Dijital Cüzdan Nedir?

Son zamanlarda Dijital cüzdanlar oldukça popülerlik kazandı

dijital_cuzdan_nedir

Son zamanlarda Dijital cüzdanlar oldukça popülerlik kazandı. Ancak dijital bir cüzdanın, sizin için doğru seçim olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bu kullanışlı protokoller, geleneksel cüzdanınızı taşıma ihtiyacını büyük ölçüde ortadan kaldırır. Bunun yerine, dijital cüzdanlar tüm değerli bilgilerinizi bir uygulama aracılığıyla saklar. Dijital cüzdanın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve hayatınızı nasıl kolaylaştırabileceğini öğrenmek için azımızı okumaya devam edebilirsiniz. İyi okumalar…

Dijital Cüzdan Nedir?

Dijital cüzdan (veya e-cüzdan), çok sayıda ödeme yöntemi ve web sitesi için kullanıcıların ödeme bilgilerini ve şifrelerini güvenli bir şekilde saklayan yazılım tabanlı bir sistemdir. Kullanıcılar, dijital bir cüzdan kullanarak, yakın alan iletişim teknolojisi ile alışverişlerini kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayabilirler. Daha sonra hatırlayıp hatırlayamayacakları konusunda endişelenmeden daha güçlü parolalar da oluşturabilirler.

Dijital cüzdanlar, müşterilerin akıllı telefonlarıyla alışverişlerini ödemelerine olanak tanıyan mobil ödeme sistemleriyle birlikte kullanılabilir. Sadakat kartı bilgilerini ve dijital kuponları saklamak için bir dijital cüzdan da kullanılabilir.

Dijital Cüzdanlar İle İlgili Temel Bilgiler

  • Dijital cüzdanlar, kullanıcıların bilgisayarla para depolamasına, işlem yapmasına ve ödeme geçmişlerini izlemesine olanak tanıyan finansal hesaplardır.
  • Bu yazılım parçaları, bir bankanın mobil uygulamasına veya PayPal veya Alipay gibi bir ödeme platformu olarak dahil edilebilir.
  • Dijital cüzdanlar aynı zamanda Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanmak için ana arayüzdür.

Dijital Cüzdan Açıklaması

Bazen e-cüzdan olarak adlandırılan bir dijital cüzdan, genellikle bir cep telefonu uygulaması aracılığıyla bir şeyler ödemenizi sağlayan bir hizmettir. Ayrıca, sürücü belgesi, hediye kartları, eğlence etkinlikleri için biletler ve ulaşım kartları gibi geleneksel bir cüzdanın tutabileceği bir dizi başka öğeyi de depolar. Dijital cüzdanların kullanımı sadece bazı durumlarda daha kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda genellikle geleneksel bir cüzdandan daha güvenli olduğu kabul edilir.

Dijital cüzdanlar, bir tüketicinin tüm ödeme bilgilerini güvenli ve kompakt bir şekilde saklayarak fiziksel bir cüzdan taşıma ihtiyacını büyük ölçüde ortadan kaldırır. Ayrıca, dijital cüzdanlar, tüketici verilerini toplayan şirketler için potansiyel bir nimettir. Şirketler, müşterilerinin satın alma alışkanlıklarını ne kadar çok bilirse, onlara o kadar etkili pazarlama yapabilirler. Bu durumun tüketiciler için en büyük dezavantajı, yaşanan mahremiyet kaybı olabilir.

Dijital cüzdanlar, gelişmekte olan ülkelerin çoğunun küresel finansal sisteme daha tam olarak katılmasına izin verir. Dijital cüzdanlar, katılımcıların sunulan hizmetler için ödemeleri kabul etmesine ve diğer ülkelerdeki arkadaşlarından ve ailelerinden para veya havale almalarına olanak tanır. Dijital cüzdanlar, fiziksel bir firma veya şubede banka hesabı gerektirmez ve genellikle daha kırsal alanlardakilerin bağlanmasına izin verir.

Kripto para birimleri, örneğin Bitcoin veya diğer dijital para birimleriyle dengeleri korumak ve işlem yapmak için yalnızca dijital cüzdanlara güvenir.

Dijital Cüzdanlar Nasıl Çalışır?

Neyse ki dijital cüzdanlar doğası gereği karmaşık değildir. Çoğu durumda, başlamak için yalnızca bir dijital cüzdan mobil uygulaması indirmeniz gerekir. Bu mobil cüzdanlar birkaç nedenden dolayı idealdir. Birincisi, neredeyse tüm akıllı cihazlarda çalışabilirler. Bu cihazlar arasında akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler bulunur.

Tüm bu verileri mobil cihazlarında tutmakla ilgilenenler için, dijital cüzdanların CPU tabanlı sürümleri de mevcuttur. Bu platformlar, mobil meslektaşları kadar popüler değil. Ancak, özellikle kayıp veya hırsızlıklara karşı biraz daha güvenlidirler. Bitcoin gibi kripto para birimleri, mobil uygulamalara göre daha güvenli bir alternatif olarak kullanıcılara CPU dijital cüzdan seçenekleri sunuyor.

Dijital cüzdan yazılımı geleneksel olarak bir akıllı telefondaki bir mobil uygulama aracılığıyla barındırılır. Ancak fiziksel bir cihaz veya kişisel bilgisayarınız gibi çeşitli diğer formatlarda da kullanılabilir. Dijital cüzdanın akıllı telefon uygulaması sürümü, esnekliği ve hareketliliği nedeniyle bugün açık ara en popüler olanıdır.

Tipik olarak, kullanmak için dijital cüzdanınızla uyumlu bir satış noktası (POS) sistem terminali bulmanız gerekir. Genellikle, ödeme sırasında görüntülenen temassız sembol aracılığıyla bunu tanımlayabilirsiniz. Bazı POS sistemleri, Manyetik Güvenli İletim teknolojisini kullanarak ödeme yapmanıza da izin verir. Temassız ödemeleri bulmak daha zor olsa da, birçok modern POS sistemi Manyetik Güvenli Aktarım ödemelerini destekleyebilir.

Dijital Cüzdan Kullanma Örneği

2016’daki en iyi dijital cüzdan şirketlerinden birkaçı Due, Accelitec WalletBuilder, Adyel, Airtel Money, AlliedWallet, Alipay, American Express, Android Pay, Bank of America ve Boost Mobile’ı içerirken, diğerlerinin yanı sıra en büyük üç şirket hala Google, Amazon, ve PayPal. Örnek olarak, Google’ın Cüzdan hizmeti, kullanıcılarının telefonlarında nakit “saklamalarına” olanak tanır. Müşteriler bu parayı hem mağazada hem de çevrimiçi olarak Google ödemelerini kabul eden işletmelerde harcayabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, bu, yakın alan iletişim teknolojisi ile desteklenmektedir (iki akıllı cihazın yakın mesafede olmaları halinde iletişim kurmasını sağlama yeteneği). Bir işletme halihazırda Google’ın ödeme sistemini kabul etmiyorsa, Google kısa süre önce fiziksel bir Cüzdan Kartı geliştirdi. bu kart temelde Google Bankasına bağlı bir banka kartıdır.

Ocak 2018’de Google, iki temel ödeme akışını (Android Pay ve Google Cüzdan) Google Pay adlı tek bir hizmette birleştireceğini duyurdu. Google Pay ile kullanıcılar, ödeme bilgilerini Google hesaplarına kaydedebilecek ve Google ürünlerinin bulunduğu her yerde satın alma işlemi yapabilecek (ör. Chrome Android, Youtube ve NFC ödeme seçeneklerine sahip perakende satış mağazaları)