Erik Voorhees kimdir?

Erik Voorhees, girişim projeleri geliştiricisi olarak tanınan bir isimdir

Erik Voorhees, girişim projeleri geliştiricisi olarak tanınan bir isimdir. Colorado kökenlidir. 2007 yılında Puget Sound Üniversitesi’nden mezun olan Voorhees, 3 Haziran 2014 tarihinde Amerikan vatandaşı oldu. Kendisi birçok ülke ve şehri gezdikten sonra şu anda Panama’da yaşamaktadır. Voorhees, başlangıçtan itibaren mevcut para sisteminin karşı taraf riskiyle ilgili ciddi sistemik sorunları olduğuna inananmıştır. 2010 yılında internet geliştirme alanında çalışmaya başlayan Voorhees, kripto paralarla tanışması da bu dönemde gerçekleşti. Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısı Voorhees’i derinden etkiledi ve onu bu alanda daha da ilerlemeye yönlendirdi.

Kariyeri

2010 yılında Podium Group’ta Proje Müdürü olarak iş hayatına başlayan Voorhees, Eylül 2011’de Bitcoin ile tanışarak hayatında dönüm noktası yarattı. 2012 Ocak ayında BitInstant’ta Pazarlama Müdürü olarak görevine başladı. Burada Bitcoin ve kripto para dünyası hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı buldu. BitInstant’da çalışırken, Bitcoin üzerinden kumar oynatan SatoshiDICE adlı uygulamayı kurdu. Ancak yoğunluktan kaynaklanan veri sorunları ve bazı yasal zorluklarla karşılaşması üzerine 2013 yılında uygulamayı 11.5 milyon dolara satarak büyük bir blok zinciri satın alımına imza atan ilk kişilerden biri oldu. Aynı yıl içinde BitInstant şirketinden de ayrıldı.

2013 yılında SMS ile Bitcoin gönderimini sağlayan Coinapult şirketini kurdu. Coinapult, işletmelere ve tüketicilere likidite ve güvenli cüzdan hizmetleri sunan önde gelen Bitcoin şirketlerinden biri haline geldi. Ancak bu şirketi de bir yıl sonra sattı. 2014 yılında, kullanıcılara sponsorlu mesajları Bitcoin karşılığında gönderdiren FeedZeBirds adlı bir şirket kurdu. Ancak SEC tarafından, “Federal onay almadan yatırımcıların sermayesini elde etmek için sosyal medyayı kullandığını ve yasa dışı kumar işletmesi işlettiğini” iddia edilerek cezalandırıldı. Böylece şirketi kapatmak zorunda kaldı. Bu zorluklar, Voorhees’in en büyük başarısı olan ShapeShift’i kurmasına ilham verdi. Şirket, tohum finansmanında 10 milyon doların üzerinde fon topladı. Ancak Voorhees, SEC tarafından incelemeye alındı. 9 milyon doları aklamak için ShapeShift’i kullandığı iddiasıyla suçlandı.

Erik Voorhees

ShapeShift

Voorhees, vergilendirmeye, mali düzenlemeye ve genel olarak hükümet karşıtı duruşuyla bilinen açık sözlü bir kişiliktir. Bu nedenle, ShapeShift, kişisel politik ve ekonomik felsefesiyle uyumlu olarak sıfır ücretli bir hizmet sunmaktadır. Voorhees, Shapeshift’i 1 Temmuz 2014 tarihinde İsviçre’de kurmuştur. Mt. Gox borsasının çöküşü sonrasında kendi parasını kaybeden Voorhees, müşteri fonlarının üçüncü bir tarafça tutulmadığı bir borsa yöntemi oluşturma ihtiyacı hissetti ve ShapeShift şirketini kurdu. 2015 yılında, Roger Ver ve Barry Silbert tarafından 525.000 dolarlık yatırım aldı. Aynı yıl Eylül ayında, Digital Currency Group, Bitfinex, Bitcoin Capital ve Mardal Investments gibi büyük şirketlerin katılımıyla gerçekleşen ikinci fon toplama turunda 1,6 milyon dolar fon elde etti.