GridCoin (GRC) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GridCoin (GRC) Nedir

gridcoin-nedir-temel-rehber

GridCoin (GRC) Nedir?

GridCoin: Temel Bilgiler

Çoğu kripto para birimi, maddi değerin dijital temsilleri olarak takas edilmek dışında başka hiçbir kullanımının olmadığı ile suçlanıyor. Bitcoin gibi kripto paraları oluşturmak için gereken muazzam bilgi işlem gücü, blokları onaylamak ve kripto para üretmek dışında herhangi bir pratik amaç için kullanılmaz. GridCoin, bunu yalnızca kripto para üretmek için blok zincirinin hesaplama gücünü kullanarak değil, aynı zamanda bilim, matematik ve bunların da ötesinde araştırmaları ilerletmek için  kullanarak değiştirmeyi hedefliyor.

GridCoin Geliştirme

GRC, 16 Ekim 2013 tarihinde geliştiricisi tarafından Rob Halförd takma adıyla piyasaya sürüldü. Başlangıçta bir Proof-of-Work / Proof-of-Stake hibrit olan GRC, daha sonra PoS (Proof-of-Stake) ile birlikte Proof-of-Work olarak bilinen özel bir mekanizmayı benimsedi ve böylece hesaplama kaynaklarının israfını en aza indirdi.

GridCoin’in Faydaları Nelerdir?

GridCoin Teknolojisi

GRC, blok zincirini çalıştırmak için benzersiz bir hibrit mekanizma kullanır. Blok zinciri, stake düğümlerinin yıllık %1,5 faiz oranı kazandığı Proof-of-Stake (PoS) yöntemi kullanılarak güvence altına alınır. Bu, herhangi bir normal PoS kripto parasına benzer şekilde çalışır.

Ancak, yeni kripto paralar yalnızca GRC tarafından uygulanan benzersiz Proof Of Research (PoR) mekanizması ile üretilebilir. Bu yöntem aracılığıyla, Berkeley Ağ Hesaplama için Açık Altyapı (BOINC) üzerinde beyaz listeye alınmış bir projeye hashing gücüne katkıda bulunan bir düğüm tarafından yapılan iş miktarıyla orantılı olarak GRC paraları alır.

BOINC projesi, bir süper bilgisayar gerektiren ancak birine erişmek için mali desteğe sahip olmayan bir dizi önemli bilimsel araştırma projesini listeler. Dünyadaki herkesin, makinelerinin hesaplama gücüne kendi seçtikleri herhangi bir projeye katkıda bulunmasına olanak tanır ve böylelikle bilimsel araştırmanın ilerlemesine katkıda bulunur.

GridCoin, kullanıcıların projeleri kaldırmak veya dahil etmek için oy kullanabileceği, beyaz listeye alınmış 30 BOINC projesine sahiptir. Bir GRC ağ düğümünden bu projelere yapılacak herhangi bir katkı, o düğümü belirli bir miktarda GRC parası ile ödüllendirecektir. Bu ödül, projeye katkıda bulunan diğer düğümlerle karşılaştırıldığında düğüm (workUnit) tarafından yapılan iş miktarı ve belirli düğümün nispi katkısıyla belirlenir. Bu şekilde GridCoin, hesaplama kaynaklarını BOINC projesine bağışlayan ve bilimsel araştırmalara yardımcı olan gönüllüleri ödüllendiriyor.

GridCoin Ana Özellikleri

Blockchain teknolojisinin yenilikçi uygulaması – Gridcoin, blockchain teknolojisinin şimdiye kadarki en pratik ve yenilikçi uygulamalarından biridir. Diğer çoğu altcoin, blok zincirlerini kullanarak yalnızca kripto para birimleri üretirken, GRC aslında BOINC aracılığıyla önemli bilimsel projelere katkıda bulunarak bir blok zinciri ağının muazzam hesaplama gücünü tam anlamıyla kullanır.

Benzersiz fikir birliği mekanizması – GRC, bir düğümün beyaz listedeki BOINC projelerinden birinde ürettiği hesaplama gücü miktarı ve bilimsel araştırma çıktısı için ödüllendirildiği, türünün tek örneği bir Proof of Research mekanizması kullanır. Bu, GRC blok zinciri ağındaki her düğümün Bitcoin’de olduğu gibi sadece akılsız hesaplamalar yapmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, geçerli bilimsel veriler üreterek insanlığın yararına aktif olarak katkıda bulunuyorlar ve bu süreçte orantılı miktarda GRC token ile ödüllendiriliyorlar.

Merkezi olmayan oylama sistemi – GridCoin ayrıca benzersiz, merkezi olmayan bir oylama sistemine sahiptir. Bunu kullanarak, kullanıcılar GRC ağında, resmi olmayan anketlerden hangi projelerin beyaz listeye alınan projeler listesinde yer alması gerektiğine karar vermeye kadar değişen herhangi bir ankete oy verebilir. Bu, gerçek anlamda eşler arası, dağıtılmış ve adil bir ekonominin gelişmesini ve kullanıcıların hesaplama güçlerinin hangi projelere bağışlandığını kontrol etmelerini sağlar.

Enerji ve kaynakların verimli kullanımı – GRC, blok zinciri güvenliğini korumak için PoS mekanizmasını kullanır. Tüm hesaplama gücü, minimum kaynak israfıyla BOINC projesine gider. PoS mekanizması, sürekli madencilik ve enerji kaynağı israfı olmaksızın bir blok zincirini güvence altına almanın en çevre dostu yöntemidir.

GridCoin Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

GridCoin (GRC) Satın Alma

Gridcoin, hacim olarak en büyüğü olan Bittrex, C-Cex, Poloniex, Flyp.me ve bisq gibi borsalarda işlem görebilir. Gridcoin ayrıca stake ederek veya beyaz listedeki BOINC projelerine katkıda bulunarak da kazanılabilir. Stake etme, kullanıcıya yılda %1,5 ödül kazandırır. PoR madenciliğinin ödülü, düğümün katkıda bulunduğu hesaplama miktarına ve bunun sonucunda gerçekleştirilen bilimsel araştırmanın miktarına göre belirlenir.

GridCoin (GRC) Depolama

GRC için cüzdan, müşteri resmi web sitesinden indirilebilir

GridCoin Diğer Kripto Para Birimlerinden Nasıl Farklıdır?

  • Gerçek dünya amacı – GRC, sadece merkezi olmayan para birimi üretimi yerine pratik bir amacı olan birkaç kripto para biriminden biridir. Bitcoin gibi blok zincirlerinin hesaplama kapasitesinin çoğu, yeni blokların hash edilmesi dışında hiçbir amacı olmaksızın boşa harcanmaktadır. Bunun yerine GRC, bilimsel araştırmanın ilerlemesini desteklemek ve insanlığa fayda sağlamak için BOINC ağındaki bu ekstra hesaplama gücünü kullanıyor.
  • Sürdürülebilir, verimli teknoloji – Benzersiz PoR / PoS hibrit teknolojisi ile GRC blok zinciri, blok zincirini güvence altına almak için PoS kullanır ve tüm hesaplama kapasitesi, PoR aracılığıyla bilimsel araştırmalar için hesaplamalar yapmaya ayrılmıştır. Bu, hesaplama gücü asil bir amaç için kullanılan çok verimli ve yalın bir ağa yol açar.
  • Etkileşimli geliştirme süreci – GridCoin, resmi olmayanlardan hangi BOINC projelerinin beyaz listeye alınacağına karar verenlere kadar kullanıcıların oy kullanabileceği düzenli anketlere sahiptir. Bu, topluluğun hangi araştırma projelerinin GRC ağının hesaplama gücünü aldığı konusunda söz sahibi olmasını sağlar ve kullanıcı katılımını teşvik eder.

GridCoin’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Gridcoin, araştırma odaklı en büyük merkezi olmayan kripto para birimlerinden biridir ve bu sektörde bariz bir seçimdir. Piyasada bulunan CURE gibi diğer kripto paralarla bile yüksek derecede kullanım ve entegrasyon sürdürmektedir. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmak, doğal değişken doğasına tabi olsa da, Gridcoin’in asil amacı bilimsel araştırmayı ilerletmek ve aynı zamanda gönüllüleri ödüllendirmek, onu yatırım yapmak için çok kayda değer bir para haline getiriyor.