Kripto Para Nedir & Nasıl

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

WBTC-nedir

WBTC Nedir?

Kısa adıyla WBTC, Wrapped Bitcoin anlamına gelir ve sadece Bitcoin’i temsil eden bir ERC20 tokenıdır. Bir WBTC, bir BTC’ye eşittir. BTC, WBTC’ye dönüştürülebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

  • WBTC, DeFi uygulamalarına daha fazla likidite getirmek için tasarlanmış bir Ethereum tokenıdır.
  • BTC sahipleri Bitcoin’lerini WBTC şeklinde ödünç verebilir ve faiz kazanabilir.
  • WBTC, daha sofistike finansal hizmetler sağlamaya yardımcı olmak için DeFi başlığı altında çalışan bir grup kuruluş tarafından yönetilmektedir.
  • Wrapped BTC Bitcoin ve Ethereum gibi kripto dünyasının iki devini bir araya getirmiştir.

Bitcoin, dünyanın ilk, en büyük ve en çok tanınan kripto varlığıdır. Bitcoin’in 10 yılı aşkın bir süre önce yaratılmasından bu yana, devrim niteliğindeki “eşler arası elektronik nakit sisteminin ” arkasındaki teknoloji büyük ölçüde aynı kaldı. Bununla birlikte, hızla yükselen dünya Merkezi Olmayan Finans (DeFi) en önemli örnek olarak blok zinciri ekosisteminin diğer bölümlerinde yenilikler olmaya devam ediyor. WBTC, Bitcoin’in değerini ve likiditesini getirip DeFi dünyasında kullanılabilir hale getirerek her iki dünyanın en iyisini birleştirmeye çalışıyor.

Neden WBTC ‘ye İhtiyacımız Var?

WBTC, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ve finansal uygulamalar dahil olmak üzere Ethereum ekosistemine daha fazla likidite getiriyor. Bugün, ticaret hacminin çoğu Bitcoin ile merkezi borsalarda gerçekleşiyor. WBTC bunu değiştirerek Bitcoin’in likiditesini DEX’lere getiriyor ve Bitcoin’i token alım satımlarında kullanmayı mümkün kılıyor.

WBTC, Bitcoin’i ERC20 formatına standart hale getirerek Bitcoin için akıllı sözleşmeler oluşturur. Bu, Bitcoin transferlerini entegre eden akıllı sözleşmeler yazmayı daha kolay hale getirir.

Birden çok para birimini desteklemek için çeşitli düğümleri korumak ve işlem türlerini yönetmek zahmetli olabilir. Artık borsalar, cüzdanlar ve ödeme uygulamalarının yalnızca bir Ethereum düğümünü kullanması gerekiyor.

WBTC’yi Kim İcat Etti?

Wrapped BTC, Ocak 2019’da Ethereum ana ağında başlatıldı. Wrapped Bitcoin, DeFi ekosistemindeki BitGo, Ren, Dharma, Kyber, Compound, MakerDAO ve Set Protocol gibi büyük oyuncular arasında bir işbirliği projesi olarak dünyaya getirildi. Proje artık WBTC DAO adı verilen Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon ( Decentralized Autonomous Organization -DAO) tarafından kontrol ediliyor.

Biliyor Musun?

WBTC, BTC’yi Ethereum ağına getiren tek proje değil. İmToken adlı bir proje , aynı zamanda bir BTC’yi temsil eden imBTC adlı bir ERC20 tokenı geliştirdi. Bugüne kadar tedavülde 460’ın üzerinde imBTC bulunuyor.

WBTC-BTC Farkı Nedir?

En popüler defi dapps’in birçoğu Ethereum teminat kullanımını gerektirir. MakerDAO ve Compound gibi ürünler, kullanıcıların diğer kripto varlıklarını ödünç almak için kripto varlıklarını kilitlemelerini gerektirir. Ethereum’un genel değeri Bitcoin’den önemli ölçüde daha küçük olduğu için bu, bu protokollerin ne kadar büyüyebileceğini sınırlar. Bitcoin’i getirerek, protokoller likiditeyi artırır ve böylece dapp’leri için daha fazla teminat kaynağı oluşturabilir. Wrapped Bitcoin, Bitcoin sahiplerinin onu bir varlık olarak tutmaya devam etmesine ve ayrıca borç almak veya borç vermek için Compound gibi DeFI dapp’larını kullanmasına izin verir.

BTC ile karşılaştırıldığında, Wrapped BTC asla orijinaliyle aynı düzeyde güvenliğe sahip olmayacak çünkü sistemi  yönetmek için salt kod yerine insanlara ve kuruluşlara güveniyor.

Güveni ve şeffaflığı artırmak için WBTC, düzenli denetimlerden geçer ve Bitcoin ve Ethereum ağları için tüm zincir içi işlemleri ve doğrulamaları yayınlar. Kullanıcılar, Bitcoin blok zincirindeki WBTC adresine ne kadar BTC gönderildiğini bağımsız olarak doğrulayabilir. Ardından bu işlemlerin Ethereum blok zincirinde WBTC tokenlarının oluşturulmasıyla eşleşip eşleşmediğini kontrol edebilir. BTC’yi geri almak için WBTC’nin tersine yazma işlemi de zincir üzerinde izlenebilir.

Wrapped Bitcoin ‘in Avantajları Nelerdir?

Basitçe açıklamak gerekirse BTC ile Ethereum ağında işlem yapamazken WBTC ile yapabilirsiniz. Al-Sat işlemlerinden ziyade burada bahsi geçen işlem daha çok transfer işlemidir.

DeFi ekosisteminin ve dApp‘lerin büyük çoğunluğu Bitcoin ağı yerine Ethereum, NEO, WAN gibi ağları seçerler. Bu sebepten dolayı Bitcoin sahipleri eğer diğer ağlarda bir transfer işlemi vs. gerçekleştirmek istiyorlarsa ellerindeki BTC’lerin bir kısmını diğer ağların coinleri ile takas etmek zorunda kalırlar.

WBTC.network Ocak 2019’da piyasaya sürüldüğünden beri, MakerDAO, Dharma, Compound ve Kyber Network dahil olmak üzere birçok DeFi protokolü, borç alanların WBTC‘yi teminat olarak kullanmalarına izin vermeye başladı.

Kripto kredileri genellikle Ethereum ekosistemindeki DAI stablecoin kullanılarak ödenir. ‍ Wrapped Bitcoin projesi WBTC DAO tarafından denetleniyor.

WBTC Tokenleri Nasıl Üretilir?

WBTC DAO’nun yönetici üyeleri, protokoldeki büyük yükseltmeler ve değişikliklerin yanı sıra sistemi yöneten ‘ların ve Custodian‘ların rollerini kimin üstlenebileceğine karar verir.

BTC’ye sahip olan ve bunu WBTC’ye dönüştürmek isteyen kullanıcılar, Merchant‘larla etkileşime girmelidir. Satıcılar, kullanıcıların kimliğini doğrulamak için doğrulama prosedürleri uygulayarak WBTC tokenlarını basma veya yakma sürecini başlatır. Custodian‘lar, sarılmış olan gerçek BTC’yi tutarlar ve Ethereum blok zincirindeki tokenların gerçek basımını ve yakımını yaparlar. WBTC yakıldığında, BTC, Custodian’ın gözetiminden kullanıcıya iade edilir. Yeni WBTC basıldığında, BTC kullanıcıdan alınır ve saklama kuruluşu tarafından saklanır.

WBTC Tokenlerini Nasıl Elde Edersiniz?

WBTC bir ERC20 tokenı olduğu için, Kyber veya Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda işlem yapabilirsiniz . BTC’yi WBTC ile takas etmek istiyorsanız, WBTC satıcılarından birinden geçebilirsiniz: Dharma, Kyber, Set Protocol, GOPAX, AirSwap, Prycto, Ren ve ETHfinex.

Yorum Yap