Takip Edin

Nedir & Nasıl

Hedera Hashgraph Nedir? HBAR Nedir?

Yayınlanma tarihi

-

Hedera Hashgraph, bir DLT projesi ve yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik (directed acyclic graph-DAG) adı verilen teknolojiye dayanan standart bir blok zincirinin yenilikçi bir varyasyonudur.

Temel olarak, işlemler zincir yoluyla (bir blok zincirinde olduğu gibi) değil, yönlendirilmiş döngüsel olmayan bir grafik aracılığıyla kaydedilir.

Hashgraph, merkezi olmayan uygulamaları destekler ve asenkron Byzantine-Fault Toleransı (aBFT) fikir birliğine dayanır. Bu protokolde, ağ dürüst bir fikir birliğini korur. Bu, sistemi saldırıya dayanıklı ve güvenli hale getirir.

Hedera Hashgraph’i Kim Geliştirdi?

Hedera Hashgraph projesi, Kurucu ortak, CTO ve CSO (Baş Bilim Sorumlusu) olan Dr. Leemon Baird‘in bir buluşudur. Dr Baird, Bilgisayar Bilimleri alanında doktora derecesine sahiptir. Aynı zamanda çeşitli patentlere sahiptir ve birçok akademik dergi yayınının da yazarıdır.

Diğer kurucu ortak, operasyonları ve yönetimi kapsayan ve şu anda CEO olan Mance Harman‘dır. Baird ve Harman, Trio Security’de ve daha sonra BlueWave Security’de birlikte çalışmışlardır. Genel olarak, liderlik ekibi (şu anda yaklaşık 10 çalışan) ve danışmanlar güçlü bir deneyime ve eğitime sahiptir.

Çözüm

Ekip, kripto pazarının gelişmesi, ilerlemesi ve gerçek hayatta kullanılması için temel uyarlamalara ihtiyacı olduğu görüşüne sahip.
Bunu başarmak için ekibin 5 problem çözmesi gerekiyor: Whitepaper’dan.

“Dağıtılmış defter teknolojileri (DLT), birden çok sektördeki mevcut pazarları bozuyor ve dönüştürüyor. Bununla birlikte, bize göre, dağıtılmış defterlerin her sektör ve coğrafyada geniş çapta kabul görmesi ve benimsenmesi için aşılması gereken beş temel engel vardır. Bu yazıda, bu engelleri inceleyeceğiz ve Hedera hashgraph’ın neden dünyanın ilk kitlesel olarak benimsenmiş, halka açık dağıtılmış defterine ideal olarak uygun olduğunu ve çok çeşitli uygulamaları destekleyeceğini tartışacağız. “

Baird ve diğerlerine (2018) göre, az önce bahsettiğimiz 5 problem aşağıdadır:

1. Performans: Şu anda, çoğu projenin tps’si, blok zincirinin kitlesel uygulaması için yeterli değil. Çünkü kitlesel olarak benimsenmesi durumunda işlemlerde katlanarak bir artış göreceğiz.

2. Güvenlik: Blok zincirinin kitlesel olarak benimsenmesi durumunda, blok zincirinde ve gerçekleşen milyonlarca işlemde yüksek oranda ABD doları değerine sahip oluruz. İşlemlerin değerinin de katlanarak artmasını bekliyorsak, işte bu nedenle daha fazla güvenlik önleminin uygulanması gerekir. Hedera, oldukça güvenli olduğuna inandıkları aBFT (asenkron Byzantine-Fault Toleransı) konsensüsünü önerir.

3. Yönetişim: Defter, yalnızca teknolojiden ziyade, iş, hukuk ve diğer sektörlerden temsilciler ve profesyoneller tarafından yönetilmelidir.

4. Kararlılık: Kararı uygulamak için teknik ve yasal mekanizmaların bir kombinasyonu kullanılarak sistem daha istikrarlı olmalıdır.

5. Mevzuata uygunluk: Yeni blok zincirinin yasanın tüm gerekliliklerine (KYC ve AML dahil) uyması gerekiyor.

Hashgraph Nasıl Çalışır?

Hashgraph teknolojisi, merkezi olmayan bir protokole dayalı veri aktarım sistemidir. Blok zincirinde bilgi bloklar halinde saklanır ve her “blok n” önceki “blok n-1″e bağlıdır. Bu nedenle bu bloklar “blok zinciri” adından da anlaşılacağı gibi tek bir zincir oluşturur. Karma grafikte, katılımcı bir işlem de oluşturabilir. Ancak bilgi, belirli bir olay formüle edilirken farklı şekilde depolanır. Dahası, hashgraph’ın bir proof of work olması gerekmez. Bu da katılımcılar için sistem olarak daha ucuz hale getirir ve daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlar.

Hasgraph konsensüs algoritması, Hedera’nın kurucu ortağı Dr. Leemon Baird’in geçmişte yazdığı SWIRLDS HASHGRAPH’ta ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Vurgulanması gereken birkaç unsur vardır:

1. Platform hızlı, güvenli, pahalı olmamalı ve işlemler için minimum madencilik ekipmanı gerektirmelidir;
2. Sistem birden çok kuruluş tarafından yönetilmeli ve tek bir kuruluş diğerlerini etkilememelidir.
3. Token – Platformun içinde, bir yardımcı program olarak kullanılmasına izin veren, dapp’ler ve ek işlevsellik oluşturmak için erişim sağlayan yerel bir token vardır.

Hashgraph’in Avantajları

Kullanıcı, trade veya HODLer olarak, belgeleri araştırmak için zaman harcarsanız, bu yeni teknoloji oldukça ilginizi çekebilir ve biraz kafanız karışabilir.

Orijinal bir fikre sahip güçlü bir ekiple teknoloji devrim niteliğinde görünüyor. Bunlara ek olarak,
aBFT konsensüs algoritması gerçekten güvenliyse bu büyük bir avantajdır. Yine pahalı Proof of work gerektirmeyen saldırılara dirençli olması da bir artıdır. Bunun kanıtı, çok yüksek çıktı gösteren son testlerdir ki bunun sonucu düşük gecikme, yüksek oranda ölçeklenebilir olduğu anlamına gelir.

Son olarak, yukarıda açıklanan yeni yönetişim yapısı, her şeyin düzgün bir şekilde yürütülebileceğine dair bir güvence verir. Ancak bu durum bir karmaşıklık da katabilir.

Hashgraph’in Dezavantajları

Whitepaper net değil ve fikir kafa karıştırıcı. Potansiyel kullanıcıların konsepti, ayrıntıları ve uygulama özelliklerini anlamak için saatler harcamaları gerekir. Ayrıca, bu projenin doğru anlaşılması için daha yüksek teknik eğitim de gereklidir.

Hedera Hashgraph materyallerinin karmaşıklığı ele alınmalıdır. Whitepaper ve hashgraph fikir birliği algoritmasını açıklayan iyi bir sunum desteğine ihtiyaç vardır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da yönetişim modeli ve özellikle 39 yönetim organının bağımsızlıklarının düzgün bir şekilde uygulanmasıdır. Bir sonraki nokta, 39 örgütün yönetim konseyinin, özellikle diğer blok zinciri ve diğer ilgili projeler bağlamında bahsediyorsak, nispeten yüksek bir merkezileşme anlamına gelmesidir.

Rekabet

Dışarıda başka birkaç proje var, ancak hiçbiri doğrudan bir rakip olarak görülmüyor. Aşağıdakiler, Hedera Hashgraph’ın kullandığı döngüsel olmayan grafik (directed acyclic graph-DAG) teknolojisini kullanmaktadır veya kullanmayı planlamaktadır. Rekabet niteliğinde olduğu düşünülen en yakın projeler şunlardır:

IOTA: Bu protokol, IOTA Vakfı tarafından geliştirilen bir Dağıtılmış Defter Teknolojisidir,
Nano: Gerçek dünya için dijital para birimi ve hayattaki her şeyi ödemenin hızlı ve ücretsiz yolu olmayı amaçlamaktadır.
ByteBall: Gerçek dünyada benimsenmeye hazır açık bir kripto para birimi platformudur.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin

En İyi 7 Bitcoin Cüzdanı

Yayınlanma tarihi

-

Bir Bitcoin Cüzdanı arıyorsanız, bu sizin için güzel bir rehber olabilir.

Bitcoin dünyayı kasıp kavurdu. Anonim programcı Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan Bitcoin, bize hükümet tarafından kontrol edilen fiat para birimine çok uygun bir alternatif gösterdi. Yaratılışının arkasındaki temel felsefe, kendi paranızın tam kontrolünün sizde olmasıdır. 

Genel ve özel anahtarlar aracılığıyla kendi kendinizin bankası haline gelmiş oluyorsunuz ve kendi Bitcoin adresleri olması koşuluyla paranızı istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Kendi paranızın kontrolü sizde olduğundan, onları da güvenli bir şekilde saklamanız gerekir. Bir kripto para cüzdanı dijital para birimini saklamak ve onların dengesini izlemek için bir yazılım programıdır. Bitcoin veya başka bir kripto para birimi kullanmak istiyorsanız, dijital bir cüzdanınız olması gerekecek.

Bu yazıda, 2020’nin en iyi yedi Bitcoin cüzdanını inceleyeceğiz. Bu listede donanım, masaüstü, mobil ve kağıt cüzdanların bir karışımını ele alacağız. 

1. Bitcoin Cüzdanı: Ledger Nano S

Ledger Nano S, Fransız bir şirket tarafından geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan bir donanım cüzdanıdır. Donanım cüzdanı, özel anahtarlarınızı güvenli bir fiziksel cihazda saklayabileceğiniz bir tür kripto para cüzdanıdır. Cüzdanda depolanan kripto para birimleri çevrimdışı olarak saklanır, bu nedenle saldırıya uğramazlar. Kodlama ve teknik ayrıntılar konusunda o kadar bilgili değilseniz, donanım cüzdanı kriptolarınızın çoğunu depolamanın harika bir yoludur.

Donanım açısından, Ledger Wallet Nano, akıllı karta dayalı kompakt bir USB cihazıdır. Kabaca küçük bir flash sürücü boyutunda, 39 x 13 x 4 mm (1,53 x 0,51 x 0,16 inç) boyutunda ve sadece 5,9 g ağırlığındadır.

2. Bitcoin Cüzdanı: Trezor One

Trezor, Prag merkezli bir şirkettir ve şimdiye kadarki en erişilebilir ve kullanışlı donanım cüzdanlarından birini inşa etmişlerdir. Kullanımı oldukça basittir ve şık tasarımı, onu çok rahat bir şekilde taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Trezor, Windows, Mac OS X ve Linux ile uyumludur. Kullanmak için USB sürücüsünü dizüstü bilgisayarınıza takabilir ve seçtiğiniz arayüze bağlanabilirsiniz.

3. Bitcoin Cüzdanı: Guarda Wallet

Guarda cüzdanı neredeyse üç yıldır piyasada bulunuyor. Pazarın ihtiyaçları olduğu zamanlarda açık kaynaklı tek para birimi cüzdanları olarak başlayan kripto para birimi depolaması, artık gelişen bir ürün ve kripto yönetim hizmetleri ekosistemine dönüştü. Bu üretkenlik dönemlerinde birçok yenilik uygulandı, ancak ana fikir her zamanki gibi temiz tutuldu. Ekip, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için uygun, tamamen merkezi olmayan ve çok yönlü bir kripto cüzdanı yapmaya çalışıyor.

Pazarın kendisi ve kripto topluluğu tarafından sunulan görevleri yerine getirmek bazen zor olsa da, Guarda hem kullanıcı dostu kalmak hem de cüzdanı öne çıkarmak için birinci sınıf çözümler uygulamak için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Web, Masaüstü, Mobil (iOS ve Android) ve Chrome Extension’da sunulan cüzdanların tümü, kripto para birimini kolayca takas etmenin, para birimine özgü özellikleri kullanmanın (stake etme, delegasyon, TRON için bant genişliği noktaları, Zcash için korumalı işlemler, airdrop ve daha fazlası), Çoklu İmza cüzdanları oluşturmanın yanı sıra Gelişmiş sekmesinde ayrıntılı işlem ayarlarını yönetir. Web ve Masaüstü sürümleri, bir Ledger donanım cüzdanını bağlamak ve soğuk depoda tutulan varlıkları yönetmek için Guarda’nın arayüzünü kullanmak için de uygundur.

4. Bitcoin Cüzdanı: Electrum Wallet

Electrum, piyasadaki en eski Bitcoin cüzdanlarından biridir. Thomas Voegtlin onu Kasım 2011’de yarattı ve o zamandan beri çeşitli geliştiriciler onu değiştirdi. Electrum istemci tabanlı bir cüzdan olduğundan, yazılımı indirebilir ve bilgisayarınızdan çalıştırabilirsiniz. Diğer çoğu masaüstü bitcoin cüzdanının aksine, tüm blok zincirinizi çalıştırmanıza gerek yoktur. Electrum, Windows, Linux veya MacOS’ta çalıştırılabilir.

Electrum temelde bir masaüstü istemcisi olsa da, Mart 2016’da bir Android cüzdan yayınladı. Android istemcisi Google Play mağazasında 3.3 puana sahip ve derecelendirmelerin çoğu ya 5 yıldız. Bunu söyledikten sonra, Electrum hala masaüstü kullanıcıları için en popüler cüzdan çözümlerinden biridir.

5. Bitcoin Cüzdanı: Exodus Wallet

Exodus nispeten yeni bir masaüstü cüzdanıdır ve gelişmiş özelliklerine ek olarak, onu diğer cüzdanlardan ayıran şey, kullanımı çok kolay ve son derece sezgisel olmasıdır. Yeni başlayanlar, bir işlemi tamamlayabilir veya adım adım anlaşılması kolay bir şekilde çalışabilir. Saf bir masaüstü cüzdanı olarak Windows, Mac OS ve Linux platformlarını destekler ve mevcut mobil sürümü yoktur. Cüzdanı doğrudan bilgisayarınıza indirip yüklemeniz gerekir.

Exodus cüzdan, kullanıcıların cüzdanın içinde Bitcoin ve altcoinler arasında ticaret yapmasını sağlayan yerleşik bir değişime sahiptir. Masaüstü cüzdan, hem kripto hem de fiat değerlerinde alım satımda alacağınız paraları ve işlemin mevcut yayılımını açıkça gösterir. Ek olarak, sadece Shapeshift değil, aynı zamanda birden fazla değişim ortağına sahiptir. Bu da artık daha fazla değiştirilebilir varlıklar sunabilecekleri anlamına gelir ve çeşitli ortaklardan kaynak sağlama yeteneği, Exodus’ta daha hızlı ve çok daha güvenilir alışveriş yapılmasını sağlar.

Başlangıçta yaklaşık 40 kripto para birimini desteklese de, sayı şu anda 100’e yaklaştı ve Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ethereum Classic, FunFair, Gnosis, Golem, OmiseGo, Qtum vb.

6. Bitcoin Cüzdanı: Samourai Wallet

Nispeten yeni bir isim olmasına rağmen, Samourai Wallet, kullanıcı gizliliği ve güvenliğine büyük önem veren mobil bir Bitcoin cüzdanıdır. Samourai hakkında dikkat edilmesi gereken ilginç şey, Bitcoin’in başlangıçta yaratıldığı ideallerle mükemmel bir şekilde uyumlu bir cüzdan olmasıdır: Merkeziyetsiz, gizlilik, şeffaflık, güvenlik ve değiştirilebilirlik.

7. Bitcoin Cüzdanı: Bitamp Interface Wallet

Mayıs 2020’de bir grup yetenekli geliştirici tarafından kurulan Bitamp, en güvenilir açık kaynaklı Bitcoin web cüzdanlarından biri olarak hızla ün kazanıyor. 

Bitamp web sitesini herhangi bir cihazdan, VPN’den veya tarayıcıdan açtığınızda, saniyeler içinde yeni bir Bitcoin cüzdanı oluşturma veya özel anahtarla giriş yapma veya başka bir gözetim dışı cüzdanda oluşturulan mevcut bir cüzdandan çekirdek alma fırsatına sahip olacaksınız.

Bitamp, kullanıcıların Bitcoin alması için QR kodlu çok basit bir kullanıcı arayüzüne ve ana açılış sayfasında bir işlem geçmişi bölümüne sahiptir. Sayfa ayrıca kullanıcılara, Bitcoin tutarlarını fiat değerlerinde görmek istedikleri yabancı para birimini belirtme ve ayrıca İngilizce ve diğer diller arasında geçiş yapma seçeneği sunar.

“Hesap” sekmesine bastığınızda, kullanıcılar aynı zamanda tohum ifadelerine hemen erişebilirler. Bu, kullanıcıların paralarına kullanıcı adlarına, şifrelere veya 2FA’ya ihtiyaç duymadan farklı cihazlar ve coğrafyalar üzerinden erişebilmelerini sağlayan önemli bir özelliktir. 

Devamını oku

Nedir & Nasıl

Web 3.0 Nedir, Ne Değildir?

Yayınlanma tarihi

-

Web 3.0, web etkileşiminde yeni paradigma olacak ve geliştiricilerin web sitelerini oluşturma biçiminde temel bir değişikliği işaret ediyor.

Muhtemelen internette dolaşan “web 3.0” terimini duymuşsunuzdur. Basitçe söylemek gerekirse, web 3.0, internetin evriminin yeni bir aşamasıdır. Web 3.0’ın internete getirdiği değişiklikler onu tamamen yeni bir seviyeye taşıyacak. Bilgisayar bilimcileri ve İnternet uzmanları, bu değişikliklerin interneti daha akıllı hale getireceğine ve hayatımızı kolaylaştıracağına inanıyor. Öyleyse, paradigma değiştiren bu değişiklikleri anlamak için önce bildiğimiz haliyle internetin evrimine bakalım.

Web 1.0 -> Web 2.0 -> Web 3.0: Evrim

Yakında göreceğimiz gibi, internet ihtiyaçlarımız ve kullanımlarımızla birlikte gelişti.

Web 1.0

Sosyal medyadan ve video akışından da önce var olan internetin bir versiyonu vardı. Bu, 90’ların ortalarında Google’dan önce bir zamandı. İnternet, AltaVista ve Netscape tarafından yönetiliyordu. O zamanlar internet, yalnızca tuğla ve harç şirketlerinin reklamını yapmak için vardı. Bu web siteleri “salt okunur web” idi, yani yalnızca bilgi aramanıza ve okumanıza izin veriliyordu.

Çoğu e-ticaret web sitesi, arkasındaki konsept basit olduğundan, doğası gereği hala web 1.0’dır. Ürünleri müşterilere sunar ve ilgilenenlerden para alır. Bu web siteleri genellikle çok pürüzsüz ve hızlıdır, ancak kullanıcı etkileşimi seviyesi minimalisttir.

Web 2.0

İnternetin bir sonraki yinelemesine “web 2.0” veya “read-write (okuma-yazma)” web adı verildi. Artık kullanıcılar sadece boşta olan ziyaretçiler değildi, kendi içeriklerini oluşturabilir ve bir web sitesine yükleyebilirlerdi. web 2.0, 2003 yılından başlayarak dünyayı fırtınayla ele geçirdi. On yıldan biraz fazla bir süre içinde, pazarlama ve iş operasyonlarını tamamen yeniden tanımladı .

Instagram Influencer’lar tek bir fotoğraf göndererek bir markayı yaratabilir veya bozabilir. Yelp gözden geçirenler tek bir olumsuz yorum yaparak bir restoranı yok edebilir. Satın alma kararları söz konusu olduğunda kitle incelemeleri çok önemlidir. Bir ankete göre, satın almadan önce çevrimiçi incelemeleri okuyan müşterilerin yüzde 90’ı ve yüzde 88’i kişisel bir tavsiye kadar onlara güveniyor.

Web 2.0’ın temel amacı interneti daha demokratik hale getirmek ve mümkün olduğunca kullanıcı tarafından erişilebilir kılmaktı.

Web 3.0

Muhtemelen web 3.0 kavramına zaten aşinasınız.

Amazon’da her bir şey satın aldığınızda, web sitesinin algoritması, ürününüzü satın alan kişilerin satın almaya devam ettiği diğer ürünlere bakacak ve ardından bunu size önerecektir. Öyleyse, burada neler olduğunu bir düşünün. Web sitesi, diğer kullanıcılardan tercih ettiğiniz seçeneklerin neler olabileceğini öğreniyor ve daha sonra beğenebileceğiniz şeyleri size önermek için kullanıyor. Temelde, web sitesinin kendisi öğreniyor ve daha akıllı hale geliyor.

Özetle, web 3.0’ın arkasındaki felsefe budur. Web 1.0, öncelikle müşterileri için işletmeden veya kurumdan gelen içerik tarafından yönlendirildi. Web 2.0, kullanıcıların içeriklerini web sitesinin kendisine yüklemesine ve paylaşmasına izin vererek işleri biraz daha ileri götürdü. Web 3.0, çevrimiçi uygulamaların ve web sitelerinin Web’deki bilgileri almasına ve kullanıcılara yeni bilgiler / veriler vermesine izin verir.

EHarmony tanışma sitesinde araştırma ve geliştirme kıdemli müdürü olan Ph.D. Gian Gonzaga’nın dediği gibi, “Web daha önce bilinmeyen bir şeyi geri verebilir. Web 3.0, kim olduğunuzu öğrenir ve anlar ve size bir şeyler geri verir. “

Web 3.0’ın 4 Özelliği

Web 3.0’ın nüanslarını ve inceliklerini anlamak için, Web 3.0’ın dört özelliğine bakalım:

 • Anlamsal ağ
 • Yapay zeka
 • 3D Grafikler
 • Her yerde

Web 3.0 Uygulamasının Zorlukları

Web 3.0 uygulamasının en büyük zorluklarından bazılarına bakalım:

 • Genişlik : İnternet çok büyük bir alan. Milyarlarca sayfa içerir ve SNOMED CT tıbbi terminoloji ontolojisi tek başına 370.000 sınıf adını içerir ve mevcut teknoloji henüz semantik olarak yinelenen tüm terimleri ortadan kaldıramadı. Tüm bu verileri okuyabilen ve işlevselliğini anlayabilen herhangi bir akıl yürütme sistemi, büyük miktarda veriyle başa çıkmak zorunda kalacaktır.
 • Belirsizlik : Kullanıcı sorguları gerçekten spesifik değildir ve en iyi durumda son derece belirsiz olabilir. Bulanık mantık, belirsizlikle başa çıkmak için kullanılır. İnternet, belirsiz değerlerin puanlarıyla ilgilenir. Örneğin, bir hasta, her biri farklı olasılıkla birçok farklı tanıya karşılık gelen bir dizi semptom sunabilir. Olasılığa dayalı muhakeme teknikleri genellikle belirsizliği ele almak için kullanılır.
 • Tutarsızlık : Tutarsız veriler, mantıksal çelişkilere ve öngörülemeyen analize yol açabilir.
 • Aldatma : Yapay zeka verileri filtrelemeye yardımcı olabilirken, ya sağlanan tüm veriler kasıtlı olarak yanlış ve yanıltıcıysa. Bu sorunu durdurmak için şu anda kriptografi teknikleri kullanılmaktadır.

Web 3.0’ın Avantaj ve Dezavantajları

Web 3.0’ın Avantajları:

 • Artan bilgi bağlantısı: Anlamsal web, çevrimiçi verilerin bağlanabilirliğine yardımcı olacaktır.
 • Etkili arama
 • Daha iyi pazarlama
 • Daha verimli web taraması
 • Etkili iletişim
 • İnsan etkileşimini değiştirme

Web 3.0’ın Dezavantajları:

 • Daha az gelişmiş cihazlar Web 3.0’ı işleyemez.
 • Web 1.0 web siteleri çok daha eski görünür.
 • İnternete yeni gelenlerin anlaması çok karmaşık olabilir.

Sonuç

Gerçek bir internet devriminin eşiğindeyiz. Web 3.0 uygulamasında çeşitli zorluklar olduğu doğru olsa da, hayatımıza getirebileceği katıksız yenilik gerçekten akıllara durgunluk veriyor. Hayatımıza getirebileceği olumlu değişiklikleri gerçekten anlamak için Web 3.0’ın bazı pratik kullanım durumlarına ihtiyacımız var.

Devamını oku

Bitcoin

Bitcoin Ticareti Nasıl Yapılır?

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin ticareti, bir kez alıştığınızda aslında oldukça basittir. Birinci sınıf kripto para birimi olarak, istediğiniz zaman ve istediğiniz miktarı alıp satmak oldukça basittir. Bitcoin, ekosisteme birçok tredar ve medyanın ilgisini çeken bir volatilite geçmişine sahiptir. 

Bitcoin Ticareti Nasıl Yapılır?

Bitcoin’in fiyatı her yükseldiğinde, yeni yatırımcılar ve spekülatörler kâr paylarını istiyorlar. Giriş engeli çok düşük olduğu için herkes için Bitcoin ticareti yapmak son derece kolaydır. Peki, pastanın dilimini nasıl alıyorsun?

Bu kılavuz, ticaret kararlarınızı vermenize yardımcı olacaktır. Öyleyse, “nasıl” a geçmeden önce “neden” ile başlayalım.

Neden Bitcoin Ticareti Yapmalısınız?

Bitcoin’e ve genel olarak kripto para birimlerine yatırım yapmanızın nedeni, buna benzer bir şeyin olmamasıdır. Bitcoin ticaretini hem heyecan verici hem de benzersiz kılan birkaç özellik vardır.

 • Bitcoin Fiat Değildir

Bitcoin itibari para birimi değildir, yani tek bir hükümetin kontrolü altında değildir. Bu nedenle, varlığın fiyatı üzerinde tek bir ekonominin boğucu olması yerine, Bitcoin’in fiyatı çok çeşitli olaylara tepki gösterir.

Son birkaç yılda Bitcoin fiyatını etkileyen bazı olaylara bakalım.

1. Brexit

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı, yerel ekonomilerinde oldukça büyük bir tabloya neden oldu. Bunun bir sonucu olarak, borsa devi Binance, çılgın talep nedeniyle yeni Jersey tabanlı ticaret platformuna yapılan kayıtlardan “bunalmış” olduklarını belirtti. Binance Jersey, kullanıcıların bitcoin ve ethereum ile euro ve İngiliz sterlini ticareti yapmasına ve dijital varlık yönetimi hizmetlerine erişmesine izin veriyor . 

2. Trump’ın Seçimi

Trump’ın zaferinden hemen sonra piyasalar düşmeye başladı. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq’ın hepsi düşüyordu. Avustralya piyasaları da oldukça benzer şekilde 30 milyar USD kaybetti. Ancak Bitcoin tamamen farklı bir hikayeydi. Seçim gecesinden hemen önce Meksika pezosunun yaşadığı sorunlar nedeniyle 740 dolara kadar çıktı. Bundan sonra 705 dolara kadar düştü ve ardından Trump seçilir seçilmez 739 dolara düştü.

Tüm bu durumlardan, basit ve açık bir sonuca varabiliriz. İnsanlar, istikrarsız piyasalar ve itibari para birimlerinin karşılaştığı engellerle karşılaştıklarında Bitcoin’e yatırım yapma eğilimindedir.

 • Bitcoin 7/24 açık

Borsaların aksine Bitcoin 7/24 açıktır. Hisse senedi piyasası olmasının nedeni faaliyet gösterdikleri ülkeye özgüdür ve genellikle o ülkenin çalışma saatlerini yansıtır. Borsaların çoğunda herkes bitcoin satın alabilir. Dünya çapında 7/24 çalışan yüzlerce borsa var.

 • Bitcoin Uçucudur

Bitcoin ve kripto para birimleri, genel olarak, hızlı ve sık fiyat hareketleriyle ünlüdür. Bu oynaklık, yatırımcıların kolay ve hızlı bir para kazanmalarına yardımcı olabilir.

Borsalar: Kriptolara Açılan Kapı

Değişim, kripto ekosistemindeki en kritik işlevlerden biri olarak hizmet ediyor. Fiat dünyası ile kripto dünyası arasında bir portal görevi görür. Bir kripto para birimi değişimi, bir borsaya benzer, ancak hisse senedi alım satımlarından ziyade kripto para birimi tokenlarına odaklanır. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir kripto borsası, müşterilerin kripto para varlıklarını alıp satabilecekleri bir platformdur.

Bir borsa belirli hedeflerle tasarlanabilir:

 • Süreci olabildiğince başlangıç ​​dostu hale getirmek.
 • Rekabetçi fiyatlandırma sunmak.
 • Deneyimli ve profesyonel kripto tredarları için bir platform sağlamak.

Genel olarak iki tür kripto borsası vardır:

 • Fiat-kripto değişimleri
 • Kripto-kripto değişimleri

Fiat’tan Kripto’ya

Fiat’tan Kripto’ya borsaları, Fiat parası karşılığında Kripto para birimleri satın almanıza yardımcı olur. Bu borsalar, olabildiğince başlangıç ​​dostu olacak şekilde tasarlandı. Kraken ve Coinbase ve Bitbuy, fiat – kripto değişimlerinin mükemmel örnekleridir. Doğrudan BitcoinBitcoin Cash, Ether, Ripple ve Litecoin satın almak için BitBuy’u kullanabilirsiniz .

Kripto’dan Kripto’ya

Bu borsalar, diğer kripto para birimleri için BTC, ETH, BCH vb. gibi belirli kriptoları takas etmenize yardımcı olur. Binance, kripto-kripto değişiminin güzel bir örneğidir. Bunlar, yeni başlayanlardan ziyade daha deneyimli tredarlara yönelik borsalardır.

Kripto borsaları, günlük olarak çılgın miktarda parayla ilgilenir. 

Bitcoin Ticareti Yapmanın Yolları

Bitcoin ve kripto para ticareti yapmanın birçok yolu vardır. Bunlar tamamen yatırımlarınızdan ne kazanmak istediğinize ve ticarete ne kadar zaman ayırmak istediğinize bağlıdır. Bitcoin Ticaretinin dört ana türü vardır:

 • Günlük ticaret
 • Swing ticareti
 • Scalping
 • Pasif ticaret

Günlük Ticaret

Günlük tredarlar, tek bir işlem günü içinde pozisyonlarını açar ve kapatır. Bu strateji, Bitcoin pazarında gelişen haberler veya ortaya çıkan kalıplar ışığında ortaya çıkabilecek kısa vadeli fırsatlardan yararlanmak isteyen tredarlar için işe yarar .

Swing Ticareti

Swing tredarları, oluştukları anda fiyat hareketlerindeki eğilimleri yakalar ve eğilim bir tersine dönene kadar onu tutar. Pazar ivmesinden yararlanmak istiyorsanız bu strateji harikadır.,

Scalping

Büyük bir fırsatı beklemek yerine birkaç küçük sık kar elde edecek türden bir tüccarsanız, küçük fiyat hareketleri üzerine birkaç gün içi işlem yapma mantığına dayanan scalping tam size göredir.

Pasif Ticaret

Uzun vadeli bir tutucuysanız veya sadece kripto piyasasına girmek ve elinizi denemek istiyorsanız, pasif ticaret sizin için ideal olabilir. Fikir zamandan bağımsız olduğu kadar basittir. Fiyatın belirli bir seviyeye düşmesini ve satın almasını bekleyin. Fiyatın belirli bir seviyeye çıkmasını ve satın almasını bekleyin.

 

Devamını oku