Destek Ve Direnç Seviyelerini Nasıl Tanımlarız? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Giriş Destek ve direniş, arz ve talep güçlerinin kesiştiği önemli kavşakları temsil eder. Finansal piyasalarda fiyatlar, arz (aşağı) ve talep (yukarı) fazlası tarafından yönlendirilir. Arz ifadesi, düşüş, ayılar ve satış ile eş anlamlıdır. Talep ifadesi, boğa ve satın...

destek-ve-direnç-noktaları-nedir-temel-rehber

Giriş

Destek ve direniş, arz ve talep güçlerinin kesiştiği önemli kavşakları temsil eder. Finansal piyasalarda fiyatlar, arz (aşağı) ve talep (yukarı) fazlası tarafından yönlendirilir. Arz ifadesi, düşüş, ayılar ve satış ile eş anlamlıdır. Talep ifadesi, boğa ve satın alma ile eş anlamlıdır. Talep arttıkça fiyatlar yükselir. Arz arttıkça ise fiyatlar düşer.

Direnç ve Destek Seviyelerini Nasıl Tanımlayabiliriz? 

Direnç ve destek seviyelerinin belirlenmesi, teknik analizin bir parçasıdır. Destek ve direnç seviyelerinin belirlenmesi birçok şekilde yapılabilir.

Çoğu zaman, destek ve direnç seviyeleri önemli fiyat noktaları etrafında oluşur. Bu noktalar bazen psikolojik fiyat noktaları olarak tanımlanır. Bu fiyat noktalarını geriye dönük testlerle, yani geçmiş fiyat hareketlerine bakarak tespit edebiliriz.

Destek Nedir?

Alıcılar genellikle satın almadan önce bir varlığın fiyatının belirli bir seviyeye inmesini beklerler. Bir varlığın fiyatı yükselirse, daha sonra ilk alım fiyatının altına düşme riski ortaya çıkarsa, bu alıcılar fiyatı savunmak ve potansiyel olarak pozisyonlarına daha fazlasını eklemek isteyebilir.

Trendleri takiben, yeni yatırımcıların aynı fiyat noktasında toparlanmaları muhtemeldir. Bu durum, destek olarak bilinen geçici bir zemin oluşturarak satın alma baskısını artırır.

Diğer bir deyişle destek, bir grafikte fiyatın düştüğü ancak aşağıya inmek için mücadele ettiği bir alandır. Teoride destek, talebin (satın alma gücünün) fiyatın daha da düşmesini önleyecek kadar güçlü olduğu fiyat seviyesidir. Buradaki mantık, fiyat desteğe yaklaştıkça ve süreçte ucuzladıkça, alıcıların daha iyi bir anlaşma görmeleri ve satın alma olasılıklarının artmasıdır.

Direnç Nedir? 

Direnç, desteğin tam tersidir. Bir varlık aşırı değerli olarak algılandığında, satıcılar avantaj elde etmek, pozisyonlarından çıkmak ve kâr elde etmek isteyeceklerdir.

Elbette bir fiyatın hareketleri aynı engeller içinde kilitli kalmayacaktır. Sonunda, satın alma ve satış çabaları tamamen emildikten sonra, bir kırılma olabilir. Ardından bu kırılma, piyasa duyarlılığında önemli bir değişikliğe neden olabilir. Bir fiyatın düştüğünü veya uçtuğunu görebiliriz.

Diğer bir deyişle direnç, bir grafikte fiyatın yükseldiği ancak üstünü kırmak için mücadele ettiği bir alandır. Direnç, arzın (satış gücünün) fiyatın daha fazla yükselmesini önleyecek kadar güçlü olduğu fiyat seviyesidir. Bunun arkasındaki mantık, fiyat direnişe yaklaştıkça ve bu süreçte daha pahalı hale geldikçe, satıcıların satma olasılığının artması ve alıcıların satın alma olasılığının azalmasıdır. Bu senaryoda, arz (satıcılar) talebi (alıcılar) aşacak ve bu da fiyatın direncin üzerine çıkmasını engelleyecektir.

DESTEK VE DİRENÇ İLE İLGİLİ TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Destek ve direnç, ticarette güçlü bir dayanaktır. Buna ek olarak çoğu stratejinin içinde yerleşmiş bir tür destek / direnç analizi vardır.
  • Destek ve direnç stratejileri, bu seviyelere göre fiyatlara veya destek ve direncin kırılmasını öngörmeye dayandırılabilir.
  • Fiyat sonsuza kadar desteğe ve direnişe saygı göstermeyecektir. Bunu akılda tutarak, yatırımcıların bir kırılma olursa zararları sınırlamak için sağlam bir risk yönetimi benimsemesi gerekir.

Destek ve Dirence Dayalı Ticaret

Desteğe yakın satın alıyorsanız, destek alanında bir konsolidasyonu bekleyin. Ardından fiyat o küçük konsolidasyon alanının yüksek seviyesinin üzerine çıktığında satın alabilirsiniz. Fiyat böyle bir hareket yaptığında, fiyatın hala destek alanına saygı duyduğunu ve ayrıca fiyatın destekten daha yükseğe çıkmaya başladığını bilmemizi sağlar. Aynı kavram dirençle satış için de geçerlidir. Direnç alanının yakınında bir konsolidasyonu bekleyin. Ardından fiyat küçük konsolidasyonun en düşük seviyesinin altına düştüğünde kısa bir ticarete girebilirsiniz.

Bir ticarete girerken, kârlı bir çıkış için aklınızda bir hedef fiyat bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Desteğe yakın satın alıyorsanız, fiyat güçlü bir direnç seviyesine ulaşmadan hemen önce çıkmayı düşünün. Dirençte kısa devre varsa, fiyat güçlü desteğe ulaşmadan hemen çıkın. Ayrıca küçük destek ve direnç seviyelerinde de çıkabilirsiniz. Örneğin, yükselen bir trend kanalında destek satın alıyorsanız, kanalın tepesinde satış yapmayı düşünün.

Bazı durumlarda, küçük bir destek / dirençle satış yapmak yerine bir kırılmanın gerçekleşmesine izin verirseniz daha fazla kâr elde edebilirsiniz. Örneğin, daha büyük bir yükseliş trendi içinde üçgene yakın destek satın alıyorsanız , ticareti üçgen direncini kırıp yükseliş trendi ile devam edene kadar tutmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca eski desteğin yeni direnişe dönüşebileceği veya bunun tersi olabileceği gibi bir kavram da var. Elbette bu her zaman böyle değildir. Ancak ikinci bir şans kırılma gibi çok özel koşullarda iyi çalışma eğilimindedir .

Destek ve Direnç: Sonuç

Bir güvenlik önemli bir destek düzeyine yaklaşıyorsa, artan satın alma baskısı ve potansiyel bir tersine dönme belirtileri ararken ekstra tetikte olmak için bir uyarı görevi görebilir.
Bir güvenlik direnç düzeyine yaklaşıyorsa, artan satış baskısı ve potansiyel tersine dönme belirtilerini aramak için bir uyarı görevi görebilir. Bir destek veya direnç seviyesi kırılırsa, arz ve talep arasındaki ilişkinin değiştiğini gösterir. Bir direnç kırılması, boğaların (talebin) üstünlüğünü kazandığını ve bir destek kırılması, ayıların (arz) savaşı kazandığını gösterir.