Decentraland Nasıl Oynanır?

Decentraland, bilindiği üzere dünyanın en büyük ve popüler metaverse oyun projelerinden biridir


Decentraland, bilindiği üzere dünyanın en büyük ve popüler metaverse oyun projelerinden biridir. Popülerliği günden güne arttıkça ve sosyal medya başta olmak üzere hemen her yerde konuşuldukça da daha çok insan Decentraland oyununu oynamak istiyorlar ama nasıl oynayacakları noktasında bir kaynağa ihtiyaç duyabiliyorlar.

Başta İngilizce bilmediğinden Decentraland oyunundan mahrum kalanlar olmak üzere Decentraland oyununu oynamak isteyenler aşağıdaki adımları takip ederek oyunu hemen oynamaya başlayabilirler.

  • Öncelikle Decentraland oyununu oynamak için https://decentraland.org/ adresini ziyaret edin.
  • Açılan sitede Get Started yazılı kırmızı bir buton gözünüze ilk ilişen şey olacaktır, bu butona tıklayın ve yeni ekranın açılmasını bekleyin.
  • Açılan sayfada sizi iki seçenek karşılayacak, “Play using your wallet” seçeneği bir kripto cüzdanı bağlayarak oyna anlamına gelirken “Play as guest” seçeneği misafir olarak oyna anlamına gelmektedir.
  • Eğer kripto cüzdan bağlayarak oynamak istiyorsanız “Play using your wallet” seçeneğinin üzerine gelerek açılan “Continue with wallet” butonuna tıklayın. Bu adımda sizden Metamask, Fortmatik ya da WalletConnect aracılığıyla hangisi uygunsa kripto cüzdanınızı bağlamanız istenecektir. Uygun seçeneği seçtikten sonra bağlantı başarılı bir şekilde sağlanır.
  • Misafir olarak oynamak istiyorsanız “Play as guest” seçeneğine gelerek açılan “Continue as guest” butonuna tıklayın. Misafir olarak oynamak oyunun bazı özelliklerini kısıtlayacaktır ancak yine de tercih edilebilir.
  • Her iki seçenekten hangisi seçerseniz seçin sonraki aşamada sizden bir avatar oluşturmanız istenecektir. Verilen araçları ve renkleri kullanarak kendinize özgü bir avatar oluşturup ardından Done butonuna tıklayarak bir sonraki sayfada avatarınıza bir isim vermeniz ve bir e-mail adresi girmeniz istenecektir. İsim ve e-mail alanlarını doldurduktan sonra Next butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Karşınıza bir gizlilik sözleşmesi çıkacak. “I Agree” butonuna tıklamanız gerekiyor ancak ilk açılışta bu buton pasif olacaktır. Endişelenmenize gerek kalmadan açılan sözleşmeyi yanındaki scroll bar ile en sona çekince buton aktifleşecektir ve bu aşamada butona tıklayabilirsiniz.

Bu aşamalardan sonra artık oyundasınız! Oyuna ilk olarak Genesis Plaza adı verilen alanda başlıyorsunuz. Avatarınızı W, A, S, D harflerini kullanarak yönlendirebilirsiniz. Oyunda her biri farklı bir aktiviteyi temsil eden sütunlar yer almaktadır.

Oyun içinde sürekli olarak eğitici ve yönlendirici içeriklerle karşılaşacaksınız. Bu sayede de yapmak istediğiniz şeyleri bu yönlendirmelerle belirleyip oyun içerisinde aktif bir şekilde yer alabilirsiniz.

Oyun içinde dev bir deliğe benzeyen hortumun ortasından geçerek farklı caddeleri keşfedebilirsiniz.

M harfine basarak bulunduğunuz haritayı değiştirebilir ve yeni bölgeler keşfedebilirsiniz.

Not: Bilgisayarınızın performansına bağlı olarak yukarıdaki aşamaları geçmeniz biraz zaman alabilir ve bilgisayarınız kasılabilir.