Bitcoin arzı, Bitcoin arzı ne kadar? Kaç tane Bitcoin var?

Bir öğe ne kadar kıtsa, değeri o kadar yüksek olur

bitcoin ezdi gecti

Bir öğe ne kadar kıtsa, değeri o kadar yüksek olur. Sınırlı arz karşısında artan talep, fiyatların yükselmesine neden olur. Sınırlı arz ve artan kullanım, Bitcoin’in değerini artırmaktadır. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, kod tabanını başlattığında ve Bitcoin protokolünü halka tanıttığında, Bitcoin arzını 21 milyon olarak belirledi. Bu kısıtlama, Bitcoin’in kaynak kodunda yazılır ve ağ düğümleri tarafından uygulanır. Ayrıca Bitcoin yarılanmasını da ayarladı, yani dolaşıma giren yeni Bitcoin’lerin sayısı yaklaşık dört yılda bir yarıya indirildi. Yani, yeni bitcoinlerin üretilme oranı her dört yılda bir yarıya iniyor.

Bu halving süreci “madenciliği” daha zorlu hale getiriyor. Şu anda, Bitcoin madencileri, çıkarılan blok başına yaklaşık 6.25 Bitcoin kazanıyor, ancak 2024’e kadar bu sayı, blok başına 3.125 Bitcoin’e kadar yarı yarıya düşecek. 2040 yılına kadar, blok ödülünün 0,2 Bitcoin’den daha azına düşürüleceği tahmin ediliyor.

Kaç tane Bitcoin var?

Bitcoin arzının 21 milyon tokenlik sabit bir sınırı vardır. Şu anda var olan 19.074.862,5 Bitcoin var. Bu sayı, her 10 dakikada bir yeni bloklar çıkarıldıkça değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 6.25 BTC ekliyor. Madenciliği yapılacak 1.925.137.5 Bitcoin kaldı. Bu, ortaya çıkacak olan tüm Bitcoin’in %90’ının yaratılışından sonraki 12 yıl içinde dolaşıma girdiği anlamına geliyor. 2030’ların başında sadece on yıl sonra Bitcoin’in yaklaşık %97’sinin ortaya çıkarılması bekleniyor. Kalan %3’lük kısım ise önümüzdeki yüzyılda 2140’a kadar ortaya çıkacak. 2140 yılından sonra yeni Bitcoinlerin arzı pek olası görünmemektedir.

Var olabilecek maksimum ve toplam bitcoin miktarı 21 milyondur. Yaklaşık 3-4 milyon Bitcoin’in kaybolduğu yönünde tahminler yapılmaktadır. Ayrıca, bazı büyük cüzdan sahiplerinin özel anahtarı kaybettiğine dair iddialar vardır. 

Bitcoinler ancak madenciliği yapılarak oluşturulabilmektedir. Bu yüzden var olan tüm Bitcoinler, madenciliği yapılmış bitcoinlerdir. Günde ortalama 144 blok çıkarılıyor ve blok başına 6.25 Bitcoin var. 144 x 6.25, 900’dür, yani bu, günlük çıkarılan ortalama yeni Bitcoin miktarıdır.

Bitcoin’in büyük bir kısmı uzun vadede cüzdanlarda kalırsa, piyasada dolaşacak daha az Bitcoin olacaktır. Sonuç olarak, kripto borsalarında daha fazla para, daha az kullanılabilir Bitcoin’i kovalayacak olursa değerini yüksek tutacaktır.