Kripto ile Pasif Gelir Elde Etmenin Yolları: Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ Kripto para biriminin doğuşu, çeşitli fırsatlara ve kullanım durumlarına yol açtı. Kriptonun yarattığı en önemli fırsatlardan biri, ekosistemle ilgili faaliyetler yoluyla insanların geçimini sağlamasına veya en azından diğer bir yandan makul bir gelir elde etmesine...

kripto-ile-Pasif-gelir-elde-etme-yolları-temel-rehber

GİRİŞ

Kripto para biriminin doğuşu, çeşitli fırsatlara ve kullanım durumlarına yol açtı. Kriptonun yarattığı en önemli fırsatlardan biri, ekosistemle ilgili faaliyetler yoluyla insanların geçimini sağlamasına veya en azından diğer bir yandan makul bir gelir elde etmesine olanak tanıyan bir çevrimiçi ekonominin oluşturulmasıdır.

Pasif gelir, çok az çabayla elde edilen gelirdir ve her zaman çok fazla zaman veya enerji gerektirmez. Kripto para birimiyle pasif bir gelir elde etmenin birkaç yolu vardır. Bu kılavuz, kripto ile pasif gelir elde etmenin birkaç yolunu açıklamaktadır.

Pasif Gelir Nedir?

Ticaret yapmak veya projelere yatırım yapmak, blockchain endüstrisinde para kazanmanın bir yoludur. Bununla birlikte, bu genellikle ayrıntılı araştırma ve önemli bir zaman yatırımı gerektirir ve  yine de güvenilir bir gelir kaynağı garanti etmez.

En iyi yatırımcılar bile uzun süreli kayıplar yaşayabilir ve bunlardan kurtulmanın yollarından biri de alternatif gelir kaynaklarına sahip olmaktır.

Kripto para varlıklarınızı artırmanıza yardımcı olabilecek ticaret veya yatırım dışında başka yöntemler de vardır. Bunlar, faiz kazanmaya benzer şekilde sürekli gelir getirebilir. Ve sürdürmek için çok az çaba gerektirir veya hiç çaba gerektirmez.

Kriptoyla Pasif Gelir Elde Etmenin Yolları Nelerdir?

İşte kripto paralarla çok fazla çaba sarf etmenize gerek kalmadan pasif gelir etmek için birkaç basit yöntem:

Madencilik

Madencilik, Bitcoin’in yaratılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan orijinal kripto kazanma yöntemidir. Şimdi, ilk blok zincirinin piyasaya sürülmesinden on bir yıl sonra, madencilik kârlı bir girişim ve kripto ile pasif bir gelir elde etmenin meşru bir yolu olmaya devam ediyor.

Kripto para madenciliği, karmaşık matematiksel denklemleri çözerek bir blok zincirindeki işlemleri doğrulama sürecidir. İlk günlerde madencilik, masaüstü gibi basit makinelerde yapılabiliyordu. Son zamanlarda, madencilik önemli ölçüde gelişti ve artık Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC’ler) veya Grafik İşleme Birimlerinden (GPU’lar) oluşturulan madencilik teçhizatları gibi güçlü donanım gerektiren bir girişim haline geldi.

Dahası, sorunsuz bir madencilik deneyimi yaşamak için sürekli bir elektrik akışına ve internete bağlanmaya ihtiyacınız olacak. Madenciler, blok zincirinin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamak için sağladıkları hizmetle ilgili maliyetleri karşılamak için yeni basılan kripto ile ödüllendirilir.

Madencilik yapabileceğiniz birkaç kripto para birimi var. Pasif bir gelir elde etmek için en iyi seçenek, belirli bir kripto para biriminin kârlılık oranına bağlıdır. Bu oran genellikle para biriminin fiyatı, madencilik zorluğu, cihazınızın hash oranı ve bölgenizdeki elektrik maliyeti birleştirilerek hesaplanır.

Borç Verme

Kripto para ödünç verme, kısa vadede satmayı veya takas etmeyi düşünmediğiniz kripto para birimlerinden para kazanmanıza olanak tanır. Bu paraları cüzdanınızda bırakmak yerine, ödünç vererek pasif bir gelir elde edebilirsiniz.

Birkaç kredi platformu, kripto paranızı ödünç vermek için farklı teşvikler sağlar. Bazı platformlar, diğerlerinin sabit faiz oranlarına sahipken, kendi şartlarınızı belirlemenize izin verir.

Kripto para birimini ödünç vermek, kripto paralarla ticaret yapmak, madencilik yapmak ve hatta bağlı kuruluş pazarlaması veya ödül programlarına katılmak için yeterli zamanı olmayan kullanıcılar için pasif bir gelir elde etmenin daha az emek yoğun bir yöntemidir.

Stake Etme

Madencilerin, donanım tarafından yapılan matematiksel denklemler yoluyla işlemleri onaylaması gereken Bitcoin ağından farklı olarak, bazı protokoller, işlemlerin doğrulanması için paralarınızı bir yöntem olarak saklamanızı gerektirir.

Stake etmek, para tutarak blok zincirinin operasyonlarına katkıda bulunduğunuz için sizi ödüllendirir. Stake etme yoluyla alacağınız ödülün boyutu, stake etmek için ayırdığınız fonların boyutuna bağlıdır.

Birkaç kripto para cüzdanı, telefonunuzdan veya masaüstü cihazınızdan kripto para yatırmanıza izin verir. Ayrıca, doğrudan yatırmak için yeterli paraya sahip olmayan kullanıcılar, kazançlarını artırmak için birkaç kullanıcıdan gelen fonları birleştiren stake havuzlarına katılabilir.

Ana Düğümler

Ana düğümler stake etmeye benzer ancak daha fazla teknik bilgi gerektirir ve daha yüksek bir giriş engeline sahiptir. Bir masternod, işlemleri onaylamak ve diğer işlevleri (anlık veya özel işlemler gibi) sağlamak için diğer düğümlerle iletişim kuran bir blok zinciri ağındaki tam bir düğümdür.

Normal tam düğümlerin aksine, Ana Düğümler, spam ve kötü niyetli kişilerin işlem doğrulamasına katılmasını önlemek için bir giriş engeline sahiptir. Bu giriş engeli, bir miktar tokenı teminat olarak ayırmanızı gerektirir.

Tam bir düğümü çalıştırma ve belirli bir para biriminin daha büyük bir miktarını tutma maliyetiyle birlikte gelen bir Masternode çalıştırma karşılığında (çoğunlukla aylık) ödüller alırsınız.

Ödüller ve Airdrop’lar

Ödül programı, bir şirketin pazarlama çabalarının bir parçası olarak ödüller almak için küçük görevleri tamamlamanızı gerektiren bir kripto para birimi projesi, ürünü veya hizmeti tarafından yürütülen bir kampanyadır.

Airdrop’lar, bir kripto para birimi projesi, para birimine dikkat çekmek ve bir piyasayı başlatmak için insanlara ücretsiz olarak token vermeye karar verdiğinde gerçekleşir.

Her iki yaklaşım da size hemen bir servet kazandırmayabilir, ancak nasıl yaptığınıza bağlı olarak iyi bir gelir sağlayabilir. Mümkün olduğunca çok sayıda meşru ödül veya hava yolculuğu kampanyasına girmek için, en son airdropları ve ödülleri izlemenin bir yolunu bulmanız gerekecektir.

Bu kampanyaların çoğu, “ücretsiz” tokenlarınızı talep etmek için formları doldurmanızı ve sosyal medyada bazı görevleri gerçekleştirmenizi gerektirecektir. Çok fazla zamanınız varsa veya satacak bir beceriniz varsa, platformları kullanmak veya etkinliklere katılmak, Bitcoin kazanmanın mükemmel bir yolu olabilir.

Bağlı Programlar

Ortaklık programları, kripto ile pasif bir gelir elde etmek için başka bir yöntem sunar. Bağlı kuruluş programları, yeni kullanıcılara bir ürün önerdiğiniz ve bu ürünü satın almalarını veya kullanmalarını sağladığınız için sizi ödüllendirir.

Bazı platformlar, yönlendirdiğiniz yeni bir kişi kaydolduktan hemen sonra sizi ödüllendirirken, diğerleri size yönlendirdiğiniz yeni bir kullanıcı tarafından yapılan her ticaretin bir yüzdesini verir.