilir veya takas edilebilir. Ancak yalnızca başlangıçta protokole kilitlenen kripto para birimi için kullanılabilir. Tüm bu süreç otomatiktir ve Compound kod tarafından yönetilir, yani borç verenler mevduatları istedikleri zaman çekebilirler.

Bu etkinliği teşvik etmek için Compound, COMP adı verilen hizmetine özgü başka bir kripto para birimi kullanır. Bir kullanıcı bir Compound piyasa ile her etkileşimde bulunduğunda (varlığı ödünç alarak, geri çekerek veya geri ödeyerek), ek COMP tokenleri ile ödüllendirilir.

Karmaşık olsa da, model şu ana kadar kullanıcıları çekmekte ve diğer DeFi kripto para birimlerini modelini benimsemeye teşvik etmekte ustalık gösterdi. DeFi Pulse veri sitesine göre, 2020 itibarıyla Bileşik protokolünde 500 milyon doların üzerinde varlık kilitlendi .

Compound’u Kim Geliştirdi?

Compound, bir önceki firması Britches olan seri girişimciler Robert Leshner ve Geoffrey Hayes tarafından PostMates’te satılmak üzere yerel mağazalardan toplanan envanterler tarafından kuruldu.

2018 yılında Compound , önemli risk sermayesi firmaları Andreessen Horowitz ve danışmanlık firması Bain’in risk sermayesi kolu olan Bain Capital Ventures’tan 8,2 milyon dolar fon sağladı.

Compound , Coinbase’in bir kurucu ortağı tarafından başlatılan bir fon olan Paradigm Capital gibi yeni katılımcıların yanı sıra aynı yatırımcıların çoğundan 2019’da 25 milyon dolar daha topladı. COMP kripto para biriminin toplam arzının bir payı başlangıçta şirketteki yatırımcılara ve çalışanlara dağıtıldı .

Compound Nasıl Çalışır?

Compound, Ethereum üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler ve kripto para biriminde ödenen teşviklerin bir kombinasyonunu kullanarak borç verenleri ve borçluları birbirine bağlar.

Platformun iki ana kullanıcısı şunları içerir:

  • Borç Verenler – Compound üzerinden bir kripto para ödünç vermek isteyen herkes faiz kazanmak için tokenlerini Compound tarafından kontrol edilen bir Ethereum adresine gönderebilir.
  • Borçlular – Compound üzerinde kripto para birimi şeklinde teminat yayınlayan herkes borçludur. Compound tarafından desteklenen kripto para birimlerini, belirtilen değerin belirli bir yüzdesi üzerinden ödünç almalarına izin verilir.

Compound ödünç verenlere, cüzdanlarında tutulan cToken miktarına dayalı olarak, bu varlığın mevcut arzına bağlı olarak değişen bir faiz oranına dayalı olarak COMP tokenleri verir. Bir piyasadaki likidite ne kadar fazlaysa, faiz oranı o kadar düşük olur.

Varlıkları protokole ödünç veren kullanıcılar, Compound’un sunduğu başka herhangi bir kripto para biriminde, gönderilen teminat miktarına kadar kredi alabilir.

Daha da önemlisi, borçlular, borç aldıkları varlığın değeri artarsa ​​ve kaydedilen teminattan daha değerli hale gelirse tasfiye edilebilir.

COMP Neden Bir Değere Sahiptir?

İşlemlerini dağıtmak için Compound, kullanıcıları COMP tokenleri ile ödüllendirecek şekilde programlanmıştır. COMP token’larına sahip olan herkes, yazılımı etkileyen kararlara katılabilir , platformun kullanımını yöneten kurallar için teklifler üzerinde oy kullanabilir.

Bir COMP sahibi ayrıca kendi adına oy kullanması için bir başkasına oy haklarını devredebilir. Bu, bir hukuk uzmanı gibi, COMP sahibi olmayan birinden, belirli bir sorun ortaya çıktığında COMP sahipleri adına oy vermesinin istenebileceği anlamına gelir.

Yatırımcılar için not, ağ tarafından her gün yeni COMP tokenlerinin çıkarılmasıdır. 2020 itibariyle, borç verenlere ve borç alanlara günlük 2.880 COMP token verilmektedir, yani Compound kullanan herkes, protokole ödünç verilen miktarla orantılı olarak COMP tokenları kazanabilir.

Neden COMP Kullanılır?

Compound, kripto para birimini ödünç vererek veya ödünç alarak ek gelir elde etmek isteyen herkesin ilgisini çekebilir.

Ayrıca, COMP sahibi olan herhangi biri gelecekteki platformda kararlar alabileceğinden, kullanıcılar tokenı tutmak için yerleşik bir teşvike sahiptir. Bu, Compound’un faiz oranlarına ve gelirlerini veya kârlılıklarını etkileyebilecek diğer önemli tercihlere oy vermeyi içerir.

Yatırımcılar, protokolün nakit akışına maruz kalma sunan yeni ortaya çıkan DeFi madeni paralarına maruz kalmak istemeleri durumunda daha fazla ilgi çekici COMP bulabilirler.

Yorum Yap