Nedir & Nasıl

Facebook’un Kripto Projesi: Diem Nedir?

Diem Nedir?

Diem eski adıyla Libra olarak biliniyordu ve Facebook tarafından desteklenen bir kripto para birimidir. Diem kripto para birimi, basit, sınırlı ücretli bir küresel para birimi olarak tasarlanmıştır. Esasen telefonunuzda kripto para biriminin olduğu herhangi bir satın alma işleminde ödeme yapmak adına dijital para olacaktır. Diem dahil olan para birimleri ve devlet kurumlarında olmak üzere bir dizi yapı tarafından desteklenmektedir.

Diem Nasıl Çalışır?

Diem, kripto para cüzdanı uygulamaları tarafından satın alınabilecek, tutulabilecek ve kullanılabilecek. Dolar olarak bozdurarak Diem tokenleri alınabilecek. Tokenler kripto para birimi kullanımını destekleyen herhangi bir işletmede kullanılabilecek. Facebook ayrıca Calibra adı verilen bu tokenlerin saklanmasını ve harcanmasını sağlayacak bir dijital cüzdan hizmeti geliştiriyor.

Tokenler kar amacı gütmeyen kuruluş Diem Association tarafından izlenip takip edilecekti fakat marka isminin değişmesinin ardından henüz denetimin nasıl yapılacağı merak konusu. Bireyler yerel para birimlerini tokenlerle değiştirirken, dernek tokenlerinin itibari para birimleri ve menkul kıymetlerden oluşan bir sepet tarafından desteklenmesini sağlayacaktır. Sepet, kripto para biriminin nispeten istikrarlı bir fiyata sahip olmasını sağlayacak.

Libra Derneği, kripto para birimi için düzenleyici bir kurum görevi görür ve yalnızca Facebook tarafından yönetilmez. Bunun yerine dernek, Mastercard, Visa, eBay ve bir dizi başka şirketi içeren 28 kurucu ortaktan oluşuyor. Facebook, derneğin diğer üyeleri gibi sadece bir oya sahip olacak.

Diem kripto para birimi blok zinciri teknolojisini kullanacak. Ancak, tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip olmadığı için gerçek bir blockchain para birimi değildir. İşlem defterine yalnızca Diem yöneticileri erişebilecek.

Diem Nasıl Yönetilir?

Ağ yöneticisi olmak adına üyelerin yarım raf sunucu alanına, 100 Mbps veya üzerinde özel internet bağlantısına, tam zamanlı site güvenilirlik mühendisine ve kurumsal düzeyde güvenliğe sahip olması gerekir. İşletmeler, 1 milyar ABD doları piyasa değeri veya 500 milyon ABD doları müşteri bakiyesi olan üç eşikten ikisine ulaşmalı, yılda 20 milyon kişiye ulaşmalı ve/veya Interbrand Global veya S&P gibi bir grup tarafından ilk 100 endüstri lideri olarak tanınmalıdır.

Kripto odaklı yatırımcıların yönetim altında 1 milyar dolardan fazla varlığa sahip olması gerekirken, Blockchain işletmeleri bir yıldır faaliyette olmalı, kurumsal düzeyde güvenlik ve mahremiyete ve saklamaya sahip olmalı veya 100 milyon dolardan fazla varlık hissesine sahip olmalıdır. Ve kurucu üyelerin yalnızca üçte birine kadarı kripto ile ilgili işletmeler veya bireysel olarak davet edilen istisnalar tarafından yapabilir. Facebook ayrıca üniversiteler gibi araştırma kuruluşlarını ve beş yıldan fazla bir süredir finansal katılım üzerinde çalışmak, çok sayıda kullanıcıya çok uluslu erişim, Charity Navigator tarafından ilk 100 sıralaması veya benzeri bir şey dahil olmak üzere dört nitelikten üçünü yerine getiren kar amacı gütmeyen kuruluşları kabul eder ve/veya 50 milyon dolarlık bir bütçe sahip olanları yöneticiler arasına alabilir.

Diem Derneği, blok zinciri için doğrulayıcı node’lar olarak hareket edecek daha fazla kurucu üyeyi işe almaktan, ekosistemi hızlı bir şekilde başlatmak için kaynak yaratmaktan, erken benimseyenleri ödüllendirmek için teşvik programları tasarlamaktan ve sosyal etki hibelerini dağıtmaktan sorumlu olacak. Her üyeden bir temsilcinin bulunduğu bir konsey, bir yönetim ekibi atayacak ve beş ila 19 üst düzey temsilciden oluşan bir kurul seçecek olan derneğin genel müdürünün seçilmesine yardımcı olacaktır.

Facebook/Calibra dahil her üye, Diem Birliği konseyinde yalnızca bir oy veya toplam oyların (hangisi daha büyükse) %1’ini alacaktır. Bu, Facebook’a veya Libra’yı kendi kazancı için ele geçiren diğer oyunculara karşı koruma sağlayan bir düzeyde merkezsizlik sağlayacak. Facebook, Diem üzerinde tek mülkiyet ve hakimiyetten kaçınarak, onu halihazırda bir gizlilik suistimalleri mayın tarlası ve potansiyel olarak rekabete aykırı davranışlar için araştıran düzenleyicilerin ekstra incelemesinden kaçınabilir.

Diem yöneticileri.

Diem’in Amacı Nedir?

Diem dünya çapında basit bir değişim aracı olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kripto para birimini büyük küresel para birimlerinden oluşan bir sepetle desteklemek, fiyat istikrarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu da, günlük işlemler için kullanılabilecek basit bir para birimi olarak kripto paranın etkinliğini arttırır.

Diem’in teknik incelemesinde, ele almaya çalıştığı ana sorunlardan biri gelişmekte olan ülkelerdeki bireyler için para taşımanın ne kadara mal olduğudur. Bu gelişmekte olan ülkelerde, para gönderme hizmetleri yüksek ücretler alıyor yılda 50 milyar dolardan fazla para alıyor. Bu tür ülkelerde para depolamak her zaman kolay değildir ve soyulmak neredeyse her şeyi kaybetmek anlamına gelebilir. Dünya çapında yaklaşık 1,7 milyar yetişkin geleneksel bir bankaya erişemiyor. Ancak 1 milyar kişinin cep telefonu var.

Kripto para biriminin amacı, herkes tarafından kullanılabilecek ana akım bir dijital para birimi olmaktır. Diem girişimi, diğer para gönderme hizmetlerinden çok daha ucuz ücretler alarak, blok zinciri teknolojisini kullanarak ve para biriminin değerini sabit tutarak, herkes için finansal hizmetlere daha iyi, daha ucuz ve daha açık erişim sağlamak istiyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, Diem’i farklı kılan faktörlerden biri, gerçek varlıklar tarafından desteklenmesidir. Birçok kripto para birimi bunu yapmaz, bu yüzden Diem’nın sunduğu istikrar ve garantili içsel değerden yoksundurlar. Gerçek varlıklar tarafından desteklenen başka kripto para birimleri de vardır. Ancak, çoğu tek bir para birimine sabitlenmiştir. Bunun yerine Diem, önemli para birimleri ve devlet borçlanma araçlarından oluşan bir sepet kullanır.

Diem’in Libra zamanından kalma partnerleri.

Bir başka ilginç faktör de bu kripto para biriminin Diem Birliği’ni oluşturan birçok güçlü işletme tarafından desteklenmesidir. Dernek Visa, Mastercard, PayPal ve eBay gibi şirketleri içerir. Birlik, Diem Rezervini yönetir ve token oluşturabilen veya yok edebilen tek kişidir.

Diem’nın düşük ücretleri ve düşük dalgalanmayla sonuçlanan gerçek varlığa dayalı rezervi, onu diğer birçok kripto para birimine kıyasla daha gerçekçi bir ana borsa aracı haline getiriyor. Örneğin, günümüzde en çok bilinen kripto para birimi olan Bitcoin, işlemleri kolaylaştırma rolünü yerine getirmeye çalıştı. Ancak, daha çok bir değer deposu olarak elde tutulacak bir varlık haline geldi.

Facebook Diem’den Nasıl Kâr Edecek?

Facebook ve Diem Derneği üyeleri, elde tutulan varlıklardan kazanılan faize dayalı olarak para kazanabilir ve maliyetlerini karşılayabilir. Para birimi ne kadar yaygınlaşırsa ve rezervde ne kadar çok varlık tutulursa, Facebook da dahil olmak üzere üyeler o kadar fazla faiz geliri elde eder.

Facebook ayrıca, bu kripto para birimini desteklemek isteyen işletmeleri web sitelerinde reklam alıcılarına dönüştürerek, Diem’in yaygın kullanımından dolaylı olarak faydalanabilir.

Yorum Yap