Altcoin Nedir & Nasıl

DigitalNote (XDN) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

DigitalNote-nedir-temel-rehber

DigitalNote (XDN) Nedir?

XDN: Temel Bilgiler

XDN, DigitalNote blok zinciri tarafından kullanılan dijital kripto para birimidir. 2014 yılında geliştirilen merkezi olmayan, eşler arası ve tamamen güvenli bir kripto para birimidir. Onu diğer altcoinlerden ayıran şey, ağdaki düğümler arasında anonim ve şifreli mesaj geçişini destekleyen gizliliğe verilen önemdir.

DigitalNote (XDN) Geliştirme

DigitalNote başlangıçta 30 Mayıs 2014’te duckNote olarak piyasaya sürüldü ve Bytecoin’den bir çataldı. Ardından Eylül 2014’te DarkNote olarak yeniden adlandırıldı ve ardından Haziran 2015’te DigitalNote olarak değiştirildi.

XDN adil bir lansmana sahipti, yani XDN için ön bloklar veya ICO yoktu. Bu, ağdaki başka bir tek düğümün geliştiricisinin haksız bir şekilde büyük miktarda kripto para bulundurma tehlikesi olmadığı anlamına gelir.

XDN, daha fazla güvenlik sağlama, ağ içinde adaleti teşvik etme ve gerçek anonimlik sağlama gibi, BTC’nin beğenileri tarafından oluşturulan blok zinciri teknolojisindeki çeşitli protokolleri geliştirmek için geliştirildi.

DigitalNote’un Faydaları Nelerdir?

DigitalNote (XDN) Teknolojisi

Proof of Work | Proof of Stake hibriti – XDN, ağda fikir birliğine varmak ve işlemleri doğrulamak için PoW / PoS hibrit mekanizma kullanan birkaç kripto para biriminden biridir. Bu, ağın madencilere ve pay sahiplerine bölündüğü, blok zinciri ağı tarafından tüketilen kaynakları ve gücü büyük ölçüde azalttığı ve zararlı çevresel etkileri azalttığı anlamına gelir. Bu aynı zamanda madencilerin sistem üzerinde tekel olmadığı anlamına gelir.

CryptoNight algoritması – CryptoNight algoritması, XDN’nin birlikte geliştirildiği CryptoNote protokolü tarafından kullanılan belleğe bağlı bir işlevdir. Bitcoin’in SHA-256 algoritmasının aksine, Uygulamaya Özgü Entegre Devre (ASIC) madenciliği kurulumlarıyla kötüye kullanılması son derece zordur. Bu, BTC gibi daha büyük PoW paralarının aksine, adil ve gerçekten merkezi olmayan bir ağı teşvik eder. Ayrıca CPU ve GPU madencilerine madencilik için adil bir şans verir. Bu da ağın ASIC madencileri tarafından tekeline alınmasını engeller.

CryptoNote teknolojisi – XDN’de kullanılan CryptoNote teknolojisi ve ilgili protokoller, onu ilk gerçek anonim paralardan biri yapar. Teknoloji, diğer blok zincirlerinden farklı olarak, gönderici ve alıcı ayrıntılarının blok zincirinden ifşa edilemediği, bağlantısız işlemlere izin verir. XDN ayrıca, bir bloğun birkaç farklı kullanıcının ortak anahtarlarını içeren karmaşık bir süreç yoluyla doğrulandığı, bir bloğun kaynağını ve işlem içeriğini bulmayı engelleyici bir şekilde zor ve pratik olarak imkansız hale getiren halka imzaları da kullanır.

Proof of Activity Tabanlı Staking – XDN, diğer altcoinlerin çoğunun aksine, kripto paralarını yatıran kullanıcıları ödüllendirmek için enflasyonist olmayan bir yöntem kullanır, böylece ödülü belirlemek için yalnızca stake süresini kullanarak ağın güvenliğini artırır. Stakerlar, paralarını kilitledikleri süreye göre ödüllendirilir, bu süre bir aydan 10 yıla kadar değişebilir. Ne kadar çok istifleyici varsa, ağ saldırılara karşı o kadar güvenlidir.

DigitalNote Ana Özellikler

  1. PoS / PoW Yaklaşımı – Bu, madencilerin ağın büyük bir bölümünü kontrol etmesine izin vermeyerek ağda adaleti teşvik eder. Aynı zamanda blok zinciri ağı tarafından tüketilen kaynakları ve gücü azaltarak çevre üzerindeki zararlı etkiyi azaltır.
  2. ASIC dirençli blok zinciri – Geliştirilmiş XDN algoritmasıyla, ASIC madencileri madencilik güçlerini adaletsiz bir şekilde artıramayacaklar ve blok zinciri üzerinde tekele sahip olmayı bırakacaklar, bu da en çok bloğu madencilikle sonuçlanacak. XDN blok zinciri ASIC’lere dayanıklıdır ve GPU ve CPU madencilerine adil bir şans verir.
  3. Gizlilik Koruması – XDN blok zinciri, herhangi bir işlemde yer alan gönderme ve alma adreslerini gizlemek için CryptoNote teknolojisini kullanır. Bu, gönderenin veya alıcının veya hatta bir işlemin içeriğinin, yani değerinin halka açık blok zincirinden belirlenemeyeceği anlamına gelir. Bu, CryptoNote protokolleri kullanılarak işlemlerin kontrollü bir şekilde birbiriyle birleştirilmesi ile yapılır.
  4. Şifreli mesajlaşma – CryptoNote teknolojisini genişleten XDN, gönderen ve hedeflenen alıcı dışında hiç kimsenin mesajın kodunu çözemeyeceği tamamen güvenli, özel, merkezi olmayan ve eşler arası bir mesajlaşma sisteminin kullanımını da mümkün kılmıştır. Bir işlemle birlikte paketlenmiş mesaj, alıcı bloğun karşısına geldiğinde işlem içeriğine göre otomatik olarak çözüleceğinden, önceden herhangi bir anahtar değişimine de gerek yoktur.
  5. Şifrelenmiş işlem yorumları – Bu benzersiz özellik, kullanıcıların istedikleri herhangi bir mesajı bir işleme eklemelerine olanak tanır ve bu mesaj daha sonra güvenli ve şifreli bir şekilde blok zincirine yayınlanır. Adresin gizlenmesi nedeniyle, yorumun göndereni, herkese açık blok zincirine göz atan biri tarafından tanımlanamayacak ve kullanıcıların sansürün etrafından dolaşmasına izin vermeyecek,
  6. Hızlı ve verimli geleceğe yönelik ağ – Maksimum 8,59 milyar XDN sınırı, yalnızca 4 dakikalık blok süresi ve 150 XDN blok ödülüyle DigitalNote blok zinciri, çok daha hızlı bir şekilde tutarlı, hızlı ve güvenilir bir ağ sağlar. Geliştiriciler tarafından yapılan sürekli güncellemeler, aynı zamanda güncel bir blok zinciri sağlar.

XDN Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

XDN Satın Alma

DigitalNote Bittrex, Upbit ve Altex gibi birden fazla borsada satın alınabilir ve takas edilebilir, Bittrex hacim olarak en büyüğüdür.

XDN, CPU veya GPU madencilik sistemi kullanılarak çıkarılabilir. XDN algoritmasının doğası onu ASIC’e dirençli hale getirir. Kullanıcılar ayrıca, madencilik katılımlarını artırmak için FairHash veya SuperPools gibi madencilik havuzlarına katılabilirler.

Stake etme, XDN paraları kazanmanın başka bir yoludur. XDN coinleri, stake etme süresinin uzunluğunun ödülleri belirlediği stake ödülleri kazanmak için yatırılabilir. Mevduat bir aydan 10 yıla kadar yapılabilir. XDN’nin benzersiz stake etme metodolojisi enflasyonist değildir ve seçilen “kilitleme” süresine bağlı olarak sahiplere ödenir.

XDN Depolama

Resmi XDN cüzdanı resmi GitHub sayfasından indirilebilir.

DigitalNote (XDN) Diğer Kripto Para Birimlerinden Nasıl Farklıdır?

Hibrit fikir birliği mekanizması – DigitalNote, hibrit bir PoW / PoS konsensüs mekanizması sağlayan birkaç kripto para biriminden biridir. Bu, madencilerin ağın büyük bir bölümünü kontrol etmesine izin vermeyerek ağda adaleti teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda blok zinciri ağı tarafından tüketilen kaynakları ve gücü azaltarak çevre üzerindeki zararlı etkiyi azaltır.

ASIC dirençli blok zinciri – XDN blok zinciri, PoW paralarının genellikle karşılaştığı en büyük sorundan korunur; bu, ASIC madencilerinin ağın çoğunu ele geçirmesi ve blok zinciri üzerinde tekele sahip olması ve en çok bloğu madencilik yapmasıdır. XDN’de kullanılan geliştirilmiş Cryptonight algoritması, ASIC’lere dirençli olduğu ve GPU ve CPU madencilerine adil bir şans verdiği anlamına gelir.

Tam anonimlik – XDN ağı, kullanıcılarına gerçek anonimlik sağlayan birkaç blok zincirinden biridir. İzlenemeyen işlemlerin yanı sıra, tamamen şifrelenmiş, anonim mesajlar ve işlem yorumları gibi gizlilik özelliklerini ve ilgili müşterilerin gizliliğini korumak için gizleyici adresleri de içerir. Bu, işlemlerin ve ilgili adreslerin blok zincirini görüntüleyebilen herkes tarafından erişilebilen halka açık blok zincirinde depolandığı diğer altcoinlerin çoğundan farklıdır.

Sağlam özellikler – Daha kısa blok süreleri, adil ve eşit fırsat ağı ve geliştirilmiş güvenlik önlemleri ile sonuçlanan blok zinciri teknolojisindeki çeşitli güncellemelerin yanı sıra, XDN’nin kullanıcılarının gizliliğini artıran ve tamamen anonim işlemler sağlayan sağlam ve yenilikçi özellikleri vardır. CryptoNote teknolojisinin kullanımı ve tamamen güvenli ve anonim bir mesajlaşma sistemi gibi diğer özellikler de, XDN’yi diğer altcoinlerden ayırır.

DigitalNote’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

  • Anonim işlemler ve şifreli mesajlaşma gibi XDN tarafından sağlanan benzersiz özellikler, gelecekte fiyatları artırarak daha fazla kişinin ilgisini çekebilir.
  • Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmak, kendi doğal değişken doğasına tabi olsa da, XDN’nin benzersiz özellikleri ve tutarlı gelişimi, yatırım için incelemeye değer kılar.

Yorum Yap