Kyber Network (KNC) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Kyber Network (KNC) Nedir

Kyber Network-KNC-Nedir-temel rehber

Kyber Network (KNC) Nedir?

Kyber Network, kullanıcıların kripto varlıkları alıp satabilecekleri geleneksel borsalara bir alternatif oluşturmaya çalışan, sayıları giderek artan DeFi kripto para birimlerinden biridir. Bu ifade, Kyber Network’ün, tek bir şirket tarafından işletilmek yerine, yalnızca kod, dağıtılmış bir yazılım kullanıcıları ağı ve Ethereum blok zinciri tarafından desteklenmesi dışında, diğer borsalar ile benzer bir hizmet sağlamaya çalıştığı anlamına gelir.

Kyber ekibi, bu hedefe doğru Ethereum üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış üç araç geliştirdi:

  1. merkezi olmayan değişim için bir protokol
  2. varlık dönüşümleri için bir uygulama programlama arayüzü (API)
  3. kullanıcıların bakım ve operasyonlarını yönetmelerine yardımcı olan KNC kripto para birimi

Bu araçlar hep birlikte, kullanıcıların merkezi bir sipariş defteri veya operatörü olmadan kripto varlıklarını takas etmelerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir değişim (borsa) uygulaması olan KyberSwap’in başlatılmasına yardımcı oldu. Bu ifade, mevcut varlıklar için dönüştürme oranları doğrudan protokole yerleştirilir, yani kullanıcıların işlem yapmak için yalnızca ether (ETH) cinsinden ücret ödediği ve daha sonra Ethereum’a yerleştiği anlamına gelir.

Kyber Network’ün kripto para birimi olan Kyber Network Crystal (KNC), daha sonra yazılımın kurallarındaki güncellemelere oy vermek de dahil olmak üzere, bu borsa dışındaki önemli işlemler için ödeme yapmak amacıyla kullanılır. Temmuz 2020 itibarıyla Kyber Network, 1 milyondan fazla kullanıcı işleminden toplam hacmi 1 milyar doların üzerinde gördü. Kyber Network’ün mevcut geliştirme durumu hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kullanıcılar, güncel ayrıntılar için Kyber’in resmi blogunu takip edebilir.

Kyber Network Nasıl Çalışır?

Kyber Network’ün nasıl çalıştığını anlamak için, birlikte bir değişim hizmeti sağlamaya yardımcı olan ağ bileşenlerini gözden geçirmek önemlidir.

Bunlar şunları içerir:

  • Akıllı Sözleşmeler – Takas edilecek tokenlar için altyapı sağlar.
  • Rezervler – Ağa likidite sunar.
  • Alıcılar – Alım satımları yürütür ve ağdan likidite alır. (Örnekler arasında Dapps, satıcılar ve cüzdanlar bulunur.)

Kyber’in Rezerv Modeli Nedir?

Kyber Ağı, likidite sağlamak için rezervlere güveniyor. Bu ifade, bir kullanıcı bir işlem başlattığında, ağın alıcılar tarafından sunulan en uygun oranı bulmak için mevcut rezervler için bir arama yaptığı anlamına gelir.

Alıcılara tokenleri anında en rekabetçi fiyatla dönüştürme olanağı sağlayan üç ana rezerv türü vardır:

  1. Fiyat Besleme Rezervleri (PFR) – PFR’ler, dönüşüm oranlarını hesaplamak ve bu verileri akıllı sözleşmelerde saklamak için fiyat feed’lerini kullanarak, protokolün piyasa yapıcılara alternatifi olarak hareket eder. Rezervler daha sonra alıcıları token dönüştürme oranlarını hesaplamak için akıllı sözleşmeye yönlendirir.
  2. Otomatik Fiyat Rezervleri (APR) – APR’ler ağa likidite sağlar ve mevcut tokenler için oranlar sağlamak için akıllı sözleşmelere güvenir. Tüm APR işlemleri Kyber Network blok zincirinde yapılır ve tokenları saklamak ve diğer kullanıcılarla değiştirmek için akıllı sözleşmeler kullanılır.
  3. Köprü Rezervleri – Köprü Rezervleri, diğer merkezi olmayan borsalara (ör. Uniswap) erişerek likiditeyi derinleştirmekten sorumludur. Geçmişte, Kyber Network rezervlerinin ağ ücretlerini ödemek için KNC’yi elinde tutması gerekiyordu. Ancak, ağa yapılan bir yükseltme bu özelliği kaldırdı ve rezervler için sürtünmeyi ortadan kaldırdı. Kyber Network, ETH’de ücretler toplar ve bunların bir kısmı bu rezervlere gider ve bunları sağladıkları likidite miktarına göre toplar.

Kyber Network’ü Kim Geliştirdi?

Kyber Network, 2017 yılında Loi Luu, Victor Tran ve Yaron Velner tarafından kuruldu. O sırada Kyber ekibi, KNC kripto para biriminin ilk kripto para teklifinde 200.000 ETH (yaklaşık 50 milyon dolar) topladı. Satış sırasında, çoğu alıcılara ve yatırımcılara satılan toplam 226 milyon KNC arz oluşturuldu.

Ekim 2017’de Kyber Network, 10 milyondan fazla KNC tokenini yakarak maksimum arzı yaklaşık 215 milyon KNC’ye düşürdü. Yazılım, Şubat 2018’de Ethereum blok zincirinde yayına girdi.

KNC’nin Neden Bir Değeri Var?

KNC kripto para birimi, Kyber Network’ün sürdürülmesinde ve işletilmesinde önemli bir rol oynar. Kullanıcılar, KNC’yi stake ederek, ağ yükseltmelerine ve politikalarına (örnek olarak ücret modelleri ve oranlar) oy verme olanağına sahip olurlar ve her bir oy, sahip oldukları KNC miktarıyla orantılıdır.

Kullanıcılar ayrıca tokenlerini diğer onaylayıcılara devredebilir, oyları onlara tahsis ederken, blok ödülünün bir kısmını kazanmaya devam edebilirler. Unutmayın, KNC’yi hisseden kullanıcılar, katkılarından dolayı ETH şeklinde ödüller alacaklardır. Yatırımcılar, kripto para biriminin arzını kalıcı olarak azaltmak için KNC’de ödenen ağ ücretlerinin zamanla yakılacağını unutmamalıdır. Bu nedenle, başlangıç ​​tedariki 215 milyon KNC’nin biraz üzerindeyken, bu kademeli olarak azalabilir ve KNC’yi zaman içinde daha değerli hale getirebilir.

Neden KNC Kullanmalıyım?

Kullanıcılar, Kyber Network’ü daha geleneksel merkezi değişim platformlarına bir alternatif sağlama misyonuna dayanarak çekici bulabilirler. Bugüne kadar, kullanıcıların ekosistemleri içinde kripto para ticareti yapmalarına izin vermek için Kyber Network’ü entegre etmiş çeşitli cüzdanlar var.

Dahası, birkaç proje, işlemleri kolaylaştırmak için Kyber’in API’sini bile içeriyor. Bazı örnekler arasında popüler sanal gerçeklik platformu Decentraland ve bir Ethereum geliştirme konferansı olan Edcon sayılabilir. Yatırımcılar ayrıca, merkezi olmayan borsaların kripto varlıklarına erişimi genişletme ve genişletmedeki gelecekteki rolüne inanmaları durumunda KNC’yi satın alıp portföylerine eklemeye çalışabilirler.