Raydium (RAY) Nedir? RAY Coin Yorum ve Geleceği 2022

Raydium (RAY), Salona blok zinciri üzerine kurulmuş otomatik piyasa yapıcı ve likidite sağlayıcısı olarak kullanılan bir coin çeşididir


Raydium (RAY), Salona blok zinciri üzerine kurulmuş otomatik piyasa yapıcı ve likidite sağlayıcısı olarak kullanılan bir coin çeşididir.

Raydium, Serum merkezi olmayan değişim (DEX) için Solana blok zinciri üzerine kurulmuş otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) ve likidite sağlayıcısıdır. Diğer AMM’lerin aksine, Raydium merkezi bir limit emir defterine zincir üzerinde likidite sağlar, yani Raydium’a yatırılan fonlar Serum’un emir defterlerinde yer alan limit emirlerine dönüştürülür. Bu, Raydium LP’lere, Serum’un tüm sipariş akışına ve ayrıca mevcut likiditelerine erişim sağlar.

Raydyum (RAY) Nedir?

Raydium, Serum merkezi olmayan borsa ile likiditeyi paylaşan Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiş otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM). Bir AMM olarak Raydium, Merkezi Olmayan Finansmanın (DeFi) ana araçlarından biri olarak ortaya çıkan likidite havuzlarını kullanarak kripto para birimleri gibi dijital varlıkların izinsiz bir şekilde alınıp satılmasını sağlıyor. Likidite havuzları, varlıklarını bir likidite havuzu akıllı sözleşmesine kilitleyen likidite sağlayıcıları olarak adlandırılan kişilere güvenir. Bu kilitli varlıklar daha sonra merkezi olmayan borsadaki traderlar için belirli bir pazarda alım satım çifti olarak kullanılabilir.

Bir AMM’nin esnekliğini Serum’un daha geleneksel sipariş defteri mekanizmasının güvenilirliğiyle bir araya getiren Raydium, ek bir likidite kaynağıyla Solana’da dijital varlıkların hızlı, likit ve düşük ücretli ticaretini destekler.

Raydium’a likidite sağlayan kullanıcılar, Raydium ekosisteminin hizmet tokeni olan RAY’de ödüllerle teşvik edilir. Buna karşılık, RAY, ek kriptolar kazanmak için platformda stake edilebilir.

Raydium’u Kim Yarattı?

Raydium’un çekirdek geliştirme ekibi bir dizi takma ad kullanıyor. AlphaRay, emtialarda algoritmik ticaret arka planından yararlanarak projenin stratejisini ve iş geliştirmesini yürütür. XRay, Raydium’un teknoloji şefidir. Bunlara her biri pazarlama, ticaret ve bilgisayar güvenliği girişimlerine katkıda bulunan GammaRay, StingRay ve RayZor katılıyor.

Ekip, ilk olarak 2020 baharının sonlarında DeFi’ye dahil oldu ve o sırada DeFi sistemlerinde gördükleri zorlukları ele almaya karar verdi. Sonunda Serum ile ekip olana kadar AMM’leri için kod yazarak ve çeşitli ortaklık fırsatlarını keşfederek yeni bir DeFi çözümü planlamaya başladılar.

Raydium ana ağı Şubat 2021’de piyasaya sürüldü.

Raydyum Nasıl Çalışır?

Hisse senedi piyasaları gibi geleneksel varlık borsaları, emir defteri adı verilen tüm alım ve satım emirlerinin merkezi bir kaydını tutar. Emir defterinin bir tarafında, bir piyasa katılımcısının satın almak istediği belirli bir fiyattaki bir varlığın miktarını içeren satın alma emirleri bulunur. Emir defterinin diğer tarafı, bir piyasa katılımcısının satmak istediği belirli bir fiyattaki bir varlığın miktarını içeren satış emirlerini içerir.

Emir defteri, piyasa yapıcıları (satıcılar) piyasa alıcıları (alıcılar) ile eşleştirmenin merkezi bir aracı olarak hizmet eder, böylece alım satım faaliyetlerini kolaylaştırır ve o belirli piyasada likidite sağlar. Raydium’un desteklediği Serum merkezi olmayan borsa, bu alış ve satış emri eşleştirme sürecini etkinleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanır.

Likidite Havuzları (LP)

Blok zinciri teknolojisinin ortaya çıkışı ve daha yakın zamanda DeFi, otomatik piyasa yapıcıları (AMM’ler) ve onların likidite havuzlarını kullanarak yeni ve farklı bir ticaret yöntemini popüler hale getirdi.

Raydium gibi AMM’ler aracılığıyla kullanıcılar, likidite sağlayıcıları tarafından sağlanan bir varlık havuzuna karşı varlık alıp satarlar. Likidite havuzlarında tutulan varlıklar, alım ve satım emirlerinin yerine getirildiği işlemin karşı tarafı olarak hizmet eder.

AMM modelini kullanan ilk ve en popüler platformlardan biri, Ethereum ağındaki Uniswap idi. Raydium, Ethereum’daki mevcut AMM platformlarında yüksek gaz ücretlerini, daha yavaş yürütme süresini, limit emirlerinin eksikliğini ve örtüşen likidite eksikliğini ele almak için çözümlerini Solana blok zincirinde oluşturmayı seçtiklerini söyledi.

Çekirdek borsa teklifinin ötesinde, Raydium, likidite sağlayıcılarının, borsaya güç sağlayan likidite havuzlarına varlık sağlamak için ödül olarak kazandıkları LP tokenlerinden ek getiri elde etmelerini sağlayan “çift ödüllü çiftçilik” sunuyor. Raydium ayrıca, platform işlem ücretlerinden toplanan ek bir ödül kazanmak için kullanıcılarının RAY tokenlerini stake etmelerine izin verir.

Raydyum ve Serum Entegrasyonu

Raydium, hem sipariş defteri hem de AMM tabanlı değiş tokuşların avantajlarını ve eksikliklerini gidermek için AMM mekanizmasını Serum’un sipariş defteri işleviyle entegre etti. Raydium’un AMM’sinden veya Serum’un sipariş defterinden gelen likiditeyi kullanma yeteneği, traderlara daha verimli ve uygun maliyetli merkezi olmayan döviz ticareti deneyimi sağlamalıdır.

Kullanıcılar Raydium’un likidite havuzlarından birine katkıda bulunduğunda, AMM tokenlerini, herkesin ticaret yapması için Serum’un emir defterindeki limit emirlerine dönüştürür. Bir kullanıcı takas yaptığında, Raydium, kullanıcı için en uygun maliyetli ticareti gerçekleştirmek için Serum’un sipariş defteri ile Raydium’un AMM’si arasındaki fiyatları karşılaştırır.

AcceleRaytor

Raydium, takas ve getiri kazanma platformlarına ek olarak, AcceleRaytor adlı bir bağış toplama platformu da oluşturdu. Bu, yeni projelerin sermaye artırmasına ve Solana ekosistemi içinde inşa edilmesine yardımcı olmak için bir fırlatma rampası görevi görür.

RAY Coin Yorum ve Geleceği 2022

Raydium tokeni (RAY), Raydium’da işlem ücretlerini ödemek ve ödülleri finanse etmek için kullanılır. RAY, ek ödüller kazanmak için Raydium platformundaki likidite havuzlarına stake edilebilir veya yatırılabilir. Bir trader bir Raydium likidite havuzu kullanarak varlıkları her değiştirdiğinde, o havuzda belirteçleri stake edenlere RAY’de %0.03 ücret ödenir.

RAY token sahipleri, gelecekte ve platform geliştikçe projenin gelişimini yönetmede sınırlı bir role sahip olabilecekler.

Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi, maksimum RAY token arzı vardır ve arz 555 milyon RAY ile sınırlandırılmıştır.

Yüksek gaz ücretleri, yavaş işlem yürütme veya sınırlı ticaret çifti seçenekleri yaşayan merkezi olmayan borsa kullanıcıları Raydium platformunu kullanmak isteyebilir.

Yatırımcılar, Raydium’un Solana ekosistemine odaklanmasında ve ek ticaret likiditesi sağlamak için otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcıyı Serum sipariş defteri tabanlı merkezi olmayan borsaya bağlama konusundaki benzersiz stratejisinde değer bulabilir.

Kripto para birimlerinde ek ödüller kazanmak isteyenler, RAY’de ve platformda stake etme ve verim çiftçiliğinden ödüller üretebilecekleri çeşitli şekillerde değer bulabilirler.

Raydium (RAY)
Raydium (RAY) Grafiği

RAY Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 RAY Coin 4,82 TL’den işlem görüyor. RAY Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -3.47% değişim gösterdi. RAY Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 3,854,061 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 47,116,193 dolar seviyesinde.

RAY Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 RAY Coin $ 0.253482 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat ayı itibariyle RAY Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 16.93 dolarla kaydetti. Bununla birlikte RAY yılın en düşük seviyesini ise 2.36 dolarla belirledi.