Ethereum Arzı, Ethereum Arzı Ne Kadar? Kaç Tane Ethereum Var?

Arz sınırı, herhangi bir kripto para biriminin kaç token veya madeni paranın dolaşıma sokulabileceğini belirler

ethereum fiyat grafik

Arz sınırı, herhangi bir kripto para biriminin kaç token veya madeni paranın dolaşıma sokulabileceğini belirler. Örneğin, Bitcoin’in arz sınırı 21 milyon tokendir. Bu sınıra ulaşıldığında başka Bitcoin madenciliği yapılamaz.

Dünyanın en büyük ikinci kriptosu olan ETH, Bitcoin’den biraz farklı bir yapıya sahiptir. ETH, Bitcoin gibi sınırlı sayıda coine sahip değildir. Bitcoin’den farklı olarak, Ethereum’un toplam miktarı üzerinde bir sınırı yoktur. Bitcoin’de 21 milyonluk bir maksimum üst sınır vardır, ancak bu tür kısıtlamalar Ethereum için geçerli değildir. Bununla birlikte, arz yılda 18 milyon ETH ile sınırlandırılmıştır. Bu da ETH’nin ‘sınırsız arzı’ olduğunu söylemenin yanlış olacağı anlamına geliyor. ETH ayrıca, madeni paraların dolaşımdan çekildiği yakma olarak adlandırılan bir süreçten yararlanır.

Ethereum, çok sayıda merkezi olmayan projenin inşa edilebileceği geniş ve kapsamlı bir blok zincirine sahiptir. Ethereum’un blok zincirinde her gün yeni belirteçler, NFT’ler ve DeFi hizmetleri oluşturulur. Bu blok zincirinde, ağ içinde yürütülen tüm faaliyetlerde ve çeşitli işlem ücretlerinin ödemelerinde ETH kullanılır. 

Bitcoin arzının doğrulanması çok kolaydır. Tek yapılması gereken madencilik ödüllerini hesaplamak ve ardından arzı denetlemek için yaklaşık bir dakika süren basit bir komut çalıştırma işlemine başvurmaktır. Ancak dolaşımdaki ETH’yi hesaplamak kolay değildir. Piyasada ne kadar Ethereum bulunduğu, fiyat üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Genel olarak, halka açık olan madeni paraların sayısı ne kadar fazlaysa, değeri o kadar düşük olur.

ETH, sabit bir ihraç takvimine sahip birkaç kripto para biriminden biridir. Bitcoin gibi, Ethereum blok zinciri de şu anda bir İş Kanıtı (PoW) konsensüs mekanizması üzerinde çalışıyor. Ethereum arzı, çıkarılan her blokla büyüyor. Ağa tanıtılan her blok için dolaşımda iki yeni para ortaya çıkıyor.

Kaç Tane Ethereum Var?

100 milyonun biraz üzerinde Ether (ETH) bulunduğunu biliyoruz, ancak kaç tane olduğundan emin değiliz. Digitalcoinprice.com verilerine göre 23 Haziran 2022 itibarıyla dolaşımdaki miktarı ETH 121.274.786’dır.

ETH’nin mimarları arzı etkin bir şekilde kontrol edebilmenin çarelerini arıyor. Piyasalarda ise Ethereum arzını doğrulamanın gerekli olup olmadığı tartışılıyor. Dolaşımdaki arzının bilinmesinin ETH’yi ekonomik bir perspektiften değerlendirmede kritik bir faktör olduğu konusunda uzlaşma sağlanmış değil.