Merkeziyetsiz Borsalara Ait Kripto Paralar

Merkeziyetsiz borsalar (DEX


Merkeziyetsiz borsalar (DEX: Decentralized Exchange), üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan ve merkezi olmayan bir şekilde çalışmaktadır. Kullanıcılar hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan birbirleriyle doğrudan kripto para ticareti yapabilmektedir. Coinbase ve Binance gibi merkezi borsalara bir alternatif olarak ortaya çıkmışlardır. Merkeziyetsiz borsalar, ademi merkeziyetçilik ve finansal ürünlere sınırsız erişim sunmaktadır.

Merkeziyetsiz borsalara ait kripto para birimleri DEX tokenleri olarak bilinir. En yaygın olarak kullanılan DEX Tokenleri aşağıda görülmektedir.

Uniswap (UNI)

UNI, Uniswap adlı Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsanın tokenidir. Eylül 2020’de piyasaya sürülmüştür. UNI, bir yönetişim tokenidir. UNI sahipleri, platformun nasıl çalıştırılacağına ilişkin kararlarda söz sahibidir.

dYdX (DYDX)

DYDX, dYdX borsasının yönetim tokenidir. DYDX tokenlerinin sahipliği yönetişim sürecinde yer alma ve dYdX borsasında işlem yapıldığında indirim fırsatı sunmaktadır.

Kyber Network (KNC)

Kyber Network, yerel bir belirteç olan KNC aracılığıyla değer yakalayan bir merkeziyetsiz borsadır. KNC, Kyber Network ağında likidite talep edenler ve arz edenler arasında bir bağlantı oluşturur. Borsadan toplanan ücretler büyük ölçüde KNC’yi yakmak için kullanılır.

Balancer (BAL)

BAL, Balancer’a güç sağlayan yerel Ethereum tabanlı tokenidir. Bu bakımdan BAL, Balancer ağındaki işlemlerin önemli bir parçası haline gelmiştir. Toek aynı zamanda, Balancer Protokolünün yönetimine katılmak için kullanılır.

SushiSwap (SUSHI)

SushiSwap, merkezi olmayan yollarla kripto para alışverişini sağlayan Ethereum destekli bir platformdur. SUSHI, SushiSwap borsasının yönetim tokenidir. Bir yönetişim belirteci olarak, sahiplerine borsanın geleceği üzerinde söz hakkı verir. Tekliflere oy verme ve borsanın geleceğini belirleme, SUSHI’ye sahip olmanın ödülüdür.

Bancor (BNT)

Bancor’un yerel rezerv para birimi BNT’dir. BNT’nin temel fonksiyonu, Bancor ağı içerisinde tokenleri kendi aralarında dönüştürmek ve birbirine bağlamaktır. Böylece, likidite işlemleri kolaylaştırılır ve ağın işlevselliği artırılır.

PancakeSwap (CAKE)

PancakeSwap’ın yerel tokeni CAKE, Binance Akıllı Zinciri üzerine yerleştirilmiş bir BEP20 tokenidir. BEP-20, ERC-20 token standardının Binance versiyonudur. PancakeSwap ağı üzerinde kullanıcıların diğer BEP20 tokenlerini takas etmeleri ve ek token kazanmaları CAKE aracılığıyla sağlanmaktadır. CAKE sahipleri borsadaki likiditeye katkılarından dolayı sık sık ödüllendirilir.

THORChain (RUNE)

RUNE, THORChain’in yerel tokenidir. THORChain, Rune tokeni ile köprüleme protokolü sağlar. Dolayısıyla token tüm likidite havuzlarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda ödül tokeni olan RUNE 2019’da bir BEP2 tokeni olarak piyasaya giriş yaptı.