En Popüler ve Gelecek Vadeden Metaverse Evrenleri

Bilindiği üzere Metaverse, gerçek dünyadan tamamen farklı ancak gerçeğe yakın sanal evren anlamına gelen bir teknolojidir ve özellikle Mark Zuckerberg’in bu teknolojiyi benimsediğini belirtmesi ve hemen ardından kurucusu olduğu Facebook şirketinin adını Meta olarak değiştirmesinden...

Metaverse

Bilindiği üzere Metaverse, gerçek dünyadan tamamen farklı ancak gerçeğe yakın sanal evren anlamına gelen bir teknolojidir ve özellikle Mark Zuckerberg’in bu teknolojiyi benimsediğini belirtmesi ve hemen ardından kurucusu olduğu Facebook şirketinin adını Meta olarak değiştirmesinden sonra bir anda dünya çapında ciddi bir popülerlik yakalamıştır.

Durum böyle olunca da insanlar Metaverse Teknolojisi’ne yatırım yapmak için adeta sıraya girdi ancak Metaverse’e yatırım yapabilmenin ilk yolu olan bir Metaverse projesi ortaya çıkarmak herkes için kolay olmadığı için ikinci yatırım yolunu yani bir Metaverse projesine yatırım yapmayı tercih ettiler. Ancak burada da şöyle bir sıkıntı ortaya çıktı; metaverse teknolojisi popülerleşince her gün onlarda metaverse projesi, oyunu ve evreni ortaya çıktı.

Bu karmaşanın içinde doğal olarak insanlar hangi metaverse evreni, oyunu ya da projesi mantıklı bir yatırım kaynağıdır emin olamadıklarından arafta kaldılar. Bunun için aslında yapmaları gereken öne çıkan metaverse projelerini incelemek ve öne çıkan projeleri de başlıklar halinde sizin için inceledik.

The Sandbox

The Sandbox, dünyanın en popüler metaverse evrenlerinden biri olup Minecraft yapımcıları tarafından ortaya çıkarılan bir metaverse ve NFT oyun projesidir.

Platformda yer alan oyuncular kendi karakterlerini ve nesnelerini NFT olarak oluşturabilirken aynı zamanda sanal arazi yatırımı da yapabilmektedir. Özellikle geçtiğimiz günlerde oldukça ucuza alınan birkaç sanal arazinin milyon dolarlara satıldığı haberleri platformun popülaritesini oldukça arttırmıştır.

Decentraland

Decentraland da tıpkı The Sandbox gibi hemen hemen aynı özelliklere sahip farklı bir metaverse evreni ve oyun projesidir.

Decentraland’ı The Sandbox’tan farklı kılan ise platformun sosyalleşme üzerine odaklanmış olması ve evrendeki kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girebilmelerinin öne çıkmasıdır.

Axie Infinity

İlk bakışta bir NFT oyun projesi gibi duran Axie Infinity aslında bir metaverse projesidir.

Axies adlı canavarlar vasıtasıyla var olunan evrende bu yaratıklar büyütülüp beslenip eğitilmekte ve hem bu yaratıkların hem de bu yaratıkların beslenmesinde ihtiyaç duyulan donelerin alınıp satılabildiği bir pazaryeri yer almaktadır.

CEEK VR

CEEK VR, sanal evren üzerinde konser, tiyatro vb. etkinliklere katılabilme imkânı sunan özel bir projedir.

Kendi üretimi olan VR gözlükler sayesinde hem sanatçılara ve yapımcılara sanal evrende bir sahne sunan CEEK VR, kullanıcılara ise bu evrende tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi bulunmalarına ve sahnede dönen şova eşlik etmelerine olanak tanımaktadır.

Bu platformların dışında öne çıkan diğer başlıca metaverse projeleri ise şunlardır:

  • Illuvium,
  • Radio Caca,
  • UFO Gaming,
  • Starlink
  • Star Atlas,
  • Verasity,
  • CryptoPlanes,
  • OVR.