NFT Nedir? En Popüler NFT Pazar Yerleri

Tüm dünyada başı kripto dünyasının çektiği ama popüler markaların ve kişilerin de dahil olduğu bir NFT çılgınlığı olduğuna mutlaka tanık olmuşsunuzdur

NFT

Tüm dünyada başı kripto dünyasının çektiği ama popüler markaların ve kişilerin de dahil olduğu bir NFT çılgınlığı olduğuna mutlaka tanık olmuşsunuzdur. Peki popülerliği her geçen gün bir tık daha artan, milyon dolarların yer aldığı bir sektör haline gelen NFT nedir biliyor musunuz?

NFT Nedir?

NFT; açılımı Non-Fungible Token olan benzersiz ve taklit edilemeyen token birimlerine verilen isimdir.

Non-Fungible Token terimini Türkçe’ye çevirecek olursak “Takas Edilemez Token” anlamına gelir. Aslında takas edilemez özelliğinden kasıt NFT olarak üretilen bir token hiçbir şekilde taklit edilemez, bulunduğu blok zinciri tarafından onaylıdır ve üretim adedi ile sınırlıdır.

NFT Ne İşe Yarar?

NFT’nin tam olarak ne işe yaradığını örnekleyerek anlatmak gerekirse sanat eserlerini örnek gösterebiliriz. Ünlü bir ressamın ünlü bir resminin her ne kadar binlerce kopyası olsa da orijinal olanı 1 tanedir. NFT’ler de buna benzer bir mantıkta çalışır. Bir nesnenin belki onlarca hatta yüzlerce kopyası olabilir ama orijinali sadece 1 veya üretim miktarı kadar olacaktır ve orijinal olanlar da blockchain sayesinde doğrulanabileceklerdir.

Bu özelliğinden dolayı önümüzdeki birkaç yıl içerisinde birçok sanatçının ve üreticinin kendilerine ait görselleri, müzikleri, sanat çalışmalarını vs. tüm eserlerini NFT teknolojisiyle üreteceği öngörülmektedir.

NFT Nasıl Yapılır veya Nasıl Üretilir?

NFT yapabilmek için NFT’nin üretileceği blok zincirine karar verdikten sonra bu blok zincir üzerinden NFT haline getirilecek olan nesnenin tanımlanarak akıllı sözleşmeler (smart contracts) ile ve ücreti ödenerek doğrulanması gerekmektedir.

Özellikle blockchain teknolojisiyle haşır neşir olan yazılımcılar ve geliştiriciler için NFT üretmek oldukça kolay olsa da son kullanıcı açısından biraz zordur ama bu durum son kullanıcının NFT üretemeyeceği anlamına gelmiyor. NFT üretimi için NFT Pazar Yeri (NFT Marketplace) adı verilen birçok platform bulunmaktadır ve saniyeler içerisinde NFT yapılmasına olanak tanırlar.

En Popüler NFT Pazar Yerleri Hangileridir?

NFT Pazar Yeri denilince ilk akla gelen platform Opensea’dir. Opensea, hızlıca bir hesap oluşturduktan sonra hemen NFT yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Ethereum blok zincirinde yer alan platformda üretilen NFT’ler ETH ile ödenerek anında aktif edilebiliyor.

Opensea’yi takip eden Rarible, Foundation, SuperRare, Makersplace, Nifty Gateway, KnownOrigin isimli platformlar da yine NFT pazar yerleri olarak öne çıkmaktadır.

Bunlardan farklı olarak Axie Infinity ve CryptoPunks platformları blockchain oyun projeleri olarak öne çıksalar da aslında birer NFT pazar yeri olarak değerlendirilebilir.

Son olarak da Valuables by Cent platformundan bahsedebiliriz. Başlangıçta adı sadece Valuables olan platform sayesinde Twitter’dan atılan ve sahip olunan tweetler NFT haline dönüştürülerek satılabilir. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Twitter’dan attığı ilk tweeti 3 milyon dolara bu platform üzerinden satmıştır.