Energi (NRG) Nedir? Energi Hakkında Bilmeniz Gerkenler

Energi Nedir


Energi Nedir?

Energi son dönemin furyası DeFi alanına yönelen projelerdendir ve blockchain tabanlıdır. Proje daha çok merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler üzerine odaklanıyor. Kendi kendini finanse eden bir hazine modeliyle birlikte iyi bir yönetim yöntemine sahip. Energi geliştiricilerinin nihai hedefi ise, dünyanın en büyük, en popüler blockchain platformu olmak. Özünde, NRG blockchain, dağıtılmış defter teknolojisini (Distributed Ledger/DLT) kitlelere ulaştırmaya ve yaygın bir şekilde benimsenmesini arttırmaya yönelik çalışmalar sürdürüyor. Energi geliştiricileri güvenilir ve dünya çapında kabul gören, kullanıcı dostu bir platform oluşturmak istiyor.

Energi projesi 2017 yazında Dash blockchain’inin bir hard fork’u olarak başladı. O zamanlar Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizması ve Energi hash kullanıyordu. Energi hash, Ethereum’un Ethash’ına benzeyen bir ASIC’lere karşı dirençli bir algoritmadır. Sonrasında Proof-of-Stake konsensüsüne ve masternode’lardan oluşan bir network’e geçti. Energi’nin bazı önemli özellikleri ve kullanılabilirliği bu masternode’lara dayanır. Ayrıca bu konsensüs sayesinde ağ daha merkezsiz hale geldi. Energi Dash’in bir formu olmasına rağmen Energi geliştiricileri tarafından oldukça değiştirildi ve yeni eklemeler yapıldı. Dash ile karşılaştırıldığında gelişmiş gizliliğe, daha düşük ücretlere ve daha yüksek ölçeklenebilirliğe sahip olduğu söylenebilir.

Energi’nin kendi kendini finanse eden hazine sistemi ve zincir üzerindeki yönetim sistemi, projenin uzun vadeli gelişimini sağlamak için yasalaştırıldı. Bu özellikler birer değişmez haline getirilerek katkıda bulunanları ve geliştiricileri çekmek için bir araç olarak hizmet ediyor.

Energi Özellikleri

Energi, hemen hemen her blockchain projesinde bulacağınız temel özelliklere sahiptir. Başlangıçta Energi ağı merkezsiz olarak tasarlandı. Zincir üzerinde gelişen bir yönetim modeli vardır. Kendi HD cüzdanı (Hierarchical Deterministic wallet) bulunuyor ve bu sayede işlemlerin normalden çok daha güvenli olması sağlanıyor. Ayrıca, cüzdanın kullanılabilirliğini arttırmak için bazı yaygın özellikler üzerinde yeni geliştirmeler ve eklemeler yapılması planlanıyor.

Kendi kendini finanse eden bir hazine, masternode bulunan bir blockchain’de olağandışı bir özellik değildir. Ancak Energi, herhangi bir masternode blockchain’ine göre hazine payına daha fazla yüzdelik ayırıyor. Serbest bırakılan NRG’nin tam %40’ı hazineye gidiyor. Bu oran sayesinde masternode olmak kullanıcılar açısında oldukça çekici bir hal alıyor. BU yüzden ağın işleticileri olan masternode’ların ağa eklenmesi süreci oldukça hızlanıyor. Her ay bir milyon NRG piyasaya sürülüyor.

Energi Yönetim Biçimi

Diğer birçok blockchain projesi gibi Energi de topluluk tabanlı bir yönetime sahip. Energi modelinde herhangi bir Energi sahibi istediği teklifi sunarak topluluğun bu teklifi tartışmasını sağlayabiliyor. Teklif sunulduktan sonra masternode’lar değişikliğin yapılıp yapılamayacağına dair oylamaya başlıyorlar. Bu modelde kullanıcılara bir güç vererek yaygınlaşmanın artırılması bir yana ölçeklendirme ve dengeleme de sağlanmış oluyor. Ayrıca dışardan bir müdahale engelleniyor ve kripto paranın sahipleri kendi paralarının üzerinde söz sahibi olmuş oluyor.

Bir Dash fork’u olarak Energi Network anında ve özel gönderim özelliklerini de barındırıyor. Üstelik işlem hızları ve işlem ücretleri de Energi ağında daha da iyileştirilmiş durumda. Energi ağının 2 Mb boyutlu ve 1 dakika olan blok süresi ölçeklendirme ve geliştirmelere imkan tanıyor. Ek olarak sürekli artan masterode sayısı ağın merkezsizleşmesini sağlıyor.

Üretilen NRG tokenlerinin dağılımı

Nasıl Masternode olunur?

1000 NRG’ye sahip olan herkes masternode olabiliyor. Kullanıcıların masternode olabilmeleri için bu NRG’leri stake etmeleri gerekiyor. Masternode’lar birkaç Energi özelliğini güvence altına alıyorlar ve ağın çalışması konusunda baş roldeler.

Masternode sahipleri ağı NRG kullanarak güvence altına aldıkları için ödül kazanıyorlar. Üretilen NRG’lerin %40’ı masternode’lara dağıtılıyor bu da yaklaşık 400 bin NRG’ye tekabül ediyor. Temmuz 2021 itibariyle 1.300’ün üzerinde masternode bulunuyor. Bu da masternode başına yaklaşık aylık 300 NRG getirisi anlamına geliyor. Ayrıca masternode kurulumu oldukça kolay ve Energi ekibi bunun için bir yardımcı rehber hazırlamış durumda.

Energi Ekibi

Energi ekibi 18 kişiden oluşuyor. Ekip içerisindeki deneyimli çalışan sayısı hayli fazla. Birçoğu blokchain ve merkezsiz bir ağın yaratılması konusunda oldukça kararlı. Tamamen topluluk tarafından fonlanan ekip bu yüzden herhangi bir otoriteye bağlı değil. Geliştirme, operasyon, pazarlama ve tabi ki girişimcilik alanından bireyler bu ekibin içerisinde yer alıyor.

Energi CEO’su ve kurucusu Tommy, aynı zamanda Twitter ve YouTube’dan TommyWorldPower olarak biliniyor. Aslına bakılırsa blockchain alanında tanıdık bir isim. Blockchain’i tanıtma ve diğer insanlara öğretme konusunda oldukça istekli olan Tommy aynı zamanda Energi’nin kurulmasında büyük rol oynadı.

Günlük operasyonları yöneten isim Ryan Lucchese, Energi’nin başkanı konumunda. Oldukça sağlam bir yazılım geçmişine sahip ve Energi projesi için önemli bir isim. Energi öncesinde Hyland Software ve NCH Software’de tecrübesi bulunuyor.

Energi kurucusu ve yöneticisi

NRG Token

NRG başlangıçta proof-of-work konsensüsünü kullanıyordu ve ICO olmadan ya da önceden kazılmış coin’ler olmadan piyasaya çıktı.

Ekim 2018’de ağa içindeki masternode’lara ödüller dağıtılmaya başlandı ve NRG token 1 dolara kadar ulaştı. Bu yükseliş 2018 BTC yükselişinden önceydi ve o zamanlar ayı marketi etkisini sürdürüyordu. Bu dönemde yükselmiş olması NRG topluluğunun gelişimini gösteren işaretlerden bir tanesi sayılabilir.

Şubat 2019’da fiyat dibi gördü ancak hiçbir zaman 0.54 doların altına düşmedi. 2019 Nisan ayına kadar 1-2 dolar arasında gelgitler yaşadı. Asıl yükselişini ve tüm zamanlarının en yüksek fiyatını Haziran 2019’da gördü, NRG 9.90 dolar seviyesine kadar yükseldi ve yeniden düzeltme yaşadı. NRG şu anda KuCoin, UniSwap ve Bithumb üzerinden satın alınabilir.