Dogecoin Kurucusu Kim? Dogecoin Kimin, Kim Kurdu?

Dogecoin, 2013 yılında “şaka” odaklı üretilen bir kripto para birimi olarak biliniyor


Dogecoin, 2013 yılında “şaka” odaklı üretilen bir kripto para birimi olarak biliniyor. Buna karşın oldukça popüler olmayı başaran Dogecoin, geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşmayı başardı. Logosunda bulunan Japon avcı köpeği Shiba Inu ile de özdeşleşen Dogecoin, Litecoin ağından fork’landı. Dogecoin’e dair bir ilgi çekici bilgi de Ocak 2014 tarihine gelindiğinde bu para birimi ulaştığı toplam işlem hacmiyle birçok kripto para birimini geride bırakmıştır. Buna Bitcoin’de dahil.

Dogecoin Kimin ve Kim Kurdu?

Bir tür “şaka parası” olarak kripto dünyasındaki yerini alan Dogecoin, eğlenceli ve geleneksel bankacılık masraflarını içermeyen işlemlere olanak tanımak için kuruldu. Bu çerçevede yazılım mühendisleri olan Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından hayata geçirilen Dogecoin, 6 Aralık 2013 tarihinde piyasaya tanıtıldı. Herhangi bir yenilik amacı bulunmayan ve geleceğe yönelik bir proje vadetmeye Dogecoin, buna karşın yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı.

Dogecoin, kripto para borsalarında işlem görmeye başladığı 6 Aralık 2013 tarihinden sadece 72 saat sonra büyük bir yükseliş yaşadı ve yüzde 300 değer kazanmayı başardı. Kısa sürede yatırımcılarının yüzünü güldüren Dogecoin, yine benzer bir şekilde hızlı düşüş yaşadı. Bu kez yüzde 80 değer kaybeden Dogecoin, böylelikle ilk büyük çöküşünü de yaşamış oldu. 

Adı Elon Musk ile de fazlaca anılan Dogecoin, ünlü yatırımcı sayesinde de hareketli günler yaşadı. 2021 yılının ocak ayında Reddit kullanıcılarının yoğun ilgisi ve Elon Musk’ın atıfları sonucunda Dogecoin bu kez 24 saat içinde yüzde 800’lük bir artış yakalayarak rekor kırdı. Bununla birlikte Dogecoin yaratıcıları da Elon Musk’ın Dogecoin’i bir proje olarak gördüğünü belirtiyor.

Dogecoin Nedir ve Nasıl Çalışır? 

Dogecoin, şaka parası olması dışında bir tür Litecoin hard fork’u olmasıyla da dikkat çekiyor. Kripto para birimi bu nedenle aynı Litecoin gibi Scrypt şifreleme algoritmasından yararlanır. Ayrıca birçok kripto para birimine oran zorluk seviyesi çok daha düşüktür. Böylelikle de bloklar yaklaşık olarak 1 dakika içerisinde doğrulanabilir. Dogecoin bu yönüyle Bitcoin blok zincirindeki karmaşık ve zor sistemden de kaçınıyor. Son olarak Dogecoin, Litecoin ağı üzerinde kurulu olan bir kripto para birimi olsa da arzı sınırlandırılmamıştır.