Ethereum Name Service Nedir, Nasıl Alınır?

Kripto dünyasına bir kere giriş yapmış olup da Ethereum’u duymayan kişi sayısı oldukça azdır


Kripto dünyasına bir kere giriş yapmış olup da Ethereum’u duymayan kişi sayısı oldukça azdır. Bitcoin’den sonra dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan ve dünyanın en büyük altcoin’i unvanını taşıyan Ethereum, hem kripto para olarak hem de blok zinciri olarak oldukça büyük bir projedir.

Ethereum’u hemen herkes biliyor bilmesine ancak özellikle son bir yıldan beri oldukça fazla konuşulan Ethereum Name Service (ENS) nedir bunu bilen kişi sayısı ise oldukça azdır. Peki nedir bu Ethereum Name Service ve ENS? Hemen anlatalım!

Ethereum Name Service Nedir?

Ethereum Name Service, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan bir alan adı sağlayıcısı hizmetidir.

Alan adı ve domain terimlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Eğer .com, .net uzantılı bir alan adı ya da diğer adıyla domain kaydı yapmak istiyorsanız, bir alan adı sağlayıcısı üzerinden işlem yapmanız gerekir. Bu alan adı sağlayıcıları orijinal adıyla Domain Name Service hizmeti verirler ve kısaltma olarak DNS terimini kullanırlar. İşte Ethererum Name Service ne demek ya da ENS ne demek diye sorulacak potansiyel soruların cevabını bu şekilde verebiliriz.

Ethereum Name Service, insanlara sahip oldukça Ethereum kripto cüzdanlarına birer .eth uzantılı alan adı sağlamalarında yardımcı olmaktadır. Bilindiği üzere standart kripto cüzdan adresleri oldukça karmaşık harflerden ve rakamlardan oluştuğu gibi ezberlemesi imkansıza yakındır.

Ethereum Name Service de buna bir son vermek adına bir hizmet olarak başlatılmış ve karmaşık cüzdan kodları yerine .eth uzantılı bir alan adı sahibi olarak cüzdan adresinin paylaşılmasını mümkün kılmıştır.

Ethereum Name Service üzerinden .eth uzantılı bir alan adı satın almak için https://app.ens.domains/ adresini ziyaret edip müsaitlik kontrolü ve ardından alan adı tescil işlemi yapılabilir.

ENS Nedir?

ENS, terim olarak Ethereum Name Service kelimelerinin ilk harflerinden kısalmıştır bir terim olup Ethereum Name Service hizmetinin token belirteci ve finans kaynağıdır.

.eth uzantılı bir alan adı için Ethereum Name Service hizmetinde Dolar, Euro, Türk Lirası gibi fiziki paralar yerine ENS token aracılığıyla ödemeler yapılır. Ayrıca ENS, bir yatırım aracıdır ve Ethereum Name Service projesine güvenerek yatırım yapmak isteyenlerin yatırım yapabileceği bir kripto paradır.

Ethereum Name Sevice (ENS) Nasıl Alınır?

Ethereum Name Service yani ENS token almanın Bitcoin ya da altcoin satın almakla arasında hiçbir fark yoktur.

ENS token satın almanın bir avantajı da popüler olmasından kaynaklı birçok kripto borsada listelenmiş olmasıdır. Yani yerel bir borsa tercihi yapacaksanız Paribu’dan, global bir borsa tercihi yapacaksanız da Binance, Huobi, KuCoin gibi birçok borsadan Ethereum Name Service (ENS)’i tıpkı Bitcoin ya da herhangi bir altcoini satın alır gibi satın alabilmek mümkündür.