Portföyünüzü Çeşitlendirmek için 5 İpucu

Piyasa patladığında, bir hisseyi satın aldığınız fiyattan daha düşük bir miktarda satmak neredeyse imkansız bir hâl alabilir

portfoyu-cesitlendirme

Piyasa patladığında, bir hisseyi satın aldığınız fiyattan daha düşük bir miktarda satmak neredeyse imkansız bir hâl alabilir. Ancak her an piyasanın ne yapacağından emin olamayacağımız için, her türlü piyasa koşulunda çeşitlendirilmiş bir portföyün önemini unutmamamız gerekmektedir.

Bir ayı piyasasında potansiyel kayıpları hafifleten bir yatırım stratejisi oluşturmak için, basitçe söylemek gerekirse, tüm yumurtalarınızı asla tek bir sepete koymamalısınız. Bu, çeşitlendirme kavramının dayandığı ana tezdir.

Portföyünüz için çeşitlendirmenin neden önemli olduğunu ve akıllı seçimler yapmanıza yardımcı olacak beş ipucunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Anahtar Noktalar

  • Yatırımcılar, çeşitlendirme kavramının dayandığı ana tez olan tüm yumurtalarını (yatırımlarını) tek bir sepete (güvenlik veya pazar) koymamaları konusunda uyarılır.
  • Çeşitlendirilmiş bir portföy elde etmek için, düşük veya negatif korelasyonları olan varlık sınıflarını arayın, böylece biri aşağı hareket ederse diğerini etkisiz hale getirme eğiliminde olur.
  • ETF’ler ve yatırım fonları, portföyünüzü çeşitlendirecek varlık sınıflarını seçmenin kolay yollarıdır, ancak gizli maliyetler ve ticaret komisyonlarının farkında olunması gerekir.

Çeşitlendirme Nedir?

Çeşitlendirme, birçok finansal planlamacı, fon yöneticisi ve aynı şekilde bireysel yatırımcılar için bir savaş çığlığıdır. Farklı yatırımları tek bir portföyde harmanlayan bir yönetim stratejisidir. Çeşitlendirmenin arkasındaki fikir, çeşitli yatırımların daha yüksek getiri sağlayacağıdır. Ayrıca, yatırımcıların farklı araçlara yatırım yaparak daha düşük riskle karşılaşacaklarını da öne sürmektedir.

Disiplinli Yatırım Yapmayı Öğrenin.

Çeşitlendirme yeni bir kavram değil. Geriye dönüp bakmanın lüksü ile, dot-com çöküşü sırasında ve yine Büyük Buhran sırasında tökezlemeye başlayan piyasaların dönümlerini ve tepkilerini arkanıza yaslanabilir ve eleştirebilirsiniz.

Yatırım yapmanın bir sanat formu olduğunu unutmamalıyız. İşte bu nedenle çeşitlendirme yapmak bir zorunluluk haline gelmeden önce çeşitlendirilmiş bir portföy ile disiplinli bir yatırım yapmış olmalısınız. Burada en önemli olan şey; iyi bir hücum sizin en iyi savunmanızdır ve iyi çeşitlendirilmiş bir portföy, beş yıllık bir yatırım ufku ile birlikte çoğu fırtınanın üstesinden gelebilir.

İşte portföyünüzü çeşitlendirme konusunda size yardımcı olacak beş ipucu:

1. Servetinizi Tek Bir Sektöre Yatırmayın!

Hisse senetleri harika olabilir. Ancak tüm paranızı tek bir hisse senedine veya tek bir sektöre yatırmayın. Tanıdığınız, güvendiğiniz ve hatta günlük yaşamınızda kullandığınız bir şirkete yatırım yaparak kendi sanal yatırım fonunuzu oluşturmayı düşünün.

Ancak hisse senetleri dikkate alınması gereken tek şey değildir. Ayrıca emtialara, borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarına (GYO’lar) yatırım yapabilirsiniz. Ve sadece kendi ana üssünüze bağlı kalmayın. Bunun ötesinde düşünün ve küreselleşin. Bu şekilde, riskinizi etrafa yayarsınız ve bu da daha büyük ödüllere ve kazançlara yol açabilir.

İnsanlar, bildiğiniz şeye yatırım yapmanın ortalama bir yatırımcıyı perakende odaklı bırakacağını ancak bir şirketi tanımanın veya mal / hizmetlerini kullanmanın bu sektöre sağlıklı bir yaklaşım olabileceğini iddia edeceklerdir.

Yine de çok ileri gitme tuzağına düşmeyin. Kendinizi yönetilebilir bir portföyde tuttuğunuzdan emin olun. Gerçekten yetişmek için zamanınız veya kaynağınız olmadığında 100 farklı araca yatırım yapmanın bir anlamı yoktur. Kendinizi yaklaşık 20 ila 30 farklı yatırımla sınırlandırmaya çalışın.

2. Endeks veya Tahvil Fonlarını Düşünün!

Karışıma endeks fonları veya sabit gelirli fonlar eklemeyi düşünebilirsiniz. Çeşitli endeksleri izleyen menkul kıymetlere yatırım yapmak, portföyünüz için harika bir uzun vadeli çeşitlendirme yatırımı yapar. Bazı sabit gelirli çözümler ekleyerek, portföyünüzü piyasa dalgalanmasına ve belirsizliğine karşı daha da korumuş olursunuz. Bu fonlar geniş endekslerin performansıyla eşleşmeye çalışır, bu nedenle belirli bir sektöre yatırım yapmak yerine tahvil piyasasının değerini yansıtmaya çalışırlar.

Bu fonlar genellikle düşük ücretlerle gelir, bu da başka bir bonus. Cebinizde daha fazla para demektir. Yönetim ve işletme maliyetleri, bu fonları çalıştırmak için gerekenler nedeniyle minimum düzeydedir.

3. Portföyünüzü Oluşturmaya Devam Edin!

Yatırımlarınıza düzenli olarak ekleyin. Yatırım yapacak 10.000 dolarınız varsa, dolar-maliyet ortalamasını kullanın. Bu yaklaşım, piyasa oynaklığının yarattığı iniş ve çıkışları düzeltmeye yardımcı olmak için kullanılır. Bu stratejinin arkasındaki fikir, belirli bir süre boyunca aynı miktarda para yatırarak yatırım riskinizi azaltmaktır.

Dolar maliyet ortalamasıyla, belirli bir menkul kıymet portföyüne düzenli olarak para yatırırsınız. Bu stratejiyi kullanarak, fiyatlar düşük olduğunda daha fazla, yüksek olduğunda daha az hisse satın alacaksınız.

4. Ne Zaman Çıkacağınızı Bilin!

Satın alma ve tutma ve dolar-maliyet ortalaması sağlam stratejilerdir. Ancak yatırımlarınızın otopilota sahip olması, işyerindeki güçleri görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Yatırımlarınızda güncel kalın ve genel piyasa koşullarındaki değişiklikleri takip edin. Yatırım yaptığınız şirketlere ne olduğunu bilmek isteyeceksiniz. Bunu yaparak, zararlarınızı azaltma, satma ve bir sonraki yatırımınıza geçme zamanının geldiğini de anlayabileceksiniz.

5. Komisyonlara Karşı Dikkatli Olun!

İşlem türü değilseniz, ödediğiniz ücretler için ne aldığınızı anlayın. Bazı firmalar aylık ücret alırken, diğerleri işlem ücreti alır. Bunlar kesinlikle biriktirebilir ve kâr hanenize zarar verebilir.

Ne ödediğinizin ve bunun için ne aldığınızın farkında olun. Unutmayın, en ucuz seçim her zaman en iyisi değildir. Ücretlerinizde herhangi bir değişiklik olup olmadığı konusunda kendinizi güncel tutun.

Sonuç:

Yatırım yapmak eğlenceli olabilir ve olmalıdır. Eğitici, bilgilendirici ve ödüllendirici olabilir. Disiplinli bir yaklaşım benimseyerek ve çeşitlendirme, satın al ve tut ve dolar-maliyet ortalama stratejileri kullanarak, en kötü zamanlarda bile yatırım yapmayı ödüllendirici bulabilirsiniz.